Domů
Evropská Unie
Senát: Přijetí Zelené dohody bez znalosti náhrady zdrojů je nezodpovědné

Senát: Přijetí Zelené dohody bez znalosti náhrady zdrojů je nezodpovědné

Přijetí tak ambiciózního plánu, jako je Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal), v situaci, kdy není známo, jak se nahradí dosavadní zdroje energie, je nezodpovědné. Shodl se na tom Senát v debatě o dvou unijních nařízeních o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva a o zpřísnění norem pro emise oxidu uhličitého. Návrhy jsou součástí klimatického balíčku opatření ke snížení emisí skleníkových plynů a týkají se hlavně dopravy. Stejně se senátoři vyjádřili i k některým dalším návrhům z balíčku Fit For 55.

Část usnesení, v níž se hovoří o nezodpovědném rozhodnutí, však prošla nejtěsnějším rozdílem hlasů. Hlasovalo pro ni 28 senátorů, což byl přesně potřebný počet hlasů. Hlasovali proti ní hlavně senátoři z klubu Starostů a nezávislých, KDU-ČSL a nezávislých a SEN 21 a Pirátů.

Podle názoru senátního výboru pro EU, se kterým se dnes ztotožnil i Senát, návrhy nezachovávají technologickou neutralitu, neboť preferují rozvoj elektromobilů. „Zpřísňování výkonnostních norem pro CO2 bude mít negativní dopad na méně rozvinuté regiony EU a členské státy s nižšími příjmy, na jejichž trhy budou směřovat starší vyřazená vozidla se spalovacími motory a jejichž vozový park bude bez adekvátních protiopatření zastarávat více než v rozvinutějších oblastech EU,“ konstatoval senátní evropský výbor.

Vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) řekl, že jeho úřad podporuje usnesení výboru. Podle něj představuje racionální pohled.

Podle výboru i celého Senátu je také navrhované nařízení v rozporu s principem subsidiarity, tedy s pravidlem, že problémy se mají řešit na úrovni členských států. Evropská komise podle Senátu nedoložila, že navrhované závazné cíle týkající se infrastruktury pro těžká vozidla jsou reálně dosažitelné za přiměřených nákladů pro jednotlivé členské státy. Neprokázala tak skutečnou přidanou hodnotu zvoleného způsobu jednání na úrovni EU. Senát žádá po Evropské komise vypracování dopadové studie, kde bude popsána konkrétní realizovatelnost navrhovaných opatření a vyčísleny efekty plánovaných změn, především pak náklady a přínosy pro ČR.

Kriticky se senátoři stavěli také k navrhovanému zřízení sociálního fondu pro klimatická opatření. Fond má podle evropských plánů přispět ke zmírnění dopadů rozšíření systému obchodování s emisemi i na budovy a na silniční dopravu. Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra uvedl, že nejprve se lidem vezmou peníze, potom k nim možná znovu doputují. Podle Zbyňka Linharta (STAN) je fond spíše alibi.

Klimatický balíček má unii pomoci splnit její cíl, kterým je snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti roku 1990 a do roku 2050 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Balíček obsahuje pět nových legislativních návrhů a osm návrhů změn už existujících předpisů. Komise je schválila v polovině července. Komise chce do roku 2030 zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů až na 40 procent, protože současný cíl 32 procent podle ní není dostačující.

Komentáře

(10)

Ondra Soukup

5. listopad 2021, 19:28

Děkuji Senátu za odpovědný postoj a vyslechnutí našich názorů k této nelehké problematice!

Josef

5. listopad 2021, 23:38

To jsou jen kecy senátoři jsou ve skutečnosti eurofilní a oni vědí, že je přehlasuje nová eurohujerská poslanecká sněmovna. Ale zase vědí, že to celé musí narazit do zdi, jenže oni nebudou ti špatní, bodou to poslanci co to přehlasují. Fiala už se třese na to jak se bude moci zavděčit EU. Jinak Skvělé volby 3 strany ,které měly těsně pod 5% se do parlamentu nedostali , ale díky systému předvolebních koalic bude strana, která získala snad 3% mít 3 ministry ve vládě a bude prosazovat zelenou ideologii. To povede k ohromné nespojenosti občanů, protože velká většina lidí co šli k volbám vládní strany nevolily a menšina tedy povládne většině, otevřeli jsme pandořinu skříňku.

Vinkler

6. listopad 2021, 09:07

Jasně že ano. Ony se totiž v zásadě blíží i další volby. Tak klamou.

Milka

8. listopad 2021, 09:30

Která z budoucích vládních stran dostala podle vás 3%. Co byjste chtěl, 5-ti procentní hranice pro vstup do sněmovny je naprosta rozumná. Nemusí být ve sněmovně každej kdo založí stranu.

Josef

8. listopad 2021, 11:22

Piráti...

Jiří Kelnar

8. listopad 2021, 14:06

Nemáte pravdu, oni mají méně poslanců, ale díky přeskákání ze strany STAN. Z hlediska počtu hlasů jsou na tom se STAN zhruba stejně. Takže to nejsou 3 %.

MM

6. listopad 2021, 00:13

"na jejichž trhy budou směřovat starší vyřazená vozidla se spalovacími motory a jejichž vozový park bude bez adekvátních protiopatření zastarávat více než v rozvinutějších oblastech EU,“

a není tomu tak u nás už nějakou dobu?

Nefi

6. listopad 2021, 17:16

Přečetl jsem řadu článků na téma senát vystavil žlutou kartu. Takže jen konstatuji. Když chybí know how.... :-)

JD

6. listopad 2021, 19:59

Doufejme, že státní instituce a nová vláda si uvědomují jedinečné okno příležitosti, ve kterém jsme, a postaví se k tomu velmi rychle čelem.

Kromě jiného dva poslední odstavce:

https://archiv.hn.cz/c1-66994640-jak-vznika-cena-elektriny-a-co-ten-green-deal

Josef

8. listopad 2021, 12:59

Čelem to jako k čemu k zelené ideologii o ničem jiném to celé není. Nová vláda hledá "národního ptáka" myslím, že se jím stane Fiala....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.