Domů
Emise CO2
Spojené království má nejnižší emise od roku 1926, klesají již šestý rok v řadě
Elektrárna Drax

Spojené království má nejnižší emise od roku 1926, klesají již šestý rok v řadě

Spojené království snížilo meziročně emise CO2 o 1,5 %. Emise CO2 v zemi tak ve srovnání s rokem 1990 klesly o 39 % a s výjimkou několika roků ovlivněných stávkami v roce 1883, 1921 a 1926 se jejich objem dostal na nejnižší úroveň od roku 1888. Informaci zveřejnil na základě předběžných údajů britský analytický web carbon-brief.org.

Spojené království je již delší dobu úspěšné v redukování celkových emisí CO2, přičemž v této oblasti patří mezi nejúspěšnější země západní Evropy. Pouze v absolutních hodnotách je úspěšnější lidnatější Německo, které od roku 1990 snížilo emise o 327 milionů tun CO2, zatímco Spojené království „pouze“ o 295 milionů tun CO2.

Postupné snižování emisí CO2 sice pokračuje již šestým rokem, nicméně v roce 2018 poklesly emise o nejmenší množství – klesly meziročně pouze o 1,5 %. Report upozorňuje především na to, že se může brzy vyčerpat potenciál snižování množství vypouštěných emisí díky nižší výrobě uhlí. Největší zásluhu na snižování emisí má totiž právě výroba emisně méně náročných zdrojů elektřiny a snižování energetické náročnosti.

Zajímavostí je, že emise CO2 na obyvatele jsou pouze 5,4 t CO2 za rok, což je nejnižší hodnota od roku 1858, kdy byl počet obyvatel Spojeného království přibližně poloviční. Současně se jedná o srovnatelnou hodnotu s Francií, která ale na rozdíl od Spojeného království vyrábí výrazně vyšší podíl elektrické energie z jaderných elektráren (pozn. Francie vyrábí cca 72 % elektrické energie z jádra, zatímco Spojené království cca 21 %).

Jak upozorňuje web Carbon-Brief, prakticky veškeré snížení emisí CO2 od roku 2013 do roku 2018 lze přičítat snížení výroby elektrické energie v uhelných elektrárnách. Spojené království se totiž za pomoci uhlíkové daně rozhodlo, že bude výrobu z uhlí nahrazovat výrobou elektřiny v plynových elektrárnách a obnovitelných zdrojích. Dalším nízkoemisním zdrojem, který je aktuálně ve výstavbě, je jaderná elektrárna Hinkley Point C. Ta má být zprovozněna po roce 2025 s tím, že má dále nahradit emisně náročnější zdroje.

Uhlíková daň ve Spojeném království byla zavedena již v roce 2013 a její výše činí 18 liber za tunu CO2. Díky jejímu zavedení se postupně výrazně snižovala výroba elektrické energie z uhlí, která byla nahrazována elektřinou ze zemního plynu. Aktuálně je podíl plynu na výrobě elektřiny ve Spojeném království zhruba 50 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Loudil
7. březen 2019, 12:48

To je od Británie slušný výkon. Myslím, že má dobré podmínky v tom pokračovat. Jako ostrov má velmi solidní možnosti využití větru , LNG a též obnovení zastaralých kapacit jádra. Uvidíme, jak bude pokračovat Hinkley Point C a později Bradwell. Držím palce , ať se vyhnou "marastu" Mochovců a Olkilluota 3. Sand se poučí, jak se to dělat nemá.

Petr
7. březen 2019, 12:54

No nevím. Jestli nepřetáhnou nejlepší dělníky z jaderných staveb Indii, tak podle mě nemají moc šanci.

Petr
7. březen 2019, 12:50

Takhle nějak to podle původních plánů mělo vypadat v průměru po celé EU. Naštěstí díky dostatečně tuhému odporu a zdržování se podaří většině států tu zbytečně plýtvavou a importně nebezpečnou přechodnou fázi s velkými plynovými elektrárnami přeskočit.

frank
7. březen 2019, 15:23

No třeba na straně spalování biomasy je EU už bez šance, Británie samotná spálí násobně víc biomasy než je schopna produkovat, čili ji dováží z Amazonie , Kanady, USA, Finska, Pobaltí a dokonce z Malajsie aby ji pak " čistě spálila v tepelných elektrárnách"..

Navíc se vrací k těžbě plynu frakováním

Jarda
7. březen 2019, 14:16

Velmi děkujeme VB , že je u nás stále tepleji a je také stále méně srážek.

Martin Hajek
7. březen 2019, 19:13

Úspěch Británie v dekarbonizaci poněkud kalí dvě fakta. Hrubý disponibilní příjem domácností na hlavu přepočtený na paritu kupní síly klesá v Británii od roku 2015. Pro rok 2017 (poslední dostupný rok časové řady), byl o pouhá 4,7 % vyšší než v roce 2012. Za těmito čísly je ovšem skryt fakt, že ve skutečnosti zbohatla jen úzká skupina a široké vrstvy střední třídy zchudly. Za druhé snížení emisí bylo dosaženo téměř výhradně v elektroenergetice odstavením uhelných elektráren. Potenciál tohoto opatření se však již v podstatě vyčerpal a jakékoliv další snižování emisí bude podstatně obtížnější. Nicméně pokud srovnáme Británii s Německem, tak nepochybně Britové jdou podstatně rozumnější cestou než Němci. Je to ale dáno také tím, že na rozdíl od Němců už Britové nemají žádné rozumně těžitelné zásoby uhlí.

Petr
8. březen 2019, 11:09

Bych to srovnání dal jinak než s Německem, které z východu přímo sousedí s druhým "Německem", které mu za čtvrtinové platy vyrábí součástky, a pak dál na východ už jsou sibiřské suroviny.

Británie je ostrov, který chce navrátit na své území nejmodernější globální průmysl. Čili hlavní srovnání by bylo s Japonskem a Jižní Koreou, a tam si i navzdory podobným plánům tlačeným globalisty místní nakonec uhlí dokonce i dovozové ponechali.

Martin Hajek
8. březen 2019, 12:37

Myslel jsem tím to, že Britové na rozdíl od Němců neodstavili fungující jaderné elektrárny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se