Domů
Jaderné elektrárny
Argentina odhalila své jaderné plány
Zdroj: NA-SA

Argentina odhalila své jaderné plány

Argentina chce zdvojnásobit své jaderné kapacity novými reaktory v rámci dohod s Čínou a „národní“ výstavbou nového bloku typu CANDU s kanadskou podporou, řekl José Luis Antúnez, ředitel národního provozovatele jaderných elektráren Nucleoeléctrica Argentina SA (NA-SA) v rozhovoru pro noviny Perfil. Výstavba nového čínského reaktoru Hualong One by mohla být zahájena v areálu stávající jaderné elektrárny Atucha již v příštím roce.

Fotografie z výstavby (2007) argentinské JE Atucha 1; Zdroj: NA-SA

Antúnez uvedl, že plány na nový reaktor budou výsledkem restartu argentinsko-čínského přátelství. O této nabídce se hovořilo již mezi lety 2014-2017, ale od té doby vypršela. Mezivládní jednání by mohlo vést k novému „finančnímu balíčku“, který by „podepsaly příslušné orgány obou zemí a začalo se stavět, což se, jak doufáme, stane v polovině příštího roku“.

Čínský tlakovodní reaktor

Dřívější plány počítaly s tím, že Čína podpoří NA-SA při výstavbě nového těžkovodního reaktoru PHWR v Atuše, ale Antúnez sdělil, že nyní má jít o tlakovodní reaktor Hualong One. Podle Antúneze je nyní výstavba reaktoru PHWR považována za „národní projekt“, na jehož realizaci se podílí i Kanada.

Schéma reaktoru Hualong One: 1 – kontejnment, 2 – reaktorová budova, 3 – reaktor, 4 – parogenerátory, 5 – cirkulační čerpadla, 6 – Kontrolovaná budova, 7 - Jaderná pomocná budova, 8 – Sklad paliva, 9 – Strojovna s turbínou, 10 – turbína (zdroj GNS).

Lokalita pro nový reaktor CANDU zatím není stanovena, nicméně budoucí reaktor může být umístěn přímo v areálu elektrárny Atucha, nebo v jeho blízkém okolí.

Využití zkušeností z rekonstrukce a modernizace reaktoru PHWR

Většina inženýrských prací bude prováděna argentinskými firmami a pracovníky poblíž Embalse, druhé argentinské jaderné elektrárny. Tito odborníci využijí zkušenosti z úspěšné rekonstrukce a modernizace tamního reaktoru CANDU, která byla dokončena v roce 2019 a prodloužila životnost reaktoru o dalších 30 let.

„Budeme mít k dispozici techniky a specialisty z JE Embalse, kteří jsou schopni vyrábět řadu komponent pro novou elektrárnu, a využijeme zdroje národního výrobního a kovozpracujícího průmyslu,“ řekl Antúnez.

Nový parogenerátor vertikálního typu pro JE Embalse; Zdroj: Nucleoeléctrica Argentina

Ve stejném duchu plánuje Argentina znovu zprovoznit svůj závod na produkci těžké vody Arroyito, aby mohl zásobovat nový těžkovodní reaktor i stávající flotilu reaktorů. Továrna je ve společném vlastnictví Národní komise pro atomovou energii (Comisión Nacional de Energía Atómica, CNEA) a regionální vlády. Předchozí vláda továrnu uzavřela, což vedlo Nucleoeléctrica k nutnosti dovážet ročně 25 tun těžké vody.

Zdvojnásobení výrobních kapacit

Argentinský jaderný sektor disponuje třemi PHWR reaktory s celkovou výrobní kapacitou 1 641 MWe v reaktorových blocích Atucha 1, Atucha 2 a Embalse. Plány, které Antúnez odhalil, představují zdvojnásobení celkové kapacity.

Výstavba argentinského jaderného reaktoru CAREM-25; Zdroj: CNEA

V Atuše se také nachází prototyp argentinského malého modulárního reaktoru CAREM o výkonu 25 MWe, kterou vlastní společnost CNEA a staví společnost NA-SA.

Komentáře

(2)

energetik II

27. srpen 2021, 17:24

Všechno jsou to jen plány a spoléhá se přitom na Čínu. V Pakistánu čínský Hualong už běží, proč by neběžel i v Argentině ? Jak je vidět, Argentina nemá - "bobky z Číny" -jako -"vždy strachy pokakaní Češi" !!

Barry

27. srpen 2021, 17:59

Argentina neměla bobky ani z Británie, když se jim pokusila sebrat Falklandy. Nějak to nedopadlo. Snad ty atomovky s Čínou dopadnou lépe.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.