Domů
Energetika v ČR
Olomoučtí vědci budou testovat nový uhlíkový materiál pro superkondenzátory

Olomoučtí vědci budou testovat nový uhlíkový materiál pro superkondenzátory

Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci budou testovat využití nového uhlíkového materiálu pro ukládání energie. Na projekt získali grant Evropské výzkumné rady (ERC). Odborníci připraví dostatečné množství uhlíkového materiálu a ověří jeho použití v superkondenzátorech, sdělila dnes ČTK mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

„Zájem o testování již projevila americká korporace AVX a v jednání jsou další významní výrobci z Evropy,“ uvedla.

Fyzikální chemik Michal Otyepka z RCPTM díky projektu zúročí výsledky dřívějšího výzkumu superfunkčních uhlíkových materiálů odvozených od grafenu, které dokážou akumulovat velké množství elektrického náboje. Grafen je dvojrozměrný materiál skládající se z jediné vrstvy atomů uhlíku. Je velmi lehký, třistakrát pevnější než ocel a mimořádně vodivý.

Olomoučtí vědci ověřili, že pomocí chemické úpravy grafenu lze připravovat vhodné elektrodové materiály, které jsou hlavní součástí takzvaných superkondenzátorů využívaných například v automobilovém průmyslu či elektrotechnice. „Nyní jeden z vyvinutých materiálů, který v laboratorních podmínkách vykazuje velmi slibné výsledky, vyrobíme ve větším množství a ve spolupráci se zahraničním partnerem ho otestujeme v reálných součástkách,“ uvedl Otyepka.

Zatímco dosud olomoučtí vědci běžně připravovali a testovali maximálně gramová množství materiálu, komerčnímu partnerovi ho budou muset dodat nejméně půl kilogramu.

Odborníci při vývoji nového materiálu použili běžně dostupný průmyslový lubrikant fluorografit. Chemickou syntézou z něj pak připravili nový materiál, který dokáže uchovat velké množství energie a oproti současným elektrodovým materiálům by jeho výroba mohla být levnější.

„Výborných výsledků dosahujeme i v počtu nabíjecích a vybíjecích cyklů, což je další z důležitých parametrů. Zatímco u podobných materiálů dochází k poklesu kapacity po tisíci nabíjecích cyklech, náš materiál je stabilní i po desítkách tisíc cyklech,“ dodal Otyepka.

Komentáře

(5)

Milan Vaněček

13. leden 2020, 20:34

Změnilo se to, že po prvém ERC grantu, zřejmě úspěšném, získali na stejnou tematiku i ERC "proof of concept" grant, což je prvý krok k průmyslové realizaci, který, když bude úspěšný, vyústí za 3-10 let v průmyslovou výrobu. Uplatnění superkondezátorů je především jako doplněk k bateriím v elektromobilech.

Josef

13. leden 2020, 22:32

Pokud by se jim podařilo vytvořit opravdu dobrý superkondenzátor, pak by to nahradilo baterie v ručním nářadí nebo notebooku. Nabíjet Aku vrtačku okolo 1 minuty by bylo fain….

Petr

14. leden 2020, 14:44

Superkondenzátory jsou fajn, nicméně mají přirozené samovybíjení. Večer nabiješ na 100%, odpojíš, ráno máš 50%.

Je to na rychlé nabíjení / vybíjení / spotřebu, ne na akumulaci / uchování energie.

=> vůbec by mi nevadilo nabíjet auto každých 100 km když to bude trvat 5 minut.

Největší a nejlevnější superkondenzátory jsou z ebay :-)

Milan Vaněček

14. leden 2020, 17:10

Moderní superkapacitory nejsou zdaleka tak špatné (samovybíjení) jak píše Petr, ale samovybíjení mají rychlejší než baterie.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.