Domů
Jaderné elektrárny
Po 956 dnech ČR opět vyrábí 4 GW z jádra
Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČEZ

Po 956 dnech ČR opět vyrábí 4 GW z jádra

Jaderná elektrárna Dukovany včerejším dnem započala opět dodávat do sítě svůj plný výkon, tedy téměř 2 GW. Společně s jadernou elektrárnou Temelín, kde jsou aktuálně v provozu taktéž všechny bloky, jsou z jaderných elektráren dodávány do sítě téměř 4 GW.

Na plný výkon dosáhla elektrárna během včerejšího dne, připojena k sítí byla v sobotu. Po vleklých problémech s kontrolou svarů tak elektrárna po více než 956 dnech vyrábí elektřinu ve všech čtyřech blocích.

Pokud se podíváme více do historie, je nutné připomenout, že plný výkon z českých jaderných elektráren byl dodáván naposledy 27. března 2015, tedy více než před 956 dny. (pozn. redakce: mezi dny 26.8 a 28. 8. 2015 byly sice všechny jaderné bloky v ČR v provozu, ale první blok Temelína postupně najížděl, zatímco první blok Dukovan postupně snižoval výkon. Z toho důvodu tento datum nebyl zahrnut).

Čtyři bloky jaderné elektrárny Dukovany byly v provozu naposledy před více než dvěma lety, přesněji 28. srpna 2015 (802 dní). Prakticky od té doby bojoval ČEZ s odstávkami, které byly způsobeny zejména nutnou kontrolou dokumentace k rentgenovým snímkům svarů.

Problémy se ale nevyhnuly ani jaderné elektrárně Temelín, kde byly svary taktéž kontrolovány. Temelín si prošel hlavními problémy v září loňského roku, kdy nevyráběl ani jeden z temelínských bloků a výroba z jádra v ČR klesla dokonce pod 1 GW (s minimem kolem 980 MW).

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“sources“:“nuclear“,“from“:“2015-01-01″,“to“:“2016-01-01″,“caption“:“Výroba z jaderných elektráren v ČR od roku 2015 do roku 2016.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2015-01-01″,“end_date“:“2016-01-01″}

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“sources“:“nuclear“,“from“:“2016-01-01″,“to“:“2017-11-07″,“caption“:“Výroba z jaderných elektráren od roku 2016″,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2016-01-01″,“end_date“:“2017-11-07″}

Všechny jaderné bloky v ČR budou vyrábět až do noci ze 7. na 8. prosince letošního roku, kdy bude odstaven první temelínský blok. Další odstávka v Dukovanech je naplánována až na 8. března příštího roku. Více informací k odstávkám JE je možné najít na této stránce.

Výroba jaderných elektráren je mimořádné důležitá zejména pro elektrárenskou společnost ČEZ. Patří totiž k nejziskovějším elektrárnám a jejich stabilní výroba tak může v dalších letech (s ohledem na předprodej elektřiny) výrazně pomoci k vyšším ziskům společnosti. Podle údajů zveřejněných společností ČEZ mají jaderné elektrárny až poloviční palivové náklady, než místní hnědouhelné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin Pácalt
8. listopad 2017, 08:02

Bez ironie oceňuji (pro autora nejspíš samozřejmě) napsané "svary". Pamatuji si na období, kdy byly některé články na téma problémových spojů plné konfliktů a sporů ("svárů"). :-)

Milan Vaněček
8. listopad 2017, 08:22

Už nevyrábí. Kde udělali soudruzi z Dukovan chybu? Vysvětlí nám to někdo?

Milan Vaněček
8. listopad 2017, 20:48

Pořád čekám na nějaký zasvěcený komentář pana Závodského, který by nám vysvětlil, proč skoro 3 roky nejedou Temelín plus Dukovany na plný plyn. Nemáte nějaké "insider" informace?

Vláďa
8. listopad 2017, 21:42

Nechci se obsluhy zastávat ale drobné netěsnosti po odstávce jsou na elektrárnách celkem běžný jev. Napájecí potrubí je na mnoha místech vybaveno vypouštěním které je nutno před zahájením prací otevřít a systém odtlakovat. Při zavírání může dojít k nedosednutí kuželky ventilu způsobené například nečistotou nebo jiným mechanickým poškozením. Vysokotlaké vypouštění je vždy vybaveno dvěma armaturami ale netěsnost jedné může způsobit poškození druhé a tomu se provozovatel brání proto se zařízení odstaví, opraví a jede se dál.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se