Domů
Teplárenství
Teplo z Temelína pokrylo za rok Č. Budějovicím jednu třetinu spotřeby
JE Temelín

Teplo z Temelína pokrylo za rok Č. Budějovicím jednu třetinu spotřeby

Teplárenství
Bez komentáře
23. říjen 2024, 13:17
ČTK

Temelínský horkovod za rok provozu pokryl zhruba jednu třetinu dodávek tepla pro České Budějovice. Od spuštění v loňském říjnu dodal 663 Terajoulů (TJ). Díky temelínskému teplu emise českobudějovické teplárny včetně skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší klesnou zhruba o třetinu. Ročně tak uspoří desítky tisíc tun emisí oxidu uhličitého z uhlí, které nespálí. Aktuálně do města proudí voda o teplotě 110 stupňů Celsia a denní dodávka se pohybuje na úrovni 2,5 TJ, informoval v tiskové zprávě mluvčí Temelína Marek Sviták.

Dodávky tepla se odvíjejí od venkovní teploty a spotřeby v Českých Budějovicích. Podle toho pak energetici nastavují teplotu a množství vody, která do města proudí. „Dodáváme tolik tepla, kolik České Budějovice potřebují. Mimo topnou sezonu jsme se pohybovali zhruba na pětině sezonních dodávek. Do druhé hlavní topné sezony jsme vstoupili s modernizovanou výměníkovou stanicí prvního bloku, který aktuálně během odstávky druhého bloku dodávky tepla zajišťuje,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Temelín vyrábí teplo pomocí páry určené pro výrobu elektřiny. I tak jsou dopady na výkon elektrárny minimální. „I při plném zatížení se výroba tepla projevuje na elektrickém výkonu elektrárny přibližně půl procentem. Kombinovaná výroba elektřiny tepla je vysoce efektivní nejen u stávajících temelínských bloků. To platí pro každou technologii, tedy i pro malé modulární reaktory, které by v budoucnu měly sloužit i jako bezemisní zdroj tepla,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

V případě temelínské elektrárny kombinovaná výroba elektřiny a tepla znamená, že vedle vytápění vlastního areálu, Týna nad Vltavou a třetiny Českých Budějovic zvládne jeden temelínský blok za hodinu vyrobit elektřinu pro tři stovky českých domácností na celý rok, dodal Sviták.

Ilustrační foto

Temelín začal do Českých Budějovic dodávat teplo loni v říjnu. Do Českých Budějovic vedou dvě 26 kilometrů dlouhá potrubí o vnějším průměru 80 centimetrů. Obě potrubí jsou minimálně 1,3 metru pod zemí.

Stavba začala od jara 2019 a měla zhruba dva roky zpoždění. Od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavěly. Náklady byly 2,4 miliardy Kč. Horkovod by měl dodávat teplo nejméně 20 let.

Do Týna nad Vltavou začal Temelín dodávat teplo od roku 1998. Za čtvrt století už do pět kilometrů vzdáleného města dodala 4,7 tisíce TJ tepla. Roční dodávky se pohybují kolem 180 TJ, od loňského října do současnosti to bylo 168 TJ. Díky přechodu na teplo z elektrárny bylo možné zrušit 22 středně velkých uhelných výtopen a tři velké kotelny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se