Firmy: Zrušení vládního příspěvku na energie povede ke zdražení ve stavebnictví
Zrušení vládního příspěvku firmám na energie povede ke zdražení stavebních materiálů, a stavební firmy tak očekávají další zvýšení nákladů, které se následně zobrazí v konečných cenách nových projektů. ČTK to sdělily oslovené firmy a svazy ve stavebnictví. Příspěvky začala vláda vyplácet v minulém roce, kdy po začátku války na Ukrajině skokově narostly ceny energií a pohonných hmot. Od příštího roku zřejmě podpora skončí.
"Konec příspěvků je primárně zásadní pro výrobce stavebních hmot a materiálů, těch se týká v první řadě. A samozřejmě se týká stavebnictví jako celku, protože v konečném důsledku bude zdražovat nebo držet ceny stavebních zakázek na aktuální úrovni,"uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
Vývoj podle něj sice může upravit i konkurenční boj, ale jen částečně. "Bude-li konkurenční boj doveden do absurdní roviny, může mít pak za následek možné úpadky 'slabších kusů' a kolotoč ekonomických škod začíná nanovo," řekl Nouza.
Konec příspěvku podle stavbařů například povede ke zdražení cihel. Podle tajemníka Cihlářského svazu Čech a Moravy Jana Fialy i proto výrobci cihel momentálně přistupují k modernizaci provozu, který by zároveň mohl šetřit náklady spojené s energiemi.
"Musíme si bohužel zvyknout, že ceny roku 2020 se již nevrátí. Nynější pokles stavební produkce umožní cihlářům zmodernizovat výrobní závody bez toho, aby byly ohroženy dodávky materiálu zákazníkům," dodal Fiala.
Konec státní podpory na energie je podle šéfa Ocelářské unie Daniela Urbana pouze dalším z kroků, který povede ke zvýšení cen oceli a zhoršení konkurenceschopnosti českých oceláren na tuzemském a evropském trhu. "Přidat k tomu lze zvýšení daně z příjmu právnických osob, konec výjimky z daně na fosilní paliva používaná v metalurgických procesech, alokaci nula korun na kompenzace nepřímých nákladů na povolenky Evropského systému pro obchodování s emisemi. Návrh státního rozpočtu a konsolidačního balíčku je vyloženě protibyznysový, což je pro nás velké překvapení a zároveň zklamání," řekl Urban.
Že se konec příspěvků dotkne celého stavebnictví, si myslí také mluvčí Metrostavu Radim Mana. Nelze podle něj opomenout, že do cen stavebních prací se promítne rovněž opětovné zdražení pohonných hmot, a porostou tak náklady na dopravu. Z obdobných důvodů stavební firma Vinci Construction začala s investicemi do obnovitelných energetických zdrojů na svých provozovnách.
"Dočasně nám vládní podpora ulevila, ale nijak jsme se na tuto podporu nespoléhali. Sami jsme hledali cesty, jak vzniklou situaci řešit, a to i s výhledem do budoucna," sdělila mluvčí Vinci Construction Iveta Štočková.
Vláda začátkem října oznámila, že od ledna přestane přispívat na ceny energií jak firmám, tak domácnostem. Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) to zdraží domácnostem elektřinu proti letošku až o deset procent. Důvodem případného růstu cen je zejména převedení části poplatku na obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele. Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny budou znovu hradit poplatek 599 korun. Za příspěvky na kompenzaci vysokých cen energií stát zaplatil 56,4 miliardy korun. Podle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) budou celkové náklady na podporu obnovitelných zdrojů v příštím roce asi 36 miliard korun.
Kombinace protipandemických opatření, pozastavené logistiky, vysoké globální poptávky a nárůstu cen energií a emisních povolenek po roce 2020 výrazně zvýšila ceny stavebních materiálů. V roce 2021 vzrostla jejich cena o vyšší desítky procent. Přestože v letošním roce stavební materiály a ocel zaznamenaly meziroční pokles cen, podle cenové soustavy ÚRS CZ byly v červnu stále o 40 procent vyšší než na začátku roku 2021.
Podle posledních dat Českého statistického úřadu stavební výroba v ČR v srpnu zpomalila meziroční pokles na 0,2 procenta z červencových 2,1 procenta. Analytici oslovení ČTK se již dříve shodli, že za poklesem stojí hlavně nedostatečná poptávka, a tedy skepse investorů začínat s výstavbou nových projektů. Náklady na výstavbu zvyšují podle nich vysoké úrokové sazby a inflace, ale také právě cena stavebních prací a stavebních materiálů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se