Argentina odhalila své jaderné plány
Argentina chce zdvojnásobit své jaderné kapacity novými reaktory v rámci dohod s Čínou a „národní“ výstavbou nového bloku typu CANDU s kanadskou podporou, řekl José Luis Antúnez, ředitel národního provozovatele jaderných elektráren Nucleoeléctrica Argentina SA (NA-SA) v rozhovoru pro noviny Perfil. Výstavba nového čínského reaktoru Hualong One by mohla být zahájena v areálu stávající jaderné elektrárny Atucha již v příštím roce.
Fotografie z výstavby (2007) argentinské JE Atucha 1; Zdroj: NA-SA
Antúnez uvedl, že plány na nový reaktor budou výsledkem restartu argentinsko-čínského přátelství. O této nabídce se hovořilo již mezi lety 2014-2017, ale od té doby vypršela. Mezivládní jednání by mohlo vést k novému „finančnímu balíčku“, který by „podepsaly příslušné orgány obou zemí a začalo se stavět, což se, jak doufáme, stane v polovině příštího roku“.
Čínský tlakovodní reaktor
Dřívější plány počítaly s tím, že Čína podpoří NA-SA při výstavbě nového těžkovodního reaktoru PHWR v Atuše, ale Antúnez sdělil, že nyní má jít o tlakovodní reaktor Hualong One. Podle Antúneze je nyní výstavba reaktoru PHWR považována za „národní projekt“, na jehož realizaci se podílí i Kanada.
Schéma reaktoru Hualong One: 1 – kontejnment, 2 – reaktorová budova, 3 – reaktor, 4 – parogenerátory, 5 – cirkulační čerpadla, 6 – Kontrolovaná budova, 7 - Jaderná pomocná budova, 8 – Sklad paliva, 9 – Strojovna s turbínou, 10 – turbína (zdroj GNS).
Lokalita pro nový reaktor CANDU zatím není stanovena, nicméně budoucí reaktor může být umístěn přímo v areálu elektrárny Atucha, nebo v jeho blízkém okolí.
Využití zkušeností z rekonstrukce a modernizace reaktoru PHWR
Většina inženýrských prací bude prováděna argentinskými firmami a pracovníky poblíž Embalse, druhé argentinské jaderné elektrárny. Tito odborníci využijí zkušenosti z úspěšné rekonstrukce a modernizace tamního reaktoru CANDU, která byla dokončena v roce 2019 a prodloužila životnost reaktoru o dalších 30 let.
„Budeme mít k dispozici techniky a specialisty z JE Embalse, kteří jsou schopni vyrábět řadu komponent pro novou elektrárnu, a využijeme zdroje národního výrobního a kovozpracujícího průmyslu,“ řekl Antúnez.
Nový parogenerátor vertikálního typu pro JE Embalse; Zdroj: Nucleoeléctrica Argentina
Ve stejném duchu plánuje Argentina znovu zprovoznit svůj závod na produkci těžké vody Arroyito, aby mohl zásobovat nový těžkovodní reaktor i stávající flotilu reaktorů. Továrna je ve společném vlastnictví Národní komise pro atomovou energii (Comisión Nacional de Energía Atómica, CNEA) a regionální vlády. Předchozí vláda továrnu uzavřela, což vedlo Nucleoeléctrica k nutnosti dovážet ročně 25 tun těžké vody.
Zdvojnásobení výrobních kapacit
Argentinský jaderný sektor disponuje třemi PHWR reaktory s celkovou výrobní kapacitou 1 641 MWe v reaktorových blocích Atucha 1, Atucha 2 a Embalse. Plány, které Antúnez odhalil, představují zdvojnásobení celkové kapacity.
Výstavba argentinského jaderného reaktoru CAREM-25; Zdroj: CNEA
V Atuše se také nachází prototyp argentinského malého modulárního reaktoru CAREM o výkonu 25 MWe, kterou vlastní společnost CNEA a staví společnost NA-SA.
Mohlo by vás zajímat:
Všechno jsou to jen plány a spoléhá se přitom na Čínu. V Pakistánu čínský Hualong už běží, proč by neběžel i v Argentině ? Jak je vidět, Argentina nemá - "bobky z Číny" -jako -"vždy strachy pokakaní Češi" !!
Argentina neměla bobky ani z Británie, když se jim pokusila sebrat Falklandy. Nějak to nedopadlo. Snad ty atomovky s Čínou dopadnou lépe.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se