Olomoučtí vědci budou testovat nový uhlíkový materiál pro superkondenzátory

DomůEnergetika v ČROlomoučtí vědci budou testovat nový uhlíkový materiál pro superkondenzátory

Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci budou testovat využití nového uhlíkového materiálu pro ukládání energie. Na projekt získali grant Evropské výzkumné rady (ERC). Odborníci připraví dostatečné množství uhlíkového materiálu a ověří jeho použití v superkondenzátorech, sdělila dnes ČTK mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

„Zájem o testování již projevila americká korporace AVX a v jednání jsou další významní výrobci z Evropy,“ uvedla.

Fyzikální chemik Michal Otyepka z RCPTM díky projektu zúročí výsledky dřívějšího výzkumu superfunkčních uhlíkových materiálů odvozených od grafenu, které dokážou akumulovat velké množství elektrického náboje. Grafen je dvojrozměrný materiál skládající se z jediné vrstvy atomů uhlíku. Je velmi lehký, třistakrát pevnější než ocel a mimořádně vodivý.

Olomoučtí vědci ověřili, že pomocí chemické úpravy grafenu lze připravovat vhodné elektrodové materiály, které jsou hlavní součástí takzvaných superkondenzátorů využívaných například v automobilovém průmyslu či elektrotechnice. „Nyní jeden z vyvinutých materiálů, který v laboratorních podmínkách vykazuje velmi slibné výsledky, vyrobíme ve větším množství a ve spolupráci se zahraničním partnerem ho otestujeme v reálných součástkách,“ uvedl Otyepka.

Zatímco dosud olomoučtí vědci běžně připravovali a testovali maximálně gramová množství materiálu, komerčnímu partnerovi ho budou muset dodat nejméně půl kilogramu.

Odborníci při vývoji nového materiálu použili běžně dostupný průmyslový lubrikant fluorografit. Chemickou syntézou z něj pak připravili nový materiál, který dokáže uchovat velké množství energie a oproti současným elektrodovým materiálům by jeho výroba mohla být levnější.

„Výborných výsledků dosahujeme i v počtu nabíjecích a vybíjecích cyklů, což je další z důležitých parametrů. Zatímco u podobných materiálů dochází k poklesu kapacity po tisíci nabíjecích cyklech, náš materiál je stabilní i po desítkách tisíc cyklech,“ dodal Otyepka.