Domů
Evropská Unie
Těžba z břidlic v Německu? Nejdříve v roce 2019

Těžba z břidlic v Německu? Nejdříve v roce 2019

Zahraniční server Reuters dnes informoval, že kabinet kancléřky Angely Merkelové dokončil návrh zákona, který zakazuje kontroverzní těžbu z břidlic, při které je využíváno techniky zvané hydraulické štěpení (nebo také frakování), na německém území. Zákon nyní poputuje do parlamentu. Ze zákona vyplývá zákaz komerční těžby z břidlic nejméně do roku 2019. Po tomto období bude možné zmíněnou techniku k těžbě využívat pouze za předpokladu úspěšných testovacích vrtů a po povolení speciální komise.

V nejbližším období bude možné těžit zmíněnou metodou pouze v rámci výzkumů a za přísných podmínek, aby bylo možné vyhodnotit rizika a dopad do životního prostředí. Opozice těžby z břidlic si přeje její zákaz z důvodu možné kontaminace pitné vody na hustě zalidněném německém území. Ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová sdělila, že nový zákon by měl nastavit co možná nejpřísnější podmínky pro frakování.

Na druhé straně se ozývají názory z plynárenského sektoru, které varují před zvýšením energetické závislosti Německa, pokud bude skutečně těžba z břidlic zakázaná. Energetická bezpečnost je přitom v současné složité geopolitické situaci často skloňovaným termínem. Co se týče Německa, v minulém roce tvořil import zemního plynu z Ruska téměř 37 % veškerých dodávek.

Legislativa nadále povoluje frakování v případě tzv. ,,tight gas“, což je technologie využívaná v Německu po několik desetiletí. ,,I na tuto těžbu budou ovšem platit přísná pravidla a budou prováděny enviromentální audity,“ komentovala dále Hendricksová.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko si z bruselského summitu veze \"úkoly\" pro předsednictví: řešit drahé energie nebo připravit vrcholnou schůzku s těmi, kdo chtějí do EU
24. červen 2022, 17:27
Green Deal ano, ovšem na cestě k němu přibyla nechtěná zastávka – uhlí
24. červen 2022, 09:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se