Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Tento týden vám opět přinášíme pečlivě vybraný seznam deseti nejvýznamnějších článků, které jsme publikovali na webu oEnergetice.cz. Pokud jste kterýkoliv článek nestihli, zde je výběr článků, které zaujaly naše čtenáře nejvíc. Hodně štěstí do nového týdne!

1. České soláry čeká opět rekordní rok. Jejich výroba ovšem dramaticky ztrácí hodnotu

České solární elektrárny za sebou mají rekordní březen. Březnová výroba českých fotovoltaik dosáhla 454 GWh, což je v meziročním srovnání o 42 % více. Letošní březen se tak stal pátým měsícem s nejvyšší výrobou elektřiny ze solárních zdrojů. Negativem je ovšem jejich klesající realizační cena, která se pohybovala pouze na úrovni 57 % průměrné ceny na spotovém trhu. 

V České republice se začíná naplno projevovat přírůstek instalovaného výkonu solárních elektráren z loňského roku. V březnu, který není typicky nejsilnějším měsícem pro výrobu solárních elektráren, vzrostla výroba meziročně o 42 %.

Celý článek najdete ZDE.

2. Ruský ropný průmysl odolává sankcím, vrtné práce jsou na pětiletém maximu

Ruští těžaři ropy nyní provádějí vrtné práce nejvyšším tempem nejméně za posledních pět let. Připravují se tak na možné uvolnění těžebních kvót ve skupině OPEC+, jejíž je Rusko členem, a také na případné zmírnění mezinárodních sankcí souvisejících s válkou na Ukrajině. Úroveň aktivity je teď mezi těžaři o třetinu vyšší než před začátkem války na Ukrajině a je dalším důkazem odolnosti ruského ropného sektoru vůči západním sankcím. Ty měly omezit přístup ruských těžebních firem k moderním technologiím a dlouhodobě ochromit schopnost Ruska těžit ropu, uvedla agentura Bloomberg.

Vrtná činnost znamená, že celková kapacita Ruska pro těžbu ropy a ropného kondenzátu, tedy lehčí varianty ropy, která vzniká při těžbě zemního plynu, činí 11 milionů až 11,5 milionu barelů denně. To je téměř stejná úroveň jako v roce 2016, uvedl analytik firmy Emerging Markets Oil & Gas Consulting Partners LLC Ronald Smith.

Celý článek najdete ZDE.

3. EU připravuje nová pravidla pro ekodesign. Dotknou se oceli, oděvů i nábytku

Evropská komise plánuje mezi lety 2025 až 2030 zásadně pozměnit rámec pro pravidla ekodesignu výrobků. To bude mít dopad na to, jakým způsobem klíčová průmyslová odvětví v EU vyrábějí, označují a následně uvádějí na trh své výrobky.

V rámci nařízení o ekodesignu (ESPR) a aktualizovaného nařízení o energetických štítcích se EU zaměří na regulaci designu výrobků v odvětvích, jako jsou ocel, hliník, oděvy, nábytek, ale i například pneumatiky a matrace. Informoval o tom server ESG News.

Celý článek najdete ZDE.

4. Ceny energií o Velikonocích klesly do záporu, byl přebytek elektřiny v síti

Ceny energií na trhu během Velikonoc klesly do záporných hodnot, reagovaly tak na přebytek elektřiny v české síti. Nejvýrazněji se to projevilo v neděli, kdy bylo slunečné počasí a nízká spotřeba. Na vyrovnání výkonové rovnováhy v soustavě ovšem tentokrát státnímu provozovateli přenosové soustavy ČEPS stačily standardní služby, mimořádné odpojení některých zdrojů od sítě jako předloni tentokrát nebylo zapotřebí. Vyplývá to z informací ČEPS.

„Během velikonočních svátků byly v některých hodinách kolem poledne zaznamenány záporné ceny na denním trhu,“ řekl Lukáš Hrabal z ČEPS.

Celý článek najdete ZDE.

5. Čína hledá nové dodavatele LNG, kvůli obchodní válce se odvrací od USA

Obchodní válka mezi USA a Čínou, která v posledních týdnech graduje postupným navyšováním cel, začíná přinášet konkrétní dopady. Vzájemná cla na dovoz zboží, která mezi USA a Čínou šplhají do stovek procent, výrazně prodražují mezinárodní obchod mezi zeměmi. Cla dopadají i na dovoz zkapalněného plynu (LNG), kdy Čína v březnu zcela přestala dovážet LNG z USA. Země tak hledá alternativní zdroje, kdy posledním příkladem mohou být nedávné dohody se Spojenými arabskými emiráty.

Situace na poli mezinárodního obchodu eskaluje s postupným zaváděním dovozních cel ze strany USA a dotčených zemí. Konkrétní dopady jsou patrné i v sektoru energetiky, kdy obavy z globální obchodní války vedly v posledních týdnech k prudkému poklesu cen energetických komodit. Cla prodražující mezinárodní obchod mezi USA a zejména Čínou vedou i k přesměrování pohybu zboží.

Celý článek najdete ZDE.

6. Evropská větrná elektrárna: Ambiciózní plány pro propojení větrných parků

Provozovatelé přenosové soustavy ze severních moří představili výsledky pilotní studie zaměřené na rozvoj společné evropské offshore sítě v Severním moři. Studie uvádí, že využití Severního moře jako evropské elektrárny bude hrát klíčovou roli v tom, aby si kontinent zajistil nezávislé, cenově dostupné a dekarbonizované dodávky energie.

V uplynulých třech letech spolupracovali provozovatelé přenosových soustav ze severních moří (Severní moře, Irské moře, Keltské moře) na rozvoji offshore infrastruktury v této oblasti v rámci tzv. Spolupráce offshore provozovatelů přenosové soustavy (OTC). Cílem je výrazně zvýšit instalovaný výkon větrných elektrárenv severních mořích.

Celý článek najdete ZDE.

7. Německý vodíkový sen: Cíle se vzdalují, co dál?

Německo by mělo začít rychle jednat, aby nastartovalo rozvoj vodíkového hospodářství. Aktuální cíl pro výrobní kapacitu elektrolyzérů ve výši 10 GW v roce 2030 je v důsledku nízké aktivity již nedosažitelný a země bude "šťastná", pokud dosáhne alespoň 5 GW. Podle zahraničního serveru Clean Energy Wire to uvedla Asociace německých inženýrů (VDI).

Ačkoliv nedávno podepsaná koaliční smlouva, na které se shodla německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokraté (SPD), obsahuje některé pozitivní signály pro rozvoj vodíkových projektů, mnoho věcí je podle asociace VDI stále příliš "vágních".

Celý článek najdete ZDE.

8. Inovativní materiál na stavbu kontejnmentů jaderných elektráren prošel testy

Americký výzkumný tým, vedený společností GE Hitachi Nuclear, úspěšně otestoval vlastnosti inovativního stavebního bloku, jenž se má uplatnit při stavbě jaderných elektráren. Kompozit tvořený ocelí a betonem chtějí technici použít na kontejnment jaderného bloku a snížit tak náklady i čas potřebný ke stavbě. Tým počítá s licencováním technologie pro použití v praxi, a to již na modulárních reaktorech BWRX-300 v Kanadě.

Americké ministerstvo energetiky oznámilo významný úspěch jednoho z projektů pokročilých stavebních technologií, které financuje. V rámci zkoumání možností, jak snížit náklady na stavbu jaderných bloků, vyvinul výzkumný tým vedený společností GE Hitachi Nuclear modulární systém pro stavbu kontejnmentu jaderného bloku. Kontejnment je ochranná obálka jaderného reaktoru a primárního okruhu, která musí odolat například zemětřesení nebo pádu letadla.

Celý článek najdete ZDE.

9. Svazy:Urychlení plynových a obnovitelných zdrojů pomůže energetické bezpečnosti

Novela energetického zákona zvaná lex plyn urychlí výstavbu nových plynových i obnovitelných zdrojů, což je klíčové pro zajištění energetické bezpečnosti Česka. V reakci na dnešní schválení novely ve Sněmovně to uvedli zástupci průmyslu i oborových organizací. Upozornili ale na další nutné kroky vlády. Novelu nyní projedná Senát.

Schválení novely je podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) zásadním krokem k zajištění spolehlivých dodávek elektřiny v příštích dekádách. „Plyn bude sloužit jako přechodný, ale nezbytný zdroj při odchodu od uhlí a přechodu k jádru a obnovitelným zdrojům. Díky tomu zajistíme stabilní dodávky energií pro domácnosti a firmy a zvýšíme naši energetickou bezpečnost,“ uvedl ministr. Připomněl také zákaz takzvaných mařičů energie, což podle něj zamezí plýtvání.

Celý článek najdete ZDE.

10. EU za dva týdny představí plán na ukončení dovozu ruských paliv

Londýn/Brusel 24. dubna (zpravodajka ČTK) – Evropská komise za dva týdny představí plán, jak hodlá postupně ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv. Během mezinárodního summitu o energetické bezpečnosti v Londýně to dnes prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Původně měla EK předložit „cestovní mapu k ukončení dovozu ruské energie“ do roku 2027 již na konci března, její zveřejnění ale bylo několikrát odloženo. Podle komisaře pro energetiku Dana Jörgensena na dokumentu odborníci v posledních týdnech intenzivně pracovali. Zejména je důležité, aby konec závislosti na ruském plynu nepoškodil občany unie, dodal Jörgensen. Nyní se očekává, že by plán mohl být zveřejněn 6. května.

Celý článek najdete ZDE.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Více aktuálních grafů a dat najdete na Energostatu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se