Domů
Evropská Unie
Těžba z břidlic v Německu? Nejdříve v roce 2019

Těžba z břidlic v Německu? Nejdříve v roce 2019

Zahraniční server Reuters dnes informoval, že kabinet kancléřky Angely Merkelové dokončil návrh zákona, který zakazuje kontroverzní těžbu z břidlic, při které je využíváno techniky zvané hydraulické štěpení (nebo také frakování), na německém území. Zákon nyní poputuje do parlamentu. Ze zákona vyplývá zákaz komerční těžby z břidlic nejméně do roku 2019. Po tomto období bude možné zmíněnou techniku k těžbě využívat pouze za předpokladu úspěšných testovacích vrtů a po povolení speciální komise.

V nejbližším období bude možné těžit zmíněnou metodou pouze v rámci výzkumů a za přísných podmínek, aby bylo možné vyhodnotit rizika a dopad do životního prostředí. Opozice těžby z břidlic si přeje její zákaz z důvodu možné kontaminace pitné vody na hustě zalidněném německém území. Ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová sdělila, že nový zákon by měl nastavit co možná nejpřísnější podmínky pro frakování.

Na druhé straně se ozývají názory z plynárenského sektoru, které varují před zvýšením energetické závislosti Německa, pokud bude skutečně těžba z břidlic zakázaná. Energetická bezpečnost je přitom v současné složité geopolitické situaci často skloňovaným termínem. Co se týče Německa, v minulém roce tvořil import zemního plynu z Ruska téměř 37 % veškerých dodávek.

Legislativa nadále povoluje frakování v případě tzv. ,,tight gas“, což je technologie využívaná v Německu po několik desetiletí. ,,I na tuto těžbu budou ovšem platit přísná pravidla a budou prováděny enviromentální audity,“ komentovala dále Hendricksová.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.