První tanker se zkapalněným zemním plynem (LNG) dorazil včera k novému polskému terminálu u Baltského moře. Terminál, jenž by měl dosáhnout plného komerčního provozu v druhém čtvrtletí příštího roku, má Polsku přinést snížení zavilosti na dodávkách plynu z Ruska.

Včerejší dodávka LNG je první ze dvou plánovaných dodávek, které budou sloužit k vychlazení a zprovoznění nového terminálu. První dodávku plynu, celkem 210 000 metrů krychlových, do terminálu u Svinoústí dopravil katarský tanker Al-Nuaman. Další dodávka plynu by měla následovat v únoru.

„Jsme velmi potěšeni z tohoto historického milníku a doufáme, že naše podpora při uvádění tohoto nově vybudovaného LNG terminálu do provozu pomůže zajistit udržitelný ekonomický růst a rozvoj v Polsku, východní Evropě a oblasti Pobaltí,“

Khalid Bin Khalifa Al-Thani, generální ředitel společnosti Qatargas, dodavatele zkapalněného zemního plynu.

„Terminál pro příjem LNG ve Svinoústí je jasným projevem vize Polska a jeho odhodlání zajistit diverzifikované, spolehlivé a bezpečné dodávky LNG a zemního plynu,“ dodal Khalid Bin Khalifa Al-Thani.

Nový terminál na severu Polska by měl zpočátku ročně přijmout, zpracovat a dodat do polské přepravní soustavy až 5 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně.

Projekt se v současné době nachází ve fázi uvádění do provozu, přičemž svůj komerční provoz by měl zahájit ve druhém čtvrtletí 2016. Polská PGNiG, jež zaujímá vedoucí postavení na tamním trhu se zemním plynem, bude odebírat zemní plyn od katarské společnosti Qatargas na základě 20letého kontraktu. Katarský partner by měl přepravit do Polska ročně jeden milion tun zkapalněného zemního plynu.

„Dodávky LNG jsou jedním z nejdůležitějších opatřením pro diverzifikaci zdrojů plynu pro Polsko a klíčovým prvkem strategie společnosti PGNiG k diverzifikaci portfolia svých dodávek. Dovoz LNG umožní větší flexibilitu pro reagování na tržní podmínky, rovněž posílí polskou energetickou bezpečnost,“ uvedl Waldemar Wójcik, viceprezident představenstva společnosti PGNiG.

Zdroj úvodní fotografie: Polskie LNG

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *