
SEB: Evropa čelí „tvrdé zimě“ a vysokým cenám plynu
Evropu stále čeká období nejchladnějších měsíců, kdy rostoucí spotřeba plynu pro vytápění prověří připravenost EU a dalších zemí Evropy. Navzdory stále naplněným zásobníkům podle švédské banky SEB čelí evropský trh s plynem „tvrdé zimě a vysokým cenám“, kdy obchodníci budou činit opatření nutná pro zajištění dostatečných zásob plynu v zásobnících na zimu 2023/2024.
Do Evropy přichází s koncem roku chladnější počasí, poslední střednědobé výhledy přitom ukazují, že kromě prosince by mohl být chladnější i začátek ledna, a to zejména v severní polovině Evropy. Evropské zásobníky plynu se před příchodem zimního počasí podařilo naplnit na nadprůměrné hodnoty, kdy v některých zemích byly zásobníky naplněny takřka zcela.
Evropě v tomto ohledu pomohlo i nadprůměrně teplé počasí během podzimu, které výrazně omezilo spotřebu plynu. Avšak očekávaný příchod chladného počasí ke konci tohoto a během příštího týdne bude pro zásobníky znamenat první zkoušku. Ta by jim neměla činit velké obtíže, nicméně v případě přetrvávajícího chladného počasí bude objem zásob na konci zimy klíčový při plnění zásobníků na další zimu.
„Z krátkodobého hlediska je první čtvrtletí skutečnou zimou a aktuální fundamentální simulace počasí naznačují, že v severní části Evropy bude v prvním čtvrtletí normální až teplotně podprůměrné počasí. Trh nemůže připustit, aby se zásobníky vyprázdnily až na 200 TWh v dubnu, jelikož by to snížilo pravděpodobnost dosažení dostatečných zásob v říjnu,“ uvádí ve své výzkumné zprávě banka.
Data provozovatelů podzemních zásobníků napříč Evropou dle serveru Montel ukázala, že evropské zásobníky jsou naplněny na 1024 TWh, což odpovídá 92 % jejich pracovního objemu. Velmi chladné počasí by dle SEB mohlo zásobníky vyprázdnit k začátku dubna až na 200 TWh, tedy 18 % jejich kapacity. V případě teplé zimy by přitom v zásobnících mohlo zbýt až 600 TWh plynu.
„Zima je stále před námi a s námi tady bude plno nervozity, prostředí zvýšených cen a hodně bolesti pro zákazníky, průmysl a evropskou ekonomiku,“ uvedla banka.
Evropská unie podle banky sice zrychluje úsilí v přijímání opatření pro snížení závislosti na ruském plynu a jeho nahrazení, jako například pomocí navyšování dodávek zkapalněného plynu (LNG), využíváním uhlí, zaváděním opatření pro energetické úspory či přechodem na solární a větrné zdroje, avšak „vše vyžaduje svůj čas“.
Mohlo by vás zajímat:
osobne som za to, aby sme plyn vratili do Ruska a presli kompletne na OZE. Aj jadrove palivo vratit. Nech sa Putko zadrhne.
A co jsme čekali, že uvalime na Rusko embarga a oni nám budou posílat obilí, rudu, hnojiva, plyn, nebo ropu za ceny které si urcime my.... Takovou inflaci nepamatuji a lidi se ještě chlubí, jak šetří a doma mají zimu, protoze na topení nemají.
Počasí odhadnou na týden. Ale co bude za dva měsíce nikdo neví. Uhlí je jediná stabilní naděje.
Náš vůdce Fiala dávno signalizoval, že není se třeba čehokoli obávat, plynu je dost a naši soukmenovci nám v případě potřeby rádi vypomohou..
no jo svedska banka, tam im je zima, tu u nas padaju stale teplotne rekordy, zajtra nadranom by uz vraj konecne malo aj mrznut, ale mrazive dni sa pocitaju az ked je pod nulou cely den a taky sme zatial nemali ani jeden co je skoda, lebo nepremrzne zem, aby bola pripravena na jarne obrabanie
tak dnes rano nemrzlo, ked som siel rano do obchodu, tak kaluze boli nezmrznute a bolo celkom teplo, uz ani na tu predpoved pocasia sa neda spolahnut
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se