Domů
Energetika v ČR
Výběr událostí od ohlášení konce činnosti skupiny Bohemia Energy
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Výběr událostí od ohlášení konce činnosti skupiny Bohemia Energy

Energetika v ČR
3 komentáře
1. listopad 2021, 18:00
ČTK

Výběr událostí od ohlášení konce činnosti skupiny Bohemia Energy (zálohy za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance budou mít stanovený strop, uvedl na twitteru ministr průmyslu Karel Havlíček):

13. října – Skupina Bohemia Energy, největší uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600.000 zákazníkům, plyn téměř 300.000.

– Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že u Bohemia Energy byly dlouhodobě patrné negativní jevy a nekalé, klamavé a „šmejdské“ obchodní praktiky. Firma to ve své reakci důrazně odmítla. „Společnost neporušila žádný zákon. Naopak hrajeme fér a ukončujeme svoji činnost v momentě, který zaručí, že Bohemia Energy všechny své závazky vyrovná a nikdo nepřijde o peníze,“ uvedla 15. října.

– Premiér Babiš vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ), aby zvážil stanovení stropu cen u dodavatelů energií, kteří se budou jako dodavatelé poslední instance starat o zákazníky skupiny Bohemia Energy. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) navrhl, aby se ERÚ s dodavateli poslední instance domluvil na tom, aby poskytovali energii v jednotných cenách a aby to byly ceny únosné pro zákazníky. Radní ERÚ Petr Kusý v reakci uvedl, že jde o novou informaci, kterou nyní bude úřad intenzivně řešit.

– Zdražení ohlásil největší dodavatel plynu v Česku, firma innogy Energie. Nejpozději od začátku příštího roku si lidé výrazně připlatí i za teplo. Teplárenské sdružení oznámilo, že očekává největší zdražení za posledních 13 let.

14. října – Zákazníků Bohemia Energy se začali ujímat dodavatelé poslední instance (DPI), tedy hlavní distributoři elektřiny či plynu na daném distribučním území. Společnosti zaznamenaly enormní zájem na pobočkách a call centrech.

– Ministerstvo průmyslu a obchodu a ERÚ ve společném prohlášení uvedly, že doporučují společnostem ze skupiny Bohemia Energy nehradit už žádné další zálohové platby za elektřinu a od neděle 17. října ani žádné další zálohové platby za plyn. Zároveň skupinu vyzvaly, aby zajistila včasné mimořádné vyúčtování za dodávky elektřiny a plynu u všech svých zákazníků a předala detailní informace dodavatelům poslední instance o odběrných místech zákazníků.

15. října – Bohemia Energy v prohlášení uvedla, že dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům. Firma odmítla, že by zkrachovala a uvedla, že k utlumení činnosti a ukončení dodávek elektřiny a plynu přistoupila právě z důvodu, aby taková situace nenastala.

– Po Bohemia Energy oznámili konec dodávek elektřiny a plynu další dodavatelé – například Kolibřík energie s 28.000 klienty.

17. října – Energetický regulační úřad vyzval všechny dodavatele energie k doložení zajištění dodávek pro své zákazníky. Informace musejí zaslat do konce října. Do stejného termínu by měl mít úřad první souhrnné výsledky. ERÚ uvedl, že má jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit, či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji.

18. října – Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro HN řekl, že jím řízená firma zdraží od ledna elektřinu i plyn. Nárůst cen u elektřiny odhaduje asi o třetinu a u plynu o polovinu až dvě třetiny. Firma změny oznámí 1. listopadu s platností od prvního ledna. Souvisí to i s regulovanou složkou, kterou také teprve zveřejní Energetický regulační úřad.

– Společnost GasNet, největší distributor plynu v ČR, oznámila, že je připravená poskytnout firmám, na které se po konci Bohemia Energy nevztahuje institut dodavatele poslední instance, čas navíc na změnu dodavatele. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu přesahuje 630 megawatthodin (MWh).

– Vláda zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty energií na listopad a prosinec. Státní rozpočet to podle Schillerové bude stát jednu miliardu korun měsíčně. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu.

– Vláda také schválila, že domácnostem s průměrnou spotřebou do tří megawatthodin bude odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje, jde o částku maximálně 1500 korun za rok. Stát na specifickou podporu vyčlení maximálně osm miliard korun. Týkat se to bude zhruba 5,3 milionu odběrných míst, z toho zhruba 4,3 milionu domácností.

20. října – Pražská plynárenská oznámila, že od 1. listopadu zdraží u části svých zákazníků plyn v průměru o 24,6 procenta. Zvýšení cen se nedotkne klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard.

– Vláda schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty na nulu, a to na celý nadcházející rok. Zákon zamíří do Parlamentu. Na elektřinu a plyn platí nyní sazba DPH 21 procent.

27. října – Ministerstva průmyslu a práce a ERÚ oznámily, že chtějí do několika dnů představit soubor opatření, která by zmírnila dopady růstu cen za energie na domácnosti. Obsahovat by měl sociální dávky i další kroky.

– Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by mohlo řešit dopady zdražování energií a vysokých záloh. Situaci podle něj musí řešit ministerstvo průmyslu a ERÚ vůči dodavatelům energií.

29. října – Ministr Havlíček oznámil, že jedná s ERÚ o možném stanovení stropu zálohových faktur pro klienty v režimu dodavatele poslední instance.

31. října – Premiér Babiš ve svém pravidelném pořadu na sociálních sítích řekl, že vláda kvůli ukončení činnosti energetické skupiny Bohemia Energy připravuje trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání.

1. listopadu – Ministr Havlíček na twitteru vedl, že zálohy za energie pro klienty v režimu DPI budou mít stanovený strop. Výše záloh bude zveřejněna v úterý.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
1. listopad 2021, 21:22

Smyslem podnikání je vytvářet zisk, stát způsobí růst energií tím že zvedne cenu povolenek na 60 Eur a místo dohody s Ruskem kupuje plyn za spekulativní ceny na burze a chce aby to dotovali podnikatelé ? Tak to prostě nefunguje. Pokud by majitel tu firmu nepoložil, pak by to byl podvod, protože by nezaplatil za energie svým dodavatelům. V

energetik
1. listopad 2021, 23:50

Jak stát zvedá cenu emisních odpustků? A obchodníci kupují plyn od státu který spekuluje na burze místo aby poslaly přímo peníze Putinovi? A kdo těm obchodníkům brání se přímo dohodnout s Putinem a má o to Putin vůbec zájem? Kdo vám dává takové informace?

Josef
2. listopad 2021, 14:32

cenu odpustků zvedá stát tím ,že je stahuje z trhu a místo bileterálních dohod z Ruskem o nákupu plynu se přešlo na burzu tedy kromě Maďarska které si zachovalo rozum poslalo EU do patřičných míst a dohodlo si s Ruskem dodávky levného plynu. Burza funguje skvěle když je tam hodně kupujících a hodně prodávajících, ale když je tam jeden dominantní dodavatel což je Rusko a tomu je řečeno, chceme méně plynu a zbytek si koupíme někde na burze od různých dodavatelů no tak Rusko se snadno přizpůsobí - dodá to co má nasmlouváno a pak už dodává jinam než cena na burze v EU stoupne do šílených výšin, protože ostatní dodavatelé jsou minoritní a nebo je to drahé LNG. No a když tyto 2 faktory sečtete pak je výsledkem drastická cena energie za kterou je odpovědná EU a státy, které tam jsou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se