Domů
Jaderné elektrárny
Barakah, první jaderná elektrárna v arabském světě, získala provozní licenci
Jaderná elektrárna Barakah (Zdroj: ENEC)

Barakah, první jaderná elektrárna v arabském světě, získala provozní licenci

Spojené arabské emiráty vydaly provozní licenci pro první jadernou elektrárnu v arabském světě. S odvoláním na úřad pro jadernou regulaci FANR o tom dnes informovala agentura Reuters. Elektrárna by tak mohla začít vyrábět elektřinu ještě do konce letošního roku.

Jadernou elektrárnu Barakah v emirátu Abú Zabí staví společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Původně měla zahájit provoz v roce 2017, spuštění prvního reaktoru však bylo několikrát odloženo.

Provozovatelem elektrárny, který získal licenci na provoz na 60 let, je společnost Nawah Energy. Ta nyní může začít s přípravami na komerční provoz. Zkušební provoz potrvá několik měsíců.

Ilustrační foto

Spojené arabské emiráty jsou důležitým producentem ropy a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), své energetické zdroje ale chtějí rozšířit. Země se rozhodla postavit jadernou elektrárnu, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině a měla více ropy na vývoz. Cílem je, aby jaderná elektrárna uspokojovala do roku 2050 celkovou poptávku po elektřině v zemi ze šesti procent.

Po dokončení by elektrárna Barakah měla mít čtyři stejné reaktory s celkovou kapacitou 5600 megawattů. Celkovou konečnou investici projektu země neuvedla. Stavba druhého reaktoru je nyní dokončena z 95 procent.

Nawah Energy teď může začít do prvního reaktoru nakládat jaderné palivo, což potrvá dva až tři týdny. Pak musí provozovatel provést zkoušky a do května nebo červa by mohl zahájit počáteční produkci elektřiny. Dosažení plné kapacity potrvá osm až 12 měsíců, pokud během testů nenastanou nějaké komplikace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
energetik II
17. únor 2020, 22:12

Moc se mi nezdá, že by jaderná elektrárna o čistém výkonu 5.380 MW zajišťovala r. 2050 jen 6 % spotřeby elektřiny v zemi, která má dnes obyvatel jako naše ČR = 10 milionů. Přírůstek obyvatel je tam kolem 1 % ročně podle přílivu gastarbajtrů z jiných chudých států Asie, když se nedaří, tak gastarbajtry zase vyhodí. Elektrárna ročně vyrobí 40 TWh a pokud to bude jen 6 % spotřeby, pak by stát se 16 až 20 mil. obyvateli musel spotřebovávat ročně 660 TWh, tedy jako dnes 82 milionové Německo. Na jednoho obyvatele 5 krát tolik.

Vladimir Wagner
17. únor 2020, 22:23

Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že celá elektrárna bude dodávat 25 % elektřiny, tak bych tipoval, že těch 6 % se vztahuje k tomu prvnímu bloku.

energetik II
17. únor 2020, 23:25

Ano, to vypadá reálněji. Každopádně ušetří tato nová jaderka velkou produci emisí CO2, jelikož dnes SAE vyrábí 98 % elektřiny z plynu.

Vladimír
18. únor 2020, 05:57

Elektřina zde není až takový problém. Podstatná je současná výroba odsolené vody. Město se rozrůstá a bez vody to nejde.

energetik II
18. únor 2020, 16:30

Ano, na rozdíl od Evropy zde musí také odsolovat mořskou vodu a to má energetické nároky. Tuším ale, že se dá odsolit 3700 litrů mořské vody s užitím 10 až 20 KWh elektřiny.S jak velkým odsolováním počítají do budoucna ale nevím.

Vladimír
19. únor 2020, 05:04

K odsolování se el. energie nepoužívá. Při běžném provozu to je pára z odběru turbíny plus z redukční stanice. Pokud je turbína odstavena je odběr páry přes redukční stanice.

Martin Pácalt
18. únor 2020, 08:05

"Cílem je, aby jaderná elektrárna uspokojovala do roku 2050 celkovou poptávku po elektřině v zemi ze šesti procent."

V roce 2050 se dá předpokládat provoz už všech bloků, informace ČTK je tedy nesprávná?

Váš tip mi také dává větší smysl.

Část elektřiny v zemi dnes kryje ropa podobně jako v Iráku, takže jakákoliv nízkoemisní elektřina pro jejich rafinerie je určitě dobře.

Martin Pácalt
18. únor 2020, 08:14

Oprava: výraz "podobně" je zavádějící.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se