Domů
Jaderné elektrárny
Barakah, první jaderná elektrárna v arabském světě, získala provozní licenci

Barakah, první jaderná elektrárna v arabském světě, získala provozní licenci

Spojené arabské emiráty vydaly provozní licenci pro první jadernou elektrárnu v arabském světě. S odvoláním na úřad pro jadernou regulaci FANR o tom dnes informovala agentura Reuters. Elektrárna by tak mohla začít vyrábět elektřinu ještě do konce letošního roku.

Jadernou elektrárnu Barakah v emirátu Abú Zabí staví společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Původně měla zahájit provoz v roce 2017, spuštění prvního reaktoru však bylo několikrát odloženo.

Provozovatelem elektrárny, který získal licenci na provoz na 60 let, je společnost Nawah Energy. Ta nyní může začít s přípravami na komerční provoz. Zkušební provoz potrvá několik měsíců.

Ilustrační foto

Spojené arabské emiráty jsou důležitým producentem ropy a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), své energetické zdroje ale chtějí rozšířit. Země se rozhodla postavit jadernou elektrárnu, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině a měla více ropy na vývoz. Cílem je, aby jaderná elektrárna uspokojovala do roku 2050 celkovou poptávku po elektřině v zemi ze šesti procent.

Po dokončení by elektrárna Barakah měla mít čtyři stejné reaktory s celkovou kapacitou 5600 megawattů. Celkovou konečnou investici projektu země neuvedla. Stavba druhého reaktoru je nyní dokončena z 95 procent.

Nawah Energy teď může začít do prvního reaktoru nakládat jaderné palivo, což potrvá dva až tři týdny. Pak musí provozovatel provést zkoušky a do května nebo červa by mohl zahájit počáteční produkci elektřiny. Dosažení plné kapacity potrvá osm až 12 měsíců, pokud během testů nenastanou nějaké komplikace.

Komentáře

(8)

energetik II

17. únor 2020, 22:12

Moc se mi nezdá, že by jaderná elektrárna o čistém výkonu 5.380 MW zajišťovala r. 2050 jen 6 % spotřeby elektřiny v zemi, která má dnes obyvatel jako naše ČR = 10 milionů. Přírůstek obyvatel je tam kolem 1 % ročně podle přílivu gastarbajtrů z jiných chudých států Asie, když se nedaří, tak gastarbajtry zase vyhodí. Elektrárna ročně vyrobí 40 TWh a pokud to bude jen 6 % spotřeby, pak by stát se 16 až 20 mil. obyvateli musel spotřebovávat ročně 660 TWh, tedy jako dnes 82 milionové Německo. Na jednoho obyvatele 5 krát tolik.

Vladimir Wagner

17. únor 2020, 22:23

Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že celá elektrárna bude dodávat 25 % elektřiny, tak bych tipoval, že těch 6 % se vztahuje k tomu prvnímu bloku.

energetik II

17. únor 2020, 23:25

Ano, to vypadá reálněji. Každopádně ušetří tato nová jaderka velkou produci emisí CO2, jelikož dnes SAE vyrábí 98 % elektřiny z plynu.

Vladimír

18. únor 2020, 05:57

Elektřina zde není až takový problém. Podstatná je současná výroba odsolené vody. Město se rozrůstá a bez vody to nejde.

energetik II

18. únor 2020, 16:30

Ano, na rozdíl od Evropy zde musí také odsolovat mořskou vodu a to má energetické nároky. Tuším ale, že se dá odsolit 3700 litrů mořské vody s užitím 10 až 20 KWh elektřiny.S jak velkým odsolováním počítají do budoucna ale nevím.

Vladimír

19. únor 2020, 05:04

K odsolování se el. energie nepoužívá. Při běžném provozu to je pára z odběru turbíny plus z redukční stanice. Pokud je turbína odstavena je odběr páry přes redukční stanice.

Martin Pácalt

18. únor 2020, 08:05

"Cílem je, aby jaderná elektrárna uspokojovala do roku 2050 celkovou poptávku po elektřině v zemi ze šesti procent."

V roce 2050 se dá předpokládat provoz už všech bloků, informace ČTK je tedy nesprávná?

Váš tip mi také dává větší smysl.

Část elektřiny v zemi dnes kryje ropa podobně jako v Iráku, takže jakákoliv nízkoemisní elektřina pro jejich rafinerie je určitě dobře.

Martin Pácalt

18. únor 2020, 08:14

Oprava: výraz "podobně" je zavádějící.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.