Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Největší větrná turbína na světě Haliade-X začala vyrábět elektřinu

Společnost GE Renewable Energy zaznamenala důležitý milník na cestě k získání certifikace pro svoji větrnou turbínu Haliade-X. Prototyp této v současné době největší turbíny na světě začal minulý týden v rotterdamském přístavu vyrábět elektřinu. Haliade-X s instalovaným výkonem 12 MW a lopatkami s délkou přes 100 metrů by se měla začít sériově vyrábět do dvou let. Výrobce eviduje zájem o tento typ turbíny u projektů s instalovaným výkonem téměř 5 GW.

Prototyp největší větrné turbíny na světě s instalovaným výkonem 12 MW, Haliade-X, minulý týden vyrobil první kWh elektřiny. O úspěchu informoval výrobce turbíny, společnost GE Renewable Energy. Turbína Haliade-X, která je určena pro offshore instalace, je nyní v testovacím provozu na pobřeží v rotterdamském přístavu.

2. Babiš: V Dukovanech se začne stavět 2029, blok bude dokončen 2036

Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vládního výboru pro jadernou energetiku to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jde o plán, který také počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš doplnil, že firma čeká od dodavatelů na stavbu nového dukovanského bloku až pět nabídek. Tendr chce ČEZ vypsat příští rok, nabídky čeká v roce 2021. Cenu nového zdroje odhadl řádově mezi 140 až 160 miliardami korun. Finální částka podle něj vzejde z výsledků výběrového řízení.

3. Finský projekt jaderné elektrárny Olkiluoto hlásí další zpoždění

Spuštění jaderné elektrárny Olkiluoto 3 nabralo další 6týdenní zpoždění oproti plánu. Informovala o tom finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Nový časový harmonogram pro uvedení elektrárny do provozu má TVO od dodavatele elektrárny, konsorcia Areva-Siemens, obdržet příští měsíc.

Podle aktualizovaného harmonogramu, který TVO obdrželo v červenci, měl dodavatel elektrárny zavézt palivo do reaktoru v lednu 2020, první připojení do sítě pak mělo nastat v dubnu stejného roku. Výroba a dodávka elektrické energie do sítě pak měla začít v červenci 2020.

4. Nové možnosti financování OZE v ČR: Od roku 2021 až 30 miliard ročně

Poslanecká sněmovna schválila 8. listopadu novelu zákona o emisním obchodování. Ta mimo jiné zavádí hlavní pravidla pro fungování tzv. Modernizačního fondu, který má od roku 2021 poskytnout prostředky ve výši kolem 15-20 miliard Kč ročně pro investice do OZE, energetické účinnosti a opatření ke snižování emisí skleníkových plynů.

Modernizační fond vznikne z vydělení určitého množství povolenek z EU ETS trhu. Jejich monetizací, která bude probíhat v rámci Evropské investiční banky, vzniknou prostředky, které bude tato banka následně zasílat na projekty vedoucí ke snižování emisí CO2 v 10 nejchudších zemích EU (Česko se do této desítky těsně vešlo).

5. Tesla bude baterie a elektromobily vyrábět v Německu. Gigafactory postaví nedaleko Berlína

Šéf automobilky Tesla, Elon Musk, překvapivě odhalil lokalitu pro čtvrtou Gigafactory automobilky. Továrna na bateriové články, pohonné jednotky a automobily bude postavena nedaleko Berlína. Rozhodnutí pro Německo má své důvody.

Automobilka Tesla rozhodla, že svoji již čtvrtou Gigafactory postaví v německé spolkové zemi Braniborsko, konkrétně v blízkosti Berlína. Ačkoliv přesná lokalita ještě není známa, dle německého tisku by se mohlo jednat o plochu vzdálenou zhruba 30 km od centra německé metropole.

6. Kalifornská cesta za OZE: Kvůli bezpečnosti dodávek chce stát odložit uzavření několika plynových elektráren

Státní regulační komise Kalifornie, která v posledních letech intenzivně prosazuje rozvoj obnovitelných zdrojů, navrhuje odložit plánované ukončení provozu několika starých plynových elektráren se souhrnným výkonem přes 3,7 GW. Komise tak chce zabránit případným problémům se zabezpečením dodávek elektrické energie pro období mezi lety 2021 až 2023.

Kalifornská komise pro veřejné služby minulý čtvrtek předložila doporučení o odložení plánovaného ukončení provozu několika plynových elektráren na základě analýzy ukazující potenciální problémy se zajištění dodávek elektrické energie v následujících letech.

7. Temelín odpojil neplánovaně 1. blok. Příčinou je chvění turbíny

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, pravděpodobně kvůli kolísání venkovních teplot. Reaktor je na 30 procentech výkonu. Kdy blok znovu připojí k přenosové soustavě, nelze předjímat. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Zvýšené chvění některých částí parní turbíny prvního bloku zaznamenali energetici o víkendu. Turbogenerátor je teď odstaven. „Kdy blok znovu připojíme, nejde v této chvíli předjímat. Konkrétní termín se bude odvíjet od výsledku kontrol,“ řekl mluvčí.

8. Začátek konce: První černouhelné elektrárny by se v Německu měly uzavřít po příští zimě

Německý plán na postupné ukončení výroby elektrické energie z uhlí v průběhu následujících dvou desetiletí začíná nabírat konkrétní obrysy. Poté, co takzvaná uhelná komise předložila na začátku letošního roku svou závěrečnou zprávu, se začíná rýsovat i potřebná legislativa. Podle posledního návrhu zákona by první aukce na uzavření černouhelných elektráren měla proběhnout v příštím roce, přičemž svůj provoz by zařízení měla ukončit po následující zimě.

Dlouho očekávaná legislativa, která má zajistit právní rámec pro plánovaný odklon německé energetiky od uhlí, začíná nabírat konkrétní obrysy. Podle vyjádření mluvčí německého ministerstva energetiky pro server Platts země plánuje v příštím roce první tendr, ze kterého by měly vzejít černouhelné elektrárny o celkovém výkonu 4 GW, které obdrží kompenzaci za předčasné ukončení provozu.

9. Kontrola francouzské jaderné elektrárny Cruas po pondělním zemětřesení potrvá do pátku

Kontrola francouzské jaderné elektrárny Cruas, kterou si vyžádalo pondělní silné zemětřesení, zatím neprokázala žádné poškození. Informovala o tom dnes francouzská státní energetická společnost EDF. Jihovýchod Francie postihly v pondělí otřesy o síle 5,4 stupně. Nové otřesy dnes pocítili obyvatelé Alsaska, zemětřesení s epicentrem nedaleko Štrasburku mělo ale jen 3,1 stupně.

V pondělí zemětřesení zaznamenali lidé v pásu od Lyonu na východě po Montpellier na jihu. Nejsilněji otřesy postihly departementy Drôme a Ardeche a v nich města Montélimar a Teil. Zranění utrpěli čtyři lidé. Jednu osobu převezli do nemocnice ve vážném stavu.

10. Polsko aktualizovalo návrh energetické koncepce do roku 2040

Polsko aktualizovalo některé ze svých dlouhodobých energetických cílů. Nově plánuje do roku 2030 snížit podíl uhlí ve svém energetickém mixu ze současných zhruba 80 % na 56 – 60 % a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů až na 23 %.

Dílčí cíle do roku 2030 jsou součástí širšího revidovaného strategického návrhu „PEP 2040“ (Energy Policy of Poland until 2040), který ministerstvo původně zveřejnilo v listopadu loňského roku a následně aktualizovalo.

Téma

Nord Stream 2 mimo evropská pravidla. Německá vláda plánuje projektu pomoci vlastním výkladem směrnice

Nejen Gazprom, ale i německá vláda připravují opatření, aby mohlo dojít k bezproblémovému zahájení provozu plynovodu Nord Stream 2 po jeho dokončení. Gazpromem kontrolovaná společnost Nord Stream 2 AG podle informací listu Handelsblatt založila společnost, na kterou může být převedena část plynovodu. Německá vláda připravuje transpozici Směrnice o zemním plynu takovým způsobem, aby se její pravidla, pokud možno, na Nord Stream 2 nevztahovala.

Změna směrnice o zemním plynu, která byla přijata v dubnu Radou EU rozšířila pravidla EU na plynovody vedoucí z a do třetích zemí. Na plynovody, které budou dokončeny po 23. květnu 2019, se tak budou vztahovat pravidla, která se před změnou směrnice vztahovala pouze na plynovody na území EU. Mimo jiné se jedná například o oddělené vlastnictví plynovodu a dodávaného plynu. Cílem je umožnit využití přepravních kapacit širšímu spektru dodavatelů.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.