Domů
Elektřina
ČEPS se zapojila do projektu zaměřeného na přeshraniční výměnu regulační energie
Dostatečná přenosová kapacita vedení Německu nadále chybí

ČEPS se zapojila do projektu zaměřeného na přeshraniční výměnu regulační energie

Elektřina
3 komentáře
22. květen 2017, 06:31
Jan Budín

Český provozovatel přenosové soustavy ČEPS, a.s. podepsal společně s dalšími 18 evropskými provozovateli přenosových soustav 5. dubna 2017 memorandum o porozumění o návrhu, implementaci a provozu nové platformy pro výměnu regulační energie z 15minutových záloh. Jedná se o reakci na připravované nařízení Evropské komise týkající se přeshraničního obchodování s podpůrnými službami a regulační energií.

Zúčastnění provozovatelé přenosových soustav stanovili společné zásady a principy pro úspěšné zavedení platformy a dohodli se, že společný projekt ponese název MARI – Manually Activated Reserves Initiative.

ČEPS uvedla, že definice principů je připravována již od roku 2016 v reakci na plánované nařízení Komise, kterým se stanoví rámcový pokyn pro obchodní zajišťování výkonové rovnováhy v elektroenergetice a které bude obdobné platformy vyžadovat pro všechny typy regulačních záloh.

„Projekt se nachází v úvodní fázi a jeho členové se nyní zaměřují na vývoj a implementaci platformy. Od samotného začátku hodlají komunikovat aktuální postup v dané věci a žádat informace od subjektů zájmu, a to včetně národních regulačních orgánů. Díky této včasné aktivitě očekávají, že se naplní termín pro spuštění platformy v souladu s nařízením, tedy že se uvedené podaří zavést do roku 2022.“ uvádí ČEPS, a.s. v tiskové zprávě.

Termín 15minutová záloha (kladná a záporná), který je používaný v České republice, je obdobou v budoucnu zavedené jednotné evropské terminologie takzvaných ručně ovládaných záloh pro regulaci výkonové rovnováhy (manual frequency restoration reserves, resp. mFRR).

Přehled členů MARI. Zdroj: ČEPS, a.s.
Přehled členů MARI. Zdroj: ČEPS, a.s.

Regulační energie v České republice

Regulační energie je zajišťována provozovatelem přenosové soustavy za účelem řešení stavů nerovnováhy mezi smluvně zajištěnými a skutečně realizovanými dodávkami a odběry elektrické energie v elektrizační soustavě.

V důsledku této nerovnováhy vzniká takzvaná systémová odchylka, kterou se v každé obchodní hodině rozumí saldo všech dodávek a odběrů takzvaných subjektů zúčtování, tedy registrovaných účastníků trhu s elektřinou, kteří uzavřeli s operátorem trhu OTE, a.s. smlouvu o zúčtování odchylek.

ČEPS, a.s. zajišťuje regulační energii potřebnou pro vyrovnání systémové odchylky třemi způsoby:

  • aktivací podpůrných služeb (kromě primární regulace frekvence, při které regulační energie nevzniká),
  • nákupem na vyrovnávacím trhu s regulační energií zprostředkovaným operátorem trhu OTE, a.s., kde je ČEPS, a.s. jediným poptávajícím,
  • operativní dodávkou elektřiny ze zahraničí a do zahraničí.

Statistiky o výrobě a přeshraničním přenosu elektřiny ve vybraných evropských zemích včetně České republiky najdete na našem Energostatu.

Zdroj úvodní fotografie: ČEPS, a.s.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vláďa
22. květen 2017, 11:48

Jak to vlastně funguje? Výroba čeká na pokyn že je potřebný výkon zobchodován nebo výroba reaguje na okamžitý stav?

Jan Budín
23. květen 2017, 10:02

K aktivaci jednotlivých kategorií podpůrných služeb či k nákupu regulační energie dochází na základě salda výroby, spotřeby a zahraniční výměny elektrické energie. Primární regulace frekvence bloku reaguje na okamžitý stav frekvence v soustavě, sekundární regulace výkonu bloku průběžně reaguje na regulátor ČEPS a minutové zálohy čekají na aktivaci z dispečinku ČEPS.

Vláďa
23. květen 2017, 11:04

Toto je popis standardní regulace bloku. Každý blok v energetické soustavě reaguje na změnu zatížení sítě. Obchodování nemůže relevantně reagovat na okamžitý stav. Proto se ptám jak se vše řídí. Co brání výrobcům energie dodržovat konstantní zobchodovaný výkon. Primární regulaci mohu potlačit přepnutím do regulace výkonu a čekat až mi dispečer přikáže adekvátní změnu výkonu. Byl by to pěkný tanec.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se