Domů
Energetika v ČR
MPSV navrhuje zvláštní zvýšení dávek na bydlení kvůli růstu cen energií
Elektroměr
Elektroměr

MPSV navrhuje zvláštní zvýšení dávek na bydlení kvůli růstu cen energií

Energetika v ČR
7 komentářů
10. listopad 2021, 11:16
ČTK

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje pro příští rok zvláštní navýšení příspěvků a doplatků na bydlení kvůli růstu cen energií. Lidé v nouzi mohou získat i mimořádnou dávku. Seznámila se s tím dnes vláda. S opatřeními souhlasila. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v úterý oznámila, že mimořádnou dávku na úhradu faktur či nedoplatků budou moci lidé po odchodu od dodavatelů poslední instance získat za mírnějších podmínek.

Po skončení společnosti Bohemia Energy muselo 900.000 odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance. Zálohy se jim násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily.

„Souhlasíme s tím návrhem, který připravilo ministerstvo práce, ať už se jedná o příspěvek či doplatek na bydlení, respektive mimořádnou okamžitou pomoc pro osoby ve stavu hmotné nouze,“ uvedl Havlíček.

Na příspěvek na bydlení dosáhnou lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu a v Praze 35 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi stanovenými normativními náklady a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Doplatek je pro lidi v hmotné nouzi. Dorovnává jim výdaje na bydlení tak, aby jim zbylo na živobytí. Mezi dávky hmotné nouze patří i mimořádná okamžitá pomoc. Dostanou ji tak jen lidé ve vážné tísni, posuzuje se příjem žadatele i ostatních členů rodiny a majetek.

Ministerstvo práce navrhuje novelu, podle které by se k běžným normativům připočetl zvláštní přídavek, který by odrážel růst cen energií. Dávky by se tak vypočítávaly z vyšších částek, takže by vzrostly. Podle návrhu ministerstva by se podle počtu osob v domácnosti a bytové plochy mohly normativy v nájmu zvednout o 813 až 1969 korun, ve vlastnickém bydlení pak o 1222 až 3128 korun. „V současné době vycházíme z informací ministerstva průmyslu, že v roce 2022 se ceny elektřiny zvýší asi o 30 procent a ceny plynu o 70 procent a ceny tepla o 30 procent, data se budou zpřesňovat,“ uvedlo v materiálu pro vládu ministerstvo práce. Po ministerstvu průmyslu chce údaje o změnách cen u jednotlivých dodavatelů a o počtu jejich odběratelů.

Poskytování zvláštního přídavku kvůli růstu cen by musel upravit zákon. Pokud by se novela přijala a platila od ledna, lidé by vyšší dávku dostali v únoru, a to na poslední letošní kvartál. Kdyby norma začala platila od dubna, vyšší dávka by se začala vyplácet v květnu. S přídavkem by příspěvek na bydlení získalo víc lidí. Dosavadním příjemcům by se dávka navýšila. Týká se to i doplatků.

Od ledna začnou platit také nové normativy. Ty se valorizují podle zákona každý rok podle ukazatelů statistického úřadu za sledované období. Skokový růst cen tak zohledňovat nebudou. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na tiskové konferenci řekla, že nařízení s upravenými normativy schválí Babišova vláda. „To musí připravit tato vláda, příští by to nestihla,“ dodala Schillerová.

ktk rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Josef
10. listopad 2021, 13:02

Ceny energií jsou problém na druhou stranu pokud to část populace dostane zaplaceno pak to neznamená nic jiného než, že jim to ta druhá část zaplatí takže to zdražení zaplatí vlastně 2x. Takové řešení vede jen k tomu ,že pak lidé nemají motivaci pracovat.

Petr prochaska
10. listopad 2021, 13:14

Přesně tak, útok na střední třídu probíhá trvale.

Tomas Urbanek
10. listopad 2021, 13:24

A navic tem, kteri sli zcela vedome do rizika short-selleru. Kdo se choval zodpovedne a trochu premyslel tak sice platil roky o trochu vice, ale ted je relativne v klidu. Ale nakonec to stejne zase zaplati.

Pouceni z toho neni zrovna povzbudive.

Josef
10. listopad 2021, 21:26

To bych netvrdil pokud máte malou spotřebu el. energie pak vás dodavatel nezajímá , ale pokud máte velkou pak to může být hodně vysoká částka. Jinak samozřejmě v klidu lidé jsou, jenže fixace není na vždy....

PETR
10. listopad 2021, 16:05

A nadale budeme zivit novodobe smejdy/ dodavatele posledni instance/ za nehorazne ceny!!!,kterym samozrejmne zbyva na velkou reklamni kampan.Ceny na burze jsou ,,trosku ,,nekde jinde.On to zase nekdo zaplati,jako napr solarnim baronum...stat opet selhal?

Josef
11. listopad 2021, 01:22

Růst cen způsobila především EU s to svojí zelenou ideologií a drastickou cenou povolenek, kdyby se dělala energetika s otevřenou myslí pak by výroba el. energie v EU byla dominantně postavená na jaderných zdrojích a většina budov by byla vytápěna kombinací tepelných čerpadel a plynu nebo dálkových teplem z JE, Emise CO2 by byly minimální, cena plynu by nebyla tolik významná a nemuseli bychom platit příspěvky na OZE. Životní prostředí by nebylo zatíženo spalováním biomasy v malých zdrojích, prootože lidé by měli dost peněz na automatické topení pomocí tepelných čerpadel a krajina by nebyla zatížená pesticidy z pěstování biopaliv a kukuřice pro bioplynové stanice. Mnohem více plochy by zaújímali lesy, protože by nebylo podporováno nesmyslné zemědělství na kopcích nebo dokonce pěstování biopotravin , které zabírá ohromné plochy pro minimální produkci.

Petr prochaska
11. listopad 2021, 09:19

Klasické zemědělství je také nic moc. Výnos je sice 4x vyšší než před 100 lety, ale zase se musí živiny do půdy dostat, takže je nezbytné hnonit. Dusíkatá hnojiva se získávají ze vzduchu pomocí zemního plynu. Pro půdu také nic moc.

Jinak souhlas. OZE způsobilo, že klasické zdroje se staly rizikové z hlediska finanční návratnosti a navíc politický tlak na jejich zavírání.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se