Pojišťovny: Škody po vichřici Mortimer stouply na desítky milionů

DomůEnergetika v ČRPojišťovny: Škody po vichřici Mortimer stouply na desítky milionů

Škody způsobené vichřicí Mortimer, která minulé pondělí zasáhla část republiky, vzrostly na několik desítek milionů korun. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Případy se podle nich týkají hlavně poškozených střech. Škody jsou však řádově nižší, než jaké před časem způsobily vichřice Eberhard, bouře Fabienne či orkán Herwart.

Škody po Mortimeru sečetli i energetici. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová dnes ČTK řekla, že firma při bouři evidovala 1 431 poruch, přičemž v nejhorší okamžik, což bylo minulé pondělí zhruba ve 14:00, bylo na jejím distribučním území bez proudu na 42 000 domácností. „Vyčíslené škody na distribučním zařízení nepřesáhnou pět milionů korun,“ uvedla. Další distributor, E.ON, vyčíslil podle mluvčí Martiny Slavíkové škody na milion korun.

„V tuto chvíli máme kvůli větrnému počasí nahlášeno na 560 škod za více než deset milionů korun,“ řekla ČTK mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Nejvíce nahlášených škod je ze Středočeského kraje a jejich počet podle mluvčí stoupl v uplynulém týdnu a po víkendu. Je to dané i tím, že řada lidí opustila chaty a chalupy v době, kdy vítr nebyl ještě tak silný, a škody tedy objevili až o právě uplynulém víkendu. „A začínají nám je hlásit,“ dodala mluvčí.

Kooperativa po uplynulém víkendu eviduje 350 pojistných událostí za 9,6 milionu Kč. „Zároveň naši likvidátoři ukončili 105 pojistných událostí a klientům jsme na pojistném plnění vyplatili přes 900 000 Kč,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Allianz registruje po Mortimeru stále 150 případů za tři miliony korun. „Chataři a chalupáři už nám zřejmě vše ohlásili v průběhu minulého týdne nebo mají hodné sousedy, starousedlíky, kteří jim hned dali vědět, co jim vítr napáchal,“ doplnil mluvčí Allianz Václav Bálek.

Česká podnikatelská pojišťovna k dnešnímu dni eviduje 90 škod odhadem za 2,5 milionu Kč. Naprostá většina škod jsou podle mluvčí Renaty Čapkové střechy a přístřešky, které poškodila vichřice, s odhadem do 50 000 Kč. Mezi dosud největší oznámené škody patří poškozená střecha a štít hospodářské budovy a poškození střechy rodinného domu za 300 000 Kč za každou z těchto událostí.

Generali za škody způsobené Mortimerem registruje 94 pojistných událostí v předpokládané výši téměř tři miliony korun. „Lidé o víkendu věnovali svoji energii zabránění dalšímu rozsahu škod, které mohl způsobit hustý déšť na řadě míst republiky,“ poznamenal mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Letos v březnu pojišťovny vyplatily po vichřici Eberhard stovky milionů Kč. Škody, které způsobila klientům pojišťoven před rokem bouře Fabienne, přesáhly sto milionů korun. O rok dříve řádil orkán Herwart a škody po něm pojišťovny odhadly na 1,45 miliardy Kč. Po orkánu Kyrill z ledna 2007 pojišťovny vyplatily přes 2,2 miliardy Kč.

fd rdo ktp