Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Evropští obchodníci s energií varují: Zastropování cen plynu může krizi naopak zhoršit

Podzemní zásobník plynu Jemgum

Zastropování cen plynu v jakékoliv podobě může mít zcela opačný dopad, než jaký očekávají zastánci cenových stropů, varuje Evropská federace obchodníků s energií (EFET). Namísto cenových stropů by EFET preferoval ponechání volného trhu bez cenových omezení – volný trh by pak s pomocí cenových signálů sám zajistil snížení spotřeby nebo zvýšení dovozu plynu do Evropy.

Strop na ceny plynu je jedním z diskutovaných řešení na úrovni Evropské unie, která reagují na současnou energetickou krizi. Ačkoliv se o něm hovoří již několik měsíců, shodu na jeho podobě členský státy Evropské unie stále nenašly.

2. SEB: Evropa čelí „tvrdé zimě“ a vysokým cenám plynu

Elektrické vedení v zasněžené krajině

Evropu stále čeká období nejchladnějších měsíců, kdy rostoucí spotřeba plynu pro vytápění prověří připravenost EU a dalších zemí Evropy. Navzdory stále naplněným zásobníkům podle švédské banky SEB čelí evropský trh s plynem „tvrdé zimě a vysokým cenám“, kdy obchodníci budou činit opatření nutná pro zajištění dostatečných zásob plynu v zásobnících na zimu 2023/2024.

Do Evropy přichází s koncem roku chladnější počasí, poslední střednědobé výhledy přitom ukazují, že kromě prosince by mohl být chladnější i začátek ledna, a to zejména v severní polovině Evropy. Evropské zásobníky plynu se před příchodem zimního počasí podařilo naplnit na nadprůměrné hodnoty, kdy v některých zemích byly zásobníky naplněny takřka zcela.

3. Ropa po zasedání klíčových těžařů a omezení ceny ruské suroviny zdražuje

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr

Ceny ropy se na začátku nového týdne zvyšují. Důvodem je víkendové rozhodnutí hlavních těžebních zemí ponechat těžbu beze změny a také začátek zákazu dovozu ruské ropy do EU spolu se zavedením cenového limitu na ruskou ropu, na kterém se dohodly vyspělé země ze skupiny G7 a s nimi Austrálie. Zároveň lze očekávat vyšší poptávku po pohonných hmotách, neboť některá čínská města zmírnila koronavirová omezení.

Cena severomořské ropy Brent krátce před 15:30 SEČ vykazovala růst o 2,6 procenta zhruba na 87,80 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 2,8 procenta přibližně na 82,25 USD za barel.

4. Fúzní reaktor společnosti First Light Fusion může produkovat dodatečné tritium

Britská společnost First Light Fusion plánuje výstavbu pilotní fúzní elektrárny o výkonu 60 MW. Technologie fúzního reaktoru je založena na jedinečné technologii projectile fusion. Při vývoji zařízení společnost spolupracuje s kanadskými národními laboratořemi na separaci tritia.

Náklady na výstavbu navržené demonstrační elektrárny se nyní pohybují okolo 570 milionů dolarů. Finanční prostředky postačí na vývoj zařízení produkující přibližně 2 kg přebytečného tritia ročně. Zařízení bylo navrženo tak, aby minimalizovalo překážky výroby první komerční elektrárny, zároveň snížilo celkové náklady a inženýrská rizika projektu.

5. Evropská komise rozšiřuje seznam udržitelných biopaliv

Řepka, biopaliva

Evropská komise zveřejnila návrh nového seznamu vstupních surovin pro výrobu obnovitelných paliv a obnovitelných plynů. Tyto jsou důležité především pro plnění cílů obnovitelných zdrojů v dopravě. Biopaliva a bioplyny bude nyní možné vyrábět z některých energetických plodin, meziplodin a krycích plodin.

Udržitelná biopaliva a bioplyny jsou důležité pro zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie. Svou roli hrají především v odvětvích, u nichž se očekává, že budou v dlouhodobém horizontu závislá na kapalných palivech, tedy především v dopravě.

6. Britská vláda potvrdila zelenou prvnímu uhelnému dolu v zemi za posledních 30 let

Uhelný důl

Otázka energetické bezpečnosti a zajištění kritických surovin pro místní průmysl se s vypuknutím války na Ukrajině dostala do popředí. Vláda Spojeného království během včerejšího dne schválila projekt nového hlubinného uhelného dolu, který má po otevření po dobu několika desítek let Evropu zásobovat koksovatelným uhlím.

Britská vláda podle agentury Reuters během včerejšího dne schválila projekt uhelného dolu Woodhouse Colliery, který se má během několika let stát vůbec prvním novým uhelným dolem otevřeným ve Spojeném království za poslední tři desetiletí. Důl by se měl stát zdrojem koksovatelného uhlí pro evropský ocelářský průmysl.

7. Austrálie hlásí rekordní tržby z exportu LNG

Plovoucí LNG terminál

Vzhledem k silné konkurenci Evropy a Asie v získání nákladů zkapalněného zemního plynu (LNG) není překvapivé, že exportéři této komodity zaznamenávají rekordní tržby. Austrálie není výjimkou a hlásí překonávání dosavadních rekordních úrovní již několikátý měsíc v řadě, informuje zahraniční portál Argus. Rekordním tržbám napomohlo rovněž oslabení australského dolaru vůči americkému dolaru. Tržby Austrálie za export LNG dosáhly za měsíc říjen na 7,07 miliard USD (10,54 miliard australských dolarů).

Jak udává portál Argus, tak tržby za export LNG za prvních 10 měsíců letošního roku přesáhly v souhrnu celkové tržby roku 2021. Celkové tržby z exportu energetických komodit a nerostných surovin se v meziročním porovnání za měsíc říjen navýšily takřka o 39 %, a to z 24,71 miliard australských dolarů na 34,26 miliard australských dolarů.

8. Japonsko a Polsko pokračují ve spolupráci na vývoji vysokoteplotního reaktoru, který by mohl pomoci k dekarbonizaci těžkého průmyslu

Nová dohoda mezi japonskou a polskou jadernou institucí definuje základy výzkumného reaktoru. Dohoda doplňuje probíhající výzkum a vývoj technologie vysokoteplotního plynem chlazeného jaderného reaktoru.

Japonská agentura pro atomovou energii (JAEA) a polské národní centrum pro jaderný výzkum (NCBJ) spolupracují na vývoji reaktoru schopného poskytovat teploty až 1000 °C. Reaktor by se tak mohl stát náhradou za fosilní zdroje tepla pro chemický a petrochemický průmysl.

9. Při spouštění třetího bloku JE Mochovce se objevily netěsnosti, čeká ho oprava

Při zátěžových testech na novém třetím bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce se objevily drobné netěsnosti. Spouštění reaktoru, který nyní čeká oprava, tak bylo přerušeno.

Mluvčí společnosti Slovenské elektrárne (SE) Oľga Baková podle televize Markíza řekla, že netěsnost se objevila na horním bloku reaktoru. „Po zhodnocení situace jsme se rozhodli tuto část technologie přetěsnit,“ uvedla. Řekla také, že příští týden bude pokračovat náběh bloku a testy fyzického spuštění. Připojení k síti je pak plánované asi na půlku ledna.

10. Čína zprovoznila další část plynovodu Síla Sibiře, který vede z Ruska

Čína tento týden uvedla do provozu další úsek plynovodu Síla Sibiře, který přivádí ruský plyn ze sibiřských oblastí do čínského finančního centra Šanghaje. S odvoláním na prohlášení Šanghajské burzy ropy a zemního plynu to dnes uvedla agentura Reuters.

Nový úsek spojuje zdroj plynu s městem Tchaj-an v severní provincii Šan-tung a s městem Tchaj-sing ve východní provincii Ťiang-su. Zprovozněn byl podle burzy 7. prosince. Plyn tak nyní může přes severovýchodní provincie Číny proudit do Šanghaje, do Pekingu, Tiencinu a do provincie Che-pej.

Téma

Nizozemsku chyběli stavitelé solárních elektráren. To nás nastartovalo, říká Aleš Spáčil

Aleš Spáčil, Greenbuddies

„Nebudu vašim čtenářům lhát. Začínali jsme tak, že jsme konkurovali cenou,“ říká Aleš Spáčil, spolumajitel české společnosti Greenbuddies, která dodává celé fotovoltaické elektrárny do čtrnácti zemí Evropské unie. „Dnes už naše klienty zajímá něco jiného – především flexibilita,“ dodává v rozhovoru pro časopis MED. Celá Evropa se potýká s nedostatkem lidí a společnost Greenbuddies má know-how, jak sestavit týmy z různých zemí a procesně je uřídit.

Biopaliva první generace jsou neefektivní. Zabírají přes desetinu polí, ale pokrývají setinu spotřeby

Biopaliva první generace se loni pěstovala na 12 procentech tuzemské orné půdy. Pokryla ale jen zhruba 0,8 procenta konečné spotřeby energie. Uvádí to nová studie klimatického týmu nevládní neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky s názvem „Výroba biopaliv a její dopady na českou krajinu“. Paliva pro auta a elektrárny tak co do rozlohy zabrala téměř celý Karlovarský kraj.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
milan řípa
12. prosinec 2022, 20:46

4.First Light Fusion

O FLF jsem psal v knize Řízená termojaderná fúze - minulost, současnost a budoucnost, Česká technika, Praha 2020., str.266-269. Jaké palivo bude reaktor FLF používat?

Děkuji za odpověď a zdravím,

Milan Řípa

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se