Domů
Jaderné elektrárny
Po 956 dnech ČR opět vyrábí 4 GW z jádra

Po 956 dnech ČR opět vyrábí 4 GW z jádra

Jaderná elektrárna Dukovany včerejším dnem započala opět dodávat do sítě svůj plný výkon, tedy téměř 2 GW. Společně s jadernou elektrárnou Temelín, kde jsou aktuálně v provozu taktéž všechny bloky, jsou z jaderných elektráren dodávány do sítě téměř 4 GW.

Na plný výkon dosáhla elektrárna během včerejšího dne, připojena k sítí byla v sobotu. Po vleklých problémech s kontrolou svarů tak elektrárna po více než 956 dnech vyrábí elektřinu ve všech čtyřech blocích.

Pokud se podíváme více do historie, je nutné připomenout, že plný výkon z českých jaderných elektráren byl dodáván naposledy 27. března 2015, tedy více než před 956 dny. (pozn. redakce: mezi dny 26.8 a 28. 8. 2015 byly sice všechny jaderné bloky v ČR v provozu, ale první blok Temelína postupně najížděl, zatímco první blok Dukovan postupně snižoval výkon. Z toho důvodu tento datum nebyl zahrnut).

Čtyři bloky jaderné elektrárny Dukovany byly v provozu naposledy před více než dvěma lety, přesněji 28. srpna 2015 (802 dní). Prakticky od té doby bojoval ČEZ s odstávkami, které byly způsobeny zejména nutnou kontrolou dokumentace k rentgenovým snímkům svarů.

Problémy se ale nevyhnuly ani jaderné elektrárně Temelín, kde byly svary taktéž kontrolovány. Temelín si prošel hlavními problémy v září loňského roku, kdy nevyráběl ani jeden z temelínských bloků a výroba z jádra v ČR klesla dokonce pod 1 GW (s minimem kolem 980 MW).

Všechny jaderné bloky v ČR budou vyrábět až do noci ze 7. na 8. prosince letošního roku, kdy bude odstaven první temelínský blok. Další odstávka v Dukovanech je naplánována až na 8. března příštího roku. Více informací k odstávkám JE je možné najít na této stránce.

Výroba jaderných elektráren je mimořádné důležitá zejména pro elektrárenskou společnost ČEZ. Patří totiž k nejziskovějším elektrárnám a jejich stabilní výroba tak může v dalších letech (s ohledem na předprodej elektřiny) výrazně pomoci k vyšším ziskům společnosti. Podle údajů zveřejněných společností ČEZ mají jaderné elektrárny až poloviční palivové náklady, než místní hnědouhelné elektrárny.

Komentáře

(4)

Martin Pácalt

8. listopad 2017, 08:02

Bez ironie oceňuji (pro autora nejspíš samozřejmě) napsané "svary". Pamatuji si na období, kdy byly některé články na téma problémových spojů plné konfliktů a sporů ("svárů"). :-)

Milan Vaněček

8. listopad 2017, 08:22

Už nevyrábí. Kde udělali soudruzi z Dukovan chybu? Vysvětlí nám to někdo?

Milan Vaněček

8. listopad 2017, 20:48

Pořád čekám na nějaký zasvěcený komentář pana Závodského, který by nám vysvětlil, proč skoro 3 roky nejedou Temelín plus Dukovany na plný plyn. Nemáte nějaké "insider" informace?

Vláďa

8. listopad 2017, 21:42

Nechci se obsluhy zastávat ale drobné netěsnosti po odstávce jsou na elektrárnách celkem běžný jev. Napájecí potrubí je na mnoha místech vybaveno vypouštěním které je nutno před zahájením prací otevřít a systém odtlakovat. Při zavírání může dojít k nedosednutí kuželky ventilu způsobené například nečistotou nebo jiným mechanickým poškozením. Vysokotlaké vypouštění je vždy vybaveno dvěma armaturami ale netěsnost jedné může způsobit poškození druhé a tomu se provozovatel brání proto se zařízení odstaví, opraví a jede se dál.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.