Domů
Rychlé zprávy
Ontario připravuje výstavbu dalších tří malých modulárních reaktorů BWRX-300
Zdroj: OPG
Zdroj: OPG

Ontario připravuje výstavbu dalších tří malých modulárních reaktorů BWRX-300

Rychlé zprávy
1 komentář
18. červenec 2023, 06:41
Pavel Suk

Vláda provincie Ontario oznámila spolupráci se společností Ontario Power Generation (OPG) ohledně začátku plánování a licencování tří dalších malých modulárních reaktorů (SMR) BWRX-300 v lokalitě Darlington. Po plném dokončení elektrárny budou v lokalitě celkem čtyři SMR.

Oznámení záměru postavit další tři reaktory BWRX-300 následuje lednové oznámení výstavby prvního tohoto bloku v lokalitě Darlington. První demonstrační blok by na lokalitě měl vzniknout nejpozději v roce 2028, přičemž s první dodávkou elektřiny do sítě se počítá v roce 2029.

Další bloky by mohly být spouštěny mezi léty 2034 a 2036 v závislosti na pružnosti kanadského jaderného dozoru a úspěšnosti při získávání stavebního povolení a licence.

Slavnostní oznámení plánu výstavby dalších malých modulárních reaktorů. Zdroj: OPG

Díky takovému načasování využije společnost OPG zkušenosti z výstavby prvního bloku. To by mělo teoretický vyústit v rychlejší výstavbu s menšími náklady. Vícebloková výstavba malých modulárních reaktorů vede navíc k dalším úsporám díky společné infrastruktuře. Sdílené je například vodní hospodářství pro chlazení bloků, vývod výkonu, či bloková dozorna, která může být jedna až pro 4 bloky.

Jakmile dojde ke zprovoznění těchto čtyř bloků, bude jejich celkový výkon činit 1200 MWe. V lokalitě Darlington takový výkon může zajistit elektřinu až pro 1,2 milionu domácností. Společně tak pomůžeme zvýšit zabezpečení elektřinou a ekonomický růst provincie,“ uvádí OPG.

Na konci října minulého roku předložila společnost OPG kanadskému dozornému orgánu CNSC žádost o výstavbu reaktoru BWRX-300 v lokalitě Darlington. Získání této licence je vyžadováno před začátkem stavebních prací. OPG již nyní připravuje lokalitu. Specialisté ze společnosti OPG se domnívají, že CNSC vydá rozhodnutí o povolení k výstavbě reaktoru do konce roku 2024.

BWRX-300

Reaktorový systém BWRX-300 je vodou chlazený varný reaktor využívající přirozenou cirkulaci a pasivní bezpečnostní systémy. Tento blok splňuje definici malého modulárního reaktoru (SMR) podle mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Konstrukční základ tohoto reaktoru vychází z reaktoru ESBWR od společnosti GE Hitachi.

Kanadský státní jaderný dozor v březnu dokončil předlicenční hodnocení dodavatele reaktoru BWRX-300 s kladným výsledkem. Tento koncept je tak prvním, který získal podobné stanovisko.

Jaderná energetika se v Kanadě poměrně rychle rozvíjí. Vláda provincie Ontario oznámila začátek prací na přípravě výstavby 4800 MWe v nových jaderných zdrojích. Nové bloky jsou prvním velkým jaderným projektem výstavby po více než 30 letech.

Kromě Kanady projednávají nasazení reaktoru BWRX-300 také Spojené státy v lokalitě Clinch river a Polsko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Baton David
21. červenec 2023, 20:12

já vám nevím, fandím jaderné technologii, ale používat varný reaktor v dnešní době? ten výměník s parogenerátorem není u tlakovodních reaktorů jen tak pro srandu králíků

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se