Domů
Jaderné elektrárny
Americké ministerstvo energetiky požaduje 150 mil. dolarů ze státního rozpočtu na uranové rezervy
Rick Perry, Ministr energetiky USA. Zdroj: DOE

Americké ministerstvo energetiky požaduje 150 mil. dolarů ze státního rozpočtu na uranové rezervy

Americký státní rozpočet na rok 2021 zveřejněný v pondělí prezidentem Donaldem Trumpem zahrnuje finanční položku ve výši 150 miliónů USD (přibližně 3,43 miliardy korun) pro vytvoření uranové rezervy k pokrytí případných problémů s domácí produkcí uranu. Podle ministerstva energetiky (DOE) zajistí tato rezerva záložní zdroj uranu v případech významného narušení trhu a podporu k provozu alespoň dvou amerických uranových dolů.

Více než 800 miliard pro americkou energetiku

Financování uranových rezerv je součástí požadavku Kanceláře pro jadernou energii pod ministerstvem energetiky na financování v celkové výši 1,3 miliardy USD, které také zahrnuje podporu projektu Univerzálního testovacího reaktoru (VTR) ve výši 295 miliónů USD. Pro nadcházející fiskální rok, který začíná 1. října, požaduje ministerstvo energetiky dohromady 35,4 miliardy dolarů (cca 809 miliard kč).

Mapa jaderných reaktorů v USA. Zdroj: nrc.gov

Nový program pomůže obnovit americký zásobovací řetězec jaderného paliva pomocí tuzemské produkce a přepracování uranu, tvrdí DOE. Kancelář pro jadernou energii zahájí výběrové řízení na vytvoření rezerv ve fiskálním roce 2021. Podle požadavku na čerpání rezerv ve výši 150 mil. USD ze státního rozpočtu, zůstanou peníze k dispozici „do jejich vyčerpání“.

Hlavním zdrojem uranu pro americké jaderné reaktory je posledních bezmála 30 let zahraniční dovoz. Zdroj: EIA
Hlavním zdrojem uranu pro americké jaderné reaktory je posledních bezmála 30 let zahraniční dovoz. Zdroj: EIA

Pracovní skupina pro analýzu amerického uranového průmyslu

Tento krok řeší okamžité požadavky na domácí výrobu uranu a odráží priority pracovní skupiny Kanceláře v oblasti jaderného paliva,“ uvádí se v poznámce k požadavku na čerpání ze státního rozpočtu. „Pracovní skupina bude pokračovat ve vyhodnocování problémů spojených se zásobovacím uranovým a palivovým řetězcem.“

Spotřeba uranu v jednotlivých zemí (t/rok), Zdroj: OECD

Skupina byla založena z rozhodnutí Donalda Trumpa minulý rok v červenci jako reakce na Petici Sekce 232 dvou Amerických uranových těžařů, podle které dovoz uranu není hrozbou pro americkou národní bezpečnost.

Vyzývá však k „důkladnější analýze“ úvah okolo národní bezpečnosti s ohledem na celý dodavatelský řetězec a zřízení pracovní skupiny k prozkoumání způsobů revitalizace národního uranového průmyslu. Veškerá zjištění Skupiny teprve budou zveřejněna.

Uran separovaný od odpadní horniny ve formě oxidu (U3O8) je základní surovinou při výrobě jaderného paliva. Je známý především pod názvem „žlutý koláč“

295 miliónů USD na testovací reaktor

Největší samostatnou položkou požadavku DOE na čerpání financí z národního rozpočtu je podpora výstavby navrženého VTR ve výši 295 mil. dolarů. Návrh nepožaduje žádné prostředky pro plánované úložiště vyhořelého paliva v oblasti Yucca Mountain, protože bezpečnost, údržba a požadavky na ochranu krajiny pro projekt jsou zahrnuty v programu Dočasného skladování a dohledu nad fondem jaderných odpadů, který požaduje na další rok 28 mil. USD.

Mapa společností vyvíjející pokročilé jaderné reaktory v USA a Kanadě zdroj: ThirdWay

Americký kongres nyní zahájí proces uzavření rozpočtových účtů, které se před začátkem dalšího fiskálního období stanou podkladem pro tvorbu nového rozpočtového zákona.

Úvodní fotografie (zdroj: DOE): Americký ministr energetiky Rick Perry

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jiří
12. únor 2020, 14:24

Myslím, že je třeba tuto analýzu brát velmi vážně i pro náš stávající i budoucí jaderný program a bezpečnost dodávek energie pro ČR v příštích dekádách.

V devadesátých letech jsme tvrdili (ústy našich ministrů ŽP, především), že zavíráme uranové doly jak z hlediska ekologie, tak i pro to, že je třeba zachovat surovinu pro budoucnost, kdy se realita trhu (dostupnost surovin) otočí, neboli, když na trhu nebude z čeho brát, nebo kdy cena neúměrně poroste. Tomu byla uzpůsobena surovinová politika.

V podstatě jsem tehdy kopírovali US strategii - "nakupujme ve světě, je tam levněji a šetříme vlastní zdroje pro budoucnost".

Dnes se ČR může chlubit tím, že dopady po těžbě uranu jsme dokázali zvládnout, takže můžeme - s našimi znalostmi dopadů a jejich následků, se vrátit k plánování vlastní těžby. Když navíc máme známých těžitelných zásob uranu na bezpečnou dodávku na desítky let provozu vlastních reaktorů.

Když bychom k té analýze (tabulka v článku) připočetli, kolik bude potřeba uranu pro nezahrnutý jaderný program v Číně, Indii a Rusku - a navíc v Polsku, Saúdské Arábii, Turecku, tak ta čísla skutečné potřeby po uranu budou ještě větší.

Když navíc k tomu přičteme realitu, že se k uranovým ložiskům v Africe "západní" svět nedostane, tak ten imperativ "začít se ohlížet, jak si zajistit zdroje doma" bude ještě silnější.

Takže dobrá zpráva pro náš průmysl - jen je třeba na to reagovat a začít se činit!

Jan Veselý
12. únor 2020, 17:02

Polovina států EU (+GB) nemá žádné jaderné elektrárny, přibližně polovina z toho zbytku ten problém vyřeší časem tím, že jim dožijí současné reaktory a nové stavět nebudou.

S imperativem "začít se ohlížet, jak si zajistit zdroje doma" jste asi o 20 let pozadu za děním v západní Evropě. Zkoušelo se leccos, vyhrávají vítr a Slunce.

A podle české energetické koncepce a 10 z 10 jaderných strejců ten "problém" mají v klídku vyřešit naskladněné palivové tyče. V tomto s nimi souhlasím.

energetik II
12. únor 2020, 15:18

Ta tabulka spotřeby uranu ve světě mi připadá "uhozená." Třeba Británie, ta nyní buduje dva reaktory Hinkley Point- C , ale roku 2035 prý bude mít spotřebu NULA tun uranu. Na co tato elektrárna tedy pojede ?? Švýcarsko má v období 2015- 35 zvýšit svou spotřebu uranu z 231 na 320 tun, přitom své reaktory bude odpojovat a s jadernou energií končit. USA mají mít v období 2013 - 2035 zhruba stejnou spotřebu = 17 000 tun , ovšem nově uvedou do provozu jen dva rektory Vogtle a kolik jich ale za 22 let odpojí ?? Malé modulární reaktory jsou stále ve fázi projektů, takže s těmi nepočítám. Západ /USA,Francie, Japonsko, Švýcarsko, Švédsko,Belgie/ čeká v období 2020-50 éra masívního odpojování přestárlých velkých reaktorů , za 30 let bude nutné uzavřít navždy nějakých 150 reaktorů, možná 200. O zdroje uranu bych se tedy moc nebál. Kazachstán rád prodá a je tu i Austrálie .

Jan Veselý
12. únor 2020, 17:06

Té dominanci importu se v USA nedivím, není žádným tajemstvím, že JE v USA ve velkém pálily štěpný materiál z ruských jaderných zbraní, tj. za odběr paliva prakticky dostávaly zaplaceno.

A že se Republikáni při každé možné příležitosti vykašlou na "volný trh" mě taky nepřekvapuje.

Jiří
12. únor 2020, 19:56

Jen chvíli nejsem na netu a už tu pane Veselý zase šíříte fake news. Kde jste na to přišel, že by Rus něco daroval Amikovi?! Pravda je taková, že se posledních 20 let dává na trh (a to z obou stran) uran z jaderných zbraní. A další pravdou je, že se tím ovlivňuje trh ve prospěch velkých hráčů - těžařů.

Další realitou je, že jádro do budoucnosti poroste. Protože "lopatky" to nevytrhnou.

Jan Veselý
14. únor 2020, 08:41

Rus nic Amíkovi nedaroval. Je (byla) to mezinárodní dohoda o jaderném odzbrojení, kdy na základě té dohody US Enrichment Corporation odebírala od Rusů štěpný materiál z jaderných zbraní, které stejně nepotřebovali, a Rusové za to dostávali královsky zaplaceno. Štěpný materiál se následně "naředil" na obohacení vhodné pro JE a dával do JE v USA. To není žádné tajemství.

A o tom růstu jádra mám svoje pochyby, je to moc drahé, moc pomalé na výstavbu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se