Americké ministerstvo energetiky požaduje 150 mil. dolarů ze státního rozpočtu na uranové rezervy

DomůJaderné elektrárnyAmerické ministerstvo energetiky požaduje 150 mil. dolarů ze státního rozpočtu na uranové rezervy

Americký státní rozpočet na rok 2021 zveřejněný v pondělí prezidentem Donaldem Trumpem zahrnuje finanční položku ve výši 150 miliónů USD (přibližně 3,43 miliardy korun) pro vytvoření uranové rezervy k pokrytí případných problémů s domácí produkcí uranu. Podle ministerstva energetiky (DOE) zajistí tato rezerva záložní zdroj uranu v případech významného narušení trhu a podporu k provozu alespoň dvou amerických uranových dolů.

Více než 800 miliard pro americkou energetiku

Financování uranových rezerv je součástí požadavku Kanceláře pro jadernou energii pod ministerstvem energetiky na financování v celkové výši 1,3 miliardy USD, které také zahrnuje podporu projektu Univerzálního testovacího reaktoru (VTR) ve výši 295 miliónů USD. Pro nadcházející fiskální rok, který začíná 1. října, požaduje ministerstvo energetiky dohromady 35,4 miliardy dolarů (cca 809 miliard kč).

Mapa jaderných reaktorů v USA. Zdroj: nrc.gov

Nový program pomůže obnovit americký zásobovací řetězec jaderného paliva pomocí tuzemské produkce a přepracování uranu, tvrdí DOE. Kancelář pro jadernou energii zahájí výběrové řízení na vytvoření rezerv ve fiskálním roce 2021. Podle požadavku na čerpání rezerv ve výši 150 mil. USD ze státního rozpočtu, zůstanou peníze k dispozici „do jejich vyčerpání“.

Hlavním zdrojem uranu pro americké jaderné reaktory je posledních bezmála 30 let zahraniční dovoz. Zdroj: EIA

Pracovní skupina pro analýzu amerického uranového průmyslu

Tento krok řeší okamžité požadavky na domácí výrobu uranu a odráží priority pracovní skupiny Kanceláře v oblasti jaderného paliva,“ uvádí se v poznámce k požadavku na čerpání ze státního rozpočtu. „Pracovní skupina bude pokračovat ve vyhodnocování problémů spojených se zásobovacím uranovým a palivovým řetězcem.“

Spotřeba uranu v jednotlivých zemí (t/rok), Zdroj: OECD

Skupina byla založena z rozhodnutí Donalda Trumpa minulý rok v červenci jako reakce na Petici Sekce 232 dvou Amerických uranových těžařů, podle které dovoz uranu není hrozbou pro americkou národní bezpečnost.

Vyzývá však k „důkladnější analýze“ úvah okolo národní bezpečnosti s ohledem na celý dodavatelský řetězec a zřízení pracovní skupiny k prozkoumání způsobů revitalizace národního uranového průmyslu. Veškerá zjištění Skupiny teprve budou zveřejněna.

Uran separovaný od odpadní horniny ve formě oxidu (U3O8) je základní surovinou při výrobě jaderného paliva. Je známý především pod názvem „žlutý koláč“

295 miliónů USD na testovací reaktor

Největší samostatnou položkou požadavku DOE na čerpání financí z národního rozpočtu je podpora výstavby navrženého VTR ve výši 295 mil. dolarů. Návrh nepožaduje žádné prostředky pro plánované úložiště vyhořelého paliva v oblasti Yucca Mountain, protože bezpečnost, údržba a požadavky na ochranu krajiny pro projekt jsou zahrnuty v programu Dočasného skladování a dohledu nad fondem jaderných odpadů, který požaduje na další rok 28 mil. USD.

Mapa společností vyvíjející pokročilé jaderné reaktory v USA a Kanadě zdroj: ThirdWay

Americký kongres nyní zahájí proces uzavření rozpočtových účtů, které se před začátkem dalšího fiskálního období stanou podkladem pro tvorbu nového rozpočtového zákona.

Úvodní fotografie (zdroj: DOE): Americký ministr energetiky Rick Perry