Americká JE Vogtle čelí dalšímu prodražení a riziku ukončení projektu

DomůJaderné elektrárnyAmerická JE Vogtle čelí dalšímu prodražení a riziku ukončení projektu

Georgia Power oznámila kromě pokroků výstavby JE Vogtle typu AP1000 také další zvýšení očekávaných nákladů celkem o 2,3 miliardy dolarů. Georgia Power převzala projekt od Westinghouse minulý rok. V návaznosti na nové informace snížila agentura Moody’s rating Georgia Power a vlastníci projektu by měli do konce třetího čtvrtletí rozhodnout, zda v projektu výstavby pokračovat.

V minulém týdnu vydala Georgia Power, dceřiná společnost Southern Company a největší podílník na projektu americké JE Vogtle, zprávu o vývoji projektu. Kromě splnění dalších milníků výstavby ovšem oznámila i další zdražení projektu. Očekávané náklady Georgia Power vzrostly o 1,1 miliardy dolarů na 8,4 miliardy, ostatní vlastníci pocítí zvýšení nákladů o dalších 1,2 miliardy dolarů.

Výstavba bloku 3, respektive bloku 4 typu AP1000, kterou původně započala společnost Westinghouse, by měla být dokončena v listopadu 2021 a listopadu 2022.

„Významný pokrok byl dosažen při výstavbě Vogtle 3 a 4 od přechodu na Southern Nuclear po úpadku společnosti Westinghouse. Zatímco čelíme výzvám výstavby prvních nových jaderných bloků v této zemi za více než 30 let, zůstáváme zaměřeni na snižování rizik projektu a udržení momentálního pokroku s cílem poskytnout našim zákazníkům nový zdroj bezuhlíkové energie, který bude tlačit ceny dolů po dobu 60 až 80 let,“ řekl Paul Bowers, předseda, prezident a generální ředitel společnosti Georgia Power.

Georgia Power zároveň oznámila, že zvýšené náklady ve výši 700 milionů dolarů nebude požadovat v rámci náhrad od konečných zákazníků a bude je financovat z vlastních zdrojů. Bez ohledu na to zaplatí koneční zákazníci za rok 2018 příspěvek na stavbu elektrárny ve výši 75 dolarů.

Pokračování stavby musí vlastníci odhlasovat

Společnost Southern Company uvedla, že kvůli nárůstu prognózy celkových nákladů na projekt a rozhodnutí společnosti Georgia Power neusilovat o náhradu zvýšených kapitálových nákladů, musí držitelé nejméně 90 % vlastnického podílu hlasovat o pokračování výstavby. Toto hlasování by mělo proběhnout na konci třetího čtvrtletí tohoto roku, a pokud se vlastníci neshodnou, bude výstavba projektu zrušena.

Největší podíly na projektu má společnost Georgia Power, dalšími vlastníky jsou Oglethorpe Power s 30% podílem; MEAG Power s 22,7% podílem a Dalton Utilities, která vlastní 1,6%.

Moody’s snížila rating Georgia Power

V návaznosti na zprávu o zvýšení nákladů na JE Vogtle zhoršila agentura Moody’s rating Georgia Power z A3 na Baa1. Důvodem je zejména to, že zpráva o zvýšení nákladů přišla pouhých 8 měsíců poté, co regulátoři schválili předchozí aktualizovaný plán prací a nákladů.

„Přestože dodatečné náklady budou pokryty novými emisemi akcií v mateřské společnosti Southern, nejnovější revidovaný odhad nákladů může poškodit pokračující podporu regulačních orgánů, neboť k němu došlo tak brzy poté, co byl prověřen a schválen dřívější odhad,“ řekl Jeff Cassella z agentury Moody’s.

Zdroj úvodní forografie: Georgia Power