Domů
Jaderné elektrárny
Americká JE Vogtle čelí dalšímu prodražení a riziku ukončení projektu
Blok Vogtle 3 je typu AP 1000 (zdroj Georgia Power).

Americká JE Vogtle čelí dalšímu prodražení a riziku ukončení projektu

Georgia Power oznámila kromě pokroků výstavby JE Vogtle typu AP1000 také další zvýšení očekávaných nákladů celkem o 2,3 miliardy dolarů. Georgia Power převzala projekt od Westinghouse minulý rok. V návaznosti na nové informace snížila agentura Moody’s rating Georgia Power a vlastníci projektu by měli do konce třetího čtvrtletí rozhodnout, zda v projektu výstavby pokračovat.

V minulém týdnu vydala Georgia Power, dceřiná společnost Southern Company a největší podílník na projektu americké JE Vogtle, zprávu o vývoji projektu. Kromě splnění dalších milníků výstavby ovšem oznámila i další zdražení projektu. Očekávané náklady Georgia Power vzrostly o 1,1 miliardy dolarů na 8,4 miliardy, ostatní vlastníci pocítí zvýšení nákladů o dalších 1,2 miliardy dolarů.

Výstavba bloku 3, respektive bloku 4 typu AP1000, kterou původně započala společnost Westinghouse, by měla být dokončena v listopadu 2021 a listopadu 2022.

„Významný pokrok byl dosažen při výstavbě Vogtle 3 a 4 od přechodu na Southern Nuclear po úpadku společnosti Westinghouse. Zatímco čelíme výzvám výstavby prvních nových jaderných bloků v této zemi za více než 30 let, zůstáváme zaměřeni na snižování rizik projektu a udržení momentálního pokroku s cílem poskytnout našim zákazníkům nový zdroj bezuhlíkové energie, který bude tlačit ceny dolů po dobu 60 až 80 let,“ řekl Paul Bowers, předseda, prezident a generální ředitel společnosti Georgia Power.

Georgia Power zároveň oznámila, že zvýšené náklady ve výši 700 milionů dolarů nebude požadovat v rámci náhrad od konečných zákazníků a bude je financovat z vlastních zdrojů. Bez ohledu na to zaplatí koneční zákazníci za rok 2018 příspěvek na stavbu elektrárny ve výši 75 dolarů.

Pokračování stavby musí vlastníci odhlasovat

Společnost Southern Company uvedla, že kvůli nárůstu prognózy celkových nákladů na projekt a rozhodnutí společnosti Georgia Power neusilovat o náhradu zvýšených kapitálových nákladů, musí držitelé nejméně 90 % vlastnického podílu hlasovat o pokračování výstavby. Toto hlasování by mělo proběhnout na konci třetího čtvrtletí tohoto roku, a pokud se vlastníci neshodnou, bude výstavba projektu zrušena.

Největší podíly na projektu má společnost Georgia Power, dalšími vlastníky jsou Oglethorpe Power s 30% podílem; MEAG Power s 22,7% podílem a Dalton Utilities, která vlastní 1,6%.

Moody’s snížila rating Georgia Power

V návaznosti na zprávu o zvýšení nákladů na JE Vogtle zhoršila agentura Moody’s rating Georgia Power z A3 na Baa1. Důvodem je zejména to, že zpráva o zvýšení nákladů přišla pouhých 8 měsíců poté, co regulátoři schválili předchozí aktualizovaný plán prací a nákladů.

„Přestože dodatečné náklady budou pokryty novými emisemi akcií v mateřské společnosti Southern, nejnovější revidovaný odhad nákladů může poškodit pokračující podporu regulačních orgánů, neboť k němu došlo tak brzy poté, co byl prověřen a schválen dřívější odhad,“ řekl Jeff Cassella z agentury Moody’s.

Zdroj úvodní forografie: Georgia Power

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
loudil
14. srpen 2018, 23:06

Zdá se, že by v USA měli tuto stavbu definitivně - "odpískat". K 99 dnes fungujícím reaktorům už pak nikdy nepřibude žádný další a USA tak po nějaké době skončí s využíváním jaderné energie pro výrobu elektřiny. Stejně jako Německo, Švýcarsko, Švédsko, Belgie ,Itálie,......

Milan Vaněček
15. srpen 2018, 07:08

Žádná země na světě nemá tolik jaderných elektráren jako USA a asi taky nikdy mít nebude. Na USA vidíme jak to v demokratické tržní zemi dopadá s jadernými elektrárnami.

Tož tak.

loudil
15. srpen 2018, 07:45

Ano, z ekonomického pohledu to je zajímavé ! V Číně se roku 2018 pracuje tak , jako v USA roku 1920. Tedy práce 6 dnů v týdnu a většinou na tři směny, tedy i v noci. Tvrdá řehole ! Když se ještě započte plat čínského dělníka = 30 až 50 % toho evropského a nízké ceny vstupních čínských surovin = cement, ocel, ... i vlastních součástí celé elektrárny , které jsou také vyráběny v Číně , tak tu dostáváme onen markantní rozdíl v ceně , kdy je Čína schopna postavit reaktor 1 GW snad i za 3 mld. USD. V Evropě a USA za 10 mld. USD. Navíc Čína "sfoukne" takovouto stavbu i pod 5 let.

loudil
15. srpen 2018, 07:54

Předpokládám, že v budoucnu dosáhne Čína na větší počet reaktorů jak USA. Stav v Číně dnes :

41 reaktorů běží

17 ve stavbě

43 plánováno

136 předpoklad k zařazení do plánu stavby

Celkem : 237 . USA dnes : 99

http://www.world-nuclear.org/information-library/facts-and-figures/world-nuclear-power-reactors-and-uranium-requireme.aspx

Petr
15. srpen 2018, 12:17

USA by se měli soustředit na destrukci jiných států, co se jim nemůžou bránit jadernými zbraněmi, v tom jsou globálně nejlepší, ovšem lidské i technické kapacity na ekonomické sériové budování už u nich upadli nejspíš nezvratitelně.

Osobně to přičítám dlouhodobému protlačování kreativity v Západním školství. Lepší je tvrdá disciplína.

Nejlepší umělci stejně vycházeli z utrpení. A i v technických oborech existuje cca 5-10% s nezadržitelným kreativním puzením, a ti by se nakonec stejně projevili včetně těch přirozeně geniálních s excelencí.

A větší procento jich potřeba není, naopak jak se ukazuje to je na škodu velmi mnoha oborů.

loudil
15. srpen 2018, 15:07

Bohužel lidé na Západě jdou ve vysokém školství tou snadnější cestou , tedy studují humanitární obory /filosofii, politologii, práva, umění, historii,...atd/ plus ekonomii. Už vůbec nikdo nechce na Západě dělat rukama. Chybí instalatéři, elektrikáři, zedníci, truhláři, pokrývači, ....atd. Je to určitá známka morálního úpadku Západu ,který se dostává do pozice Říše římské těsně před zhroucením. Definitivně nás pak dorazí vyšponovaný konzum a skoro žádné děti.

Vladimír Wagner
15. srpen 2018, 18:18

Takže alespoň jednu pozitivní zprávu pro AP1000 :-) Blok San-men 1 už je na nominálním výkonu.

loudil
15. srpen 2018, 23:10

Ano, Sanmen - 1 dosáhl včera 14.srpna 2018 poprvé 100 % projektovaného výkonu, 1.157 MW, při dodávkách do sítě.

Historie :

První lití betonu : 19.4.2009

Zahájení zakládky paliva : 25.4.2018

První řetězová reakce : 21.7.2018

Připojení na síť : 30.7.2018

Dosažení 100 % výkonu : 14.8.2018

Velmi dobrý výkon. V Číně jsou všechny čtyři reaktory AP -1000 v závěrečné etapě spouštění, naopak v USA dva odpískali /Summer/ a další dva /Vogtle/ zoufale bojují o přežití.

http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Chinese-AP1000-reaches-full-power-operation

Petr
16. srpen 2018, 11:14

Taky čumím jak to mohla ta monokulturní vnitřně zaprděná Čína zvládnout, když multikulturní USA, jenž si mohou vybírat globálně mezi nejlepšími černými manažery a ženskými lesbickými inženýrkami světa tak neočekávaně zklamaly :(

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se