Domů
Rychlé zprávy
Státu žádná arbitráž kvůli uranu v Brzkově nehrozí, ujišťuje MPO

Státu žádná arbitráž kvůli uranu v Brzkově nehrozí, ujišťuje MPO

Podle právního zástupce obcí v okolí Brzkova podniká Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) spolu se státním těžařským podnikem DIAMO ve věci možné budoucí těžby uranu v dané lokalitě kroky, které jsou v rozporu s právními předpisy a které porušují usnesení vlády. Obce rovněž varují, že MPO s DIAMEM mohou svým jednáním vystavit stát případné arbitráži. MPO i DIAMO se brání, že v dané věci postupují zcela dle zákona a arbitráž tedy ČR nehrozí.

Obcím z okolí Brzkova se nelíbí postup státního těžaře DIAMA, který by mohl v budoucnu těžit v dané lokalitě uran. Podle jejich právního zástupce Luboše Klimenta MPO ani DIAMO neinformovaly vládu o dalším možném zájemci o těžbu, australské firmě Uran Limited. Kliment dále varuje, že by v případě, kdyby podnik DIAMO uspěl se svou žádostí o rozšíření ložiskového území, hrozila Česku obří mezinárodní arbitráž.

„Postup DIAMA je jako postup stavebníka rodinného domu, který by si požádal rovnou o kolaudaci RD, ale neměl by jak územní rozhodnutí, tak ani stavební povolení. Po půl roce jednání s úřady, studování spisů a interpelací v Poslanecké sněmovně, jsme se dobrali toho, že jediným skutečným partnerem, který s námi hraje férovou hru, je Ministerstvo životního prostředí a pan ministr Richard Brabec,“ říká Luboš Kliment, právní zástupce obcí v okolí Brzkova

MPO i DIAMO se brání, že nemají povinnost informovat veřejnost o žadatelích o stanovení průzkumného území a navíc takovými informacemi ani nedisponují. Dále vyvracejí tvrzení o možné arbitráži, jelikož stanovení chráněného ložiskového území je institut k ochraně nerostného bohatství státu a to, kdo o stanovení požádá, nemůže mít vliv na práva případného budoucího těžaře.

MPO dále zdůrazňuje, že zahájení těžby se v současné době neplánuje, protože by těžba nebyla ekonomicky výhodná.

V současné době probíhá těžba uranu na území ČR pouze v dole Rožná, ta však bude s velkou pravděpodobností ukončena již v příštím roce vzhledem k nízkým cenám uranu na světových trzích. Z téhož důvodu je rovněž zatím nejasná budoucnost lokalit Brzkov a Horní Věžnice.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516