Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Nová studie odhaluje hlavní příčinu selhávání lithium-kovových baterií

battery cells

Lithium-kovové baterie jsou slibnou technologií pro novou generaci baterií, která by mohla nabídnout výrazně vyšší energetickou hustotu ve srovnání s jejich lithium-iontovými protějšky. Hlavní překážkou pro jejich uplatnění v praxi je však omezená životnost, jelikož baterie při opakovaném vybíjení a nabíjení rychle degradují. Nová studie vědců z amerického San Diega však nyní odhaluje hlavní příčinu tohoto selhávání, a poskytuje tak cenné informace pro jeho překonání.

Výzkumný tým vedený vědeckými pracovníky University of California San Diego objevil hlavní příčinu, proč lithium-kovové baterie po opakovaném použití selhávají. Neblahý vliv na životnost baterií podle vědců mají kousky lithia, které se během vybíjení uvolňují z anody do elektrolytu, a nemohou tak následně v baterii plnit svou funkci.

2. Trump vs. větrné elektrárny: „Nedovolím, aby USA kvůli větrným mlýnum přišly o své bohatství v energetice“

Prezident Spojených států amerických na summitu G7 ve Francii prohlásil, že se nehodlá vzdát bohatství USA spočívajícího v dostatečných zásobách energetických surovin kvůli větrným elektrárnám. Donald Trump je, mimo jiné, znám svým negativním přístupem k obnovitelným zdrojům a změnám klimatu.

Donald Trump ve svém proslovu na summitu G7 opět vyjádřil svůj názor na výrobu elektrické energie z větrných elektráren, který je dlouhodobě negativní. Názorově se tak zcela neshodne se svým ministrem pro energetiku, který považuje větrné elektrárny za podstatnou součást energetiky v USA.

3. Největší ložisko zemního plynu v Evropě se má uzavřít podstatně dříve, než rozhodla nizozemská vláda

Groningen stanice WilderWank

Největší ložisko zemního plynu v Evropě má být uzavřeno podstatně dříve než v roce 2030, jak nyní plánuje nizozemská vláda. Ložisko plynu Groningen je v posledních letech spojováno s vyšším výskytem zemětřesení v přilehlých oblastech, a proto má být uzavřeno předčasně.

Zatímco v oblasti spotřeby zemního plynu se dá v Evropské unii očekávat spíše růstový trend, v oblasti těžby je očekávaný trend zcela opačný. Jedním z důvodu je i klesající těžba ložiska Groningen – především díky tomuto ložisku Nizozemsko patří k největším těžařům zemního plynu v Evropské unii. V rámci Evropy pak více zemního plynu těží pouze Norsko, které ovšem není členskou zemí EU.

4. Japonská Tepco zřejmě trvale odstaví část největší jaderné elektrárny na světě

Japonská společnost Tepco oznámila, že pravděpodobně trvale vyřadí z provozu část elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, která je z pohledu instalovaného výkonu nejvýkonnější jadernou elektrárnou na světě. Zpráva přichází pouhých několik týdnů poté, co společnost uvedla, že se do provozu již nevrátí Fukushima Daini, která se nachází nedaleko nechvalně známé jaderné elektrárny Fukushima Daiichi.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa je s celkem 7 výrobními bloky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 8,2 GW největší jadernou elektrárnou na světě.

5. Skotsko buduje nejvýkonnější přílivovou plovoucí turbínu na světě

Ve Skotsku bude vyrobena a otestována nejvýkonnější přílivová turbína na světě. Bude mít výkon 2 MW a bude se ve vodě moci otáčet, tudíž bude využívat energii z obou směrů. Projekt dotuje skotská vláda.

Zpravodajský portál BBC informoval o novince ze Skotska. Místní vláda finančně podpoří projekt nejvýkonnější plovoucí přílivové turbíny na světě. Projekt obdrží dotaci 3,4 milionu liber a finance budou putovat ze zvláštního fondu, který podporuje právě přílivové elektrárny. Ve fondu je k dispozici celkově 10 milionů liber.

6. Kanadští vědci vyvinuli nový algoritmus pro účinnější provoz solárních elektráren

Přestože pokles cen solárních panelů v posledních letech značně přispěl k jejich vyšší konkurenceschopnosti, další zvyšování účinnosti solárních elektráren může této technologii pomoci zaujmout větší podíl na trhu. Kanadští vědci ve své studii vyvinuli nový algoritmus, který podle nich dokáže zvýšit účinnost provozování solárních elektráren bez nutnosti výměny jejich komponent.

Vědci z kanadské University of Waterloo se zaměřili na řízení jednotlivých komponent solárních elektráren a vyvinuli nový algoritmus, který podle nich dokáže snížit objem elektrické energie, který elektrárna nedokáže vyrobit vzhledem k neefektivnímu řízení.

7. Ruská plovoucí jaderná elektrárna se vydala na poslední část své cesty

Akademik Lomonosov, jediná aktuálně provozovaná plovoucí jaderná elektrárna na světě a v budoucnu také nejseverněji umístěná jaderná elektrárna na světě, odplul z ruského Murmansku do svého téměř pět tisíc kilometrů vzdáleného cíle v oblasti Čukotka. Rosatom věří, že projekt je jedním z nejslibnějších malých jaderných reaktorů na současném trhu, a pracuje na návrhu druhé generace, která bude určena k exportním účelům.

Ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov se v pátek vydala na poslední část své cesty dlouhé 4700 kilometrů z doků v Murmansku na Čukotku do města Pevek, kde by měla nahradit současné dosluhující zdroje.

8. Korejský design reaktoru APR-1400 byl schválen pro použití v USA

Americká jaderná regulační komise (NRC) certifikovala korejský design pokročilého energetického reaktoru APR-1400. Certifikát uvádí, že NRC shledává design plně vyhovujícím bezpečnostním požadavkům na energetické reaktory provozované v USA.

Korea Electric Power Corporation (Kepco) a její dceřiná společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) původně předložily design reaktoru k NRC v září 2013. Následně dodaly aktualizovanou verzi v prosinci 2014.

9. Podíl LNG na dodávkách plynu do Evropy roste i na úkor Ruska a Norska, hladiny zásobníků jsou nad pětiletým průměrem

Nízké spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG), bohatá nabídka a slabší poptávka po zemním plynu v Asii pomohly letos Evropě naplnit její zásobníky zemního plynu na nadprůměrné hodnoty a snížily podíl na trhu se zemním plynem Rusku a Norsku.

Ceny zemního plynu v Evropě na začátku července poklesly na desetileté minimum také poté, co Rusko a USA bojují o svůj podíl na trhu. Díky takto nízkým cenám dosáhly zásobníky zemního plynu v mnoha evropských zemích úrovně naplnění převyšující pětiletý průměr v předstihu před začátkem topné sezóny. Obchodníci přesto i nadále posílají své náklady do Evropy s očekáváním příležitosti v zimní sezóně.

10. Česká lithiová kocovina: Ujel nám vlak?

„Lithium do každé rodiny!“ vykřikoval fiktivní lobbista Tonda Blaník během své prezidentské kampaně. Dokonale tím vykreslil absurditu atmosféry v níž probíhala veřejná diskuze o lithiu – zvítězil vágní pocit, že se nás někdo snaží okrást, aniž bychom skutečně pochopili, v čem spočívá potenciál tohoto kovu.

Před parlamentními volbami 2017 vypukla v Česku lithiová aféra, a ve sněmovně padala slova o krádeži národního majetku. Na pojem národního bohatství Češi slyší rádi a není divu – vyvolává totiž představu ropných rájů,  ve kterých jsou mrakodrapy a umělé sjezdovky financovány pomocí petrodolarů. Může se lithium stát českou bílou ropou?

Téma

Čína láká investory a otevírá jim svůj sektor s ropou a plynem

Čínský sektor s ropou a zemním plynem se oficiálně od začátku srpna letošního roku otevřel zahraničním investorům, kteří se nyní obejdou bez nutnosti tvz. „joint ventures“ s lokální společností. Zatímco čínská média tento krok chválí, experti tvrdí, že jsou zapotřebí další reformy, aby Čína investory přilákala.

Čína v červenci prohlásila, že podmínku joint venture (forma spolupráce na společném projektu) pro zahraniční společnosti, které chtějí vstoupit na trh s ropou nebo plynem, odebere. Jde o reakci na pokračující obchodní válku s USA poznamenávající její ekonomiku.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se