Domů
Jaderné elektrárny
Bezpečnostní omezení přístavby Dukovan zřejmě uzákoněny nebudou
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Bezpečnostní omezení přístavby Dukovan zřejmě uzákoněny nebudou

Opozici se dnes povedlo oddálit schvalování zákona, který se týká stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany a výkupu elektřiny. Koalice nechce uzákonit bezpečnostní záruky, které se týkají dodavatelů stavby. Vládní ČSSD místo toho navrhla uložit kabinetu, aby mimo jiné přijal závazný postup ke stanovení maximální garantované výkupní ceny elektřiny. Projednávání zákona se muselo po tříhodinové debatě přerušit. Sněmovna se k němu vrátí nejdříve v pátek.

Poslanci v souvislosti s dlouhou debatou o Dukovanech dnes nestihli ani schvalování dalších předloh. Jde o novelu, jež svěřuje kybernetickou obranu Česka vojenské tajné službě, posílení některých pravomocí České národní banky a o nová pravidla kurzarbeitu.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) opakovaně zdůraznil, že při přípravě tendru se postupuje podle usnesení vlády, podle něhož musí být zohledněny bezpečnostní požadavky státu.

Opozice mimo jiné navrhla uzákonit, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Havlíček koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, ve hře ale zůstává Rusko.

Jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

Ministerstvo průmyslu a obchodu by podle dalšího návrhu opozičních poslanců smělo smlouvu o výkupu elektřiny z Dukovan uzavřít pouze v souladu s ústavním zákonem o bezpečnosti. Lidovci by chtěli do zákona vložit ustanovení, podle něhož by ministerstvo průmyslu a obchodu nesmělo uzavřít smlouvu o výkupu, která by mohla ohrozit životní nebo strategický zájem podle Bezpečnostní strategie ČR. Ministerstvo by si kvůli tomu mělo vyžádat předem stanovisko všech zpravodajských služeb České republiky, která by po projednání vládou byla předložena k projednání Parlamentu.

Petr Třešňák (Piráti) požadoval, aby zákon bylo možné využít i pro výstavbu malých jaderných elektráren, které by neměly vládou navrhovaný minimální elektrický výkon 100 megawattů. Další pirátský poslanec Lukáš Černohorský chce uzákonit, aby investor dostavby byl vybrán v otevřeném výběrovém řízení a aby realizační cena nepřesáhla 1600 korun za megawatthodinu vyrobené elektřiny. Toto omezení by podle Heleny Langšádlové (TOP 09) zabránilo možnosti zvýšit cenu elektřiny až o 30 procent, což by zaplatili spotřebitelé. Sněmovní hospodářský výbor úpravy zákona nedoporučil schválit.

Návrh zákona počítá s tím, že pokud bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(39)
PetrV
10. únor 2021, 16:05

Vláda potlesk.

Soudruh Koudelka z BIS teď bude mít jaké notičky?

Přejde pod vojáky? Rozpustit čučkaře a nechat je jít smysluplně pracovat. Třeba na výstavbu dálnice. Tam se pracantů nedostává.

PetrV
10. únor 2021, 16:08

Jinak číňani to mohou nabídnout přes Žďas. Rusové zase přes ŠJS.

Jde o to, aby se skutečně vyrobilo maximum v České republice a ne dovoz řídicího systému z usa.

ijn
11. únor 2021, 00:35

zřejmě značně předraženého i s dotací profesůry VK od ......!!! v USA dostal první titul profesora, za.........., dobře odvedenou práci!

Carlos
11. únor 2021, 02:05

Troll, nekrmit.

PetrV
11. únor 2021, 06:35

Carlos je ovce, nekrmit.

energetik
10. únor 2021, 17:39

Fraška, kvůli jedné stavbě extra zákon a taková opičárna kolem toho, to se nikdy nezaplatí.

Ekonomické a ekologické zvěrstvo.

PetrV
10. únor 2021, 18:36

Esterajch braucht strom.... současný dovoz nejaderných zoufalců je -471 MW AKTUELLES DEFIZIT

A to jim tam fouká....:-)

U helmutů jsem to nezjistil, dá se to někde aktuálně zjistit?

PetrV
10. únor 2021, 18:39

Vím jen, že uhelky na severu čech jedou pro Helmuty, Jinak by jim to tam kleklo. Moc jim tam nefouká a zima jako za malé doby ledové.

heap
10. únor 2021, 19:14

Těžko říct, aktuální data nějak nejsou dostupná. V Dánsku jedou VE na 28% v Polsku na úžasná 2,5%. Takže v Německu asi tak 15 až 20%, bych odhadoval (i podle toho kolik jim posíláme).

PetrV
11. únor 2021, 01:37

U rakušáků stránka apg at.

Rakušáci teď vrtulí o stošest a přesto mají -186 MW.

Můžete mi poslat odkaz na tyto země i helmuty?

Abych si dělal obrázek o neschopnosti zeleného komunismu.

heap
11. únor 2021, 07:50

Já většinou sleduji výrobu a toky tady...

https://www.electricitymap.org

Emil
10. únor 2021, 19:19

Fyzické toky se dají aktuálně zjistit tady:

transparency. entsoe. eu/transmission-domain/physicalFlow/show

PetrV
11. únor 2021, 01:51

Hodně smutný pohled na helmutovskou energetiku a potažmo evropskou v rozkladu. Teď dovoz:

Z Francie dovoz 2258 MW

U norů vyškemrali 1000 MW.

Zajímavé, že troubili do světa kapacitu 1400 MW. Asi u Norů nejsou zdroje ee. A nebo natáhli kabel s nižší kapacitou, to by na helmuty sedělo.

oenergetice cz/prenos-elektriny/nemecko-spusteni-noveho-vedeni-norska-garantuje-117-kapacity

My vyvážíme helmutům 1880 MW, rakušákům 1200 MW.

Kdy to prdne? V pátek ráno?

Zapletal
10. únor 2021, 19:35

Ruka Kremlu po nás šahá a prostřednictvím Rosatomu se nás snaží ovládat. Zabraňme tunelu století. https://youtu.be/Nebdyik2kYE

Hawkie
10. únor 2021, 22:06

Sice jsem už tady něco podobného psal, ale nedá mi to.

Mám biologické vzdělání - a možná mi to usnadňuje chápat komplexitu problému, byť technické pozadí tolik neumím.

V zásadě jde o 2 problémy. Jeden z nich je, že OZE jsou ze své podstaty nepředvídatelné- a mají potenciál vypadnout všechny najednou. Zatím se nezdá, že jiné řešení než JE jako základní zdroj (u nás) doplněný o VE a v mixu rozumný podíl OZE (procenta nechám na profíky) nebude optimální. Jinde to může být jinak, někde třeba VtE+VE mohou být základem mixu.

Druhý problém je jaderná energetika a bezpečnostní rizika. Jenže- ono 21. století stále ještě spíš začíná a JE budou v provozu nejspíš ještě na ZAČÁTKU 22.století. Otázka je, na jak dlouho dopředu lze zmapovat bezpečnostní rizika, obávám se, že ani do začátku stavby nejde udělat výhled s dostatečnou jistotou. A stačí se podívat na vývoj v USA, kdo v 90. letech by předvídal takovou netoleranci nesprávných názorů. Tohle dilema jde řešit jedině tak, že musíme být schopni provozovat JE prakticky autonomně na dodavateli.

PetrV
11. únor 2021, 01:53

Tvá kompexita systému je patřičně v rozkladu. Neser se do energetiky, když jí nerozumíš. Věnuj se max větrníkům a mrtvým ptákům.

Hawkie
11. únor 2021, 07:37

Nicméně, snažím se porozumět a ony ty diskuze nějaké pro mne stravitelné technické pozadí mají. On ten dobrý důvod, proč sem lezu, je, že rád rozumím světu okolo sebe. Zajímám se o historii a proto většina příspěvků, které píšu, je spíš strategický pohled. Navíc - až dokončím budování své vlastní firmy- tak bych rád investoval do akcií a energetika patří do zamýšleného portfolia.

Těch lidí, co o energetice rozhodují či se do toho pletou a nejspíš tomu rozumí o dost míň než já, je příliš mnoho. Zvlášť otřesný je případ Hilšera, kde bych jisté intelektuální schopnosti předpokládal.

Ona žádná energetika není úplně zelená- třeba VE mění teplotní režim- a proto v Praze ve Vltavě vyhynuly žáby (pravda, ani ta čistota nebyla optimální)- aspoň mi to říkal kamarád zoolog.

Bizon
11. únor 2021, 13:51

Váš vhled je dobrý Hawkie, mj. naše civilizace zatím potřebuje base-load, a JE jsou intenzivní, bezpečné a ekologické, s perfektním koeficientem využití i ERoEI, ideální base-load. Dnes sice neletí, ale dobré vědět že máme záložní/přechodnou možnost, lehce dražší ale prokazatelně funkční. Z OZE jsou dnes po hydru VE prostě nejlepší, prakticky po všech stránkách! Odhadovat je těžké, ale já osobně vidím nejpravděpodobnější budoucnost také na základě JE a VE. Věřím i na ostatní zdroje a mix, ale něco se vyplatí jen jako doplněk, do určité hranice (FVE, biomasa). Ty VE vzdušné proudění s vlhkostí zřejmě zpomalují, ale kvantitativně je vliv sotva prokazatelný. Každá výroba energie přináší nějaké problémy jak píšete, každá sranda něco stojí, relativně je to spíše jen zajímavost, máme tak 2048 větších problémů.

Já jsu zas profesionálně chemik/fyzik a snažím se pochopit biologii, dokud je to na molekulární úrovni tak nemám problémy, ale čím větší systémy tím horší=) Tak jako tak dnes neuškodí kritické myšlení, také vnímám určitou netoleranci vůči nesprávným názorům. Však zrovna naše Euro-komisařka má tendence zakládat Ministerstvo pravdy, oficiálně rozhodovat co je alternativní názor a co dezinformace:D

Hawkie
11. únor 2021, 15:13

Bizone, ajta chybička, VE jsem myslel vodní elektrárny, ne větrné - jako někteří používám VtE. A ty kromě hubení ptáků asi taky ve větším množství mohou ovlivnit hydrologický režim krajiny odběrem energie vzduchových hmot.

Jinak u mne v oboru se rozmohlo řízení pitomci s jednoduchými, snadno pochopitelnými a naprosto i...skými řešeními.

Hawkie
11. únor 2021, 15:17

Bizone, já se pohybuji v oboru, kde potřebuji "background" chemie, molekulární biologie a biofyziky. Nick je část jména foneticky a jistá podobnost s filmovým kolegou, co se stejně čte.

Bizon
12. únor 2021, 14:09

Aha. Ale i přes nedorozumění se nic nemění, voda je možná nejlepší zdroj celkově(když na něj máte podmínky). Vítr jsem myslel nejlepší z novějších OZE, a to především off-shore, mají lepší koeficient a ptáky skoro nezabijí. Pozemní vítr stejně už moc neletí protože lidi moc frflaj.

Hydrologický režim ty větrné asi ovlivňují, mně to taky zajímá, ale zatím jsem to neviděl solidně kvantifikované v impaktovaném žurnálu. Soláry zas určitě vytváří tepelné ostrovy, ale ty vytváří i města a kulturní krajina, příspěvek těch solárů je relativně minimální.

Kojot
10. únor 2021, 22:21

Přesně tak, žádnou JE nestavět a raději od nich kupovat plyn :D.

Bizon
11. únor 2021, 01:16

Nevím jestli se to potvrdilo, ale první studenoválečná proti-jaderná hnutí v Evropě prý zákulisně podporovaly ruské tajné služby, právě aby nám mohli dál prodávat plyn. Mohla to být jen studenoválečná hysterie, ale britská vláda na některé šéfky těch hnutí nasadila agenty. Aby je mohli pořádně sledovat tak se s nima někteří oženili, část těch agentů tak měla dvě manželky s požehnáním britské vlády:D A když mise skončila tak manželé ze dne na den zmizeli:)

PetrV
11. únor 2021, 01:54

zelený tritten je ruský agent a ty jsi ufoun...

Bizon
11. únor 2021, 14:33

Koukám že z té pandemie už všem trochu jebe, co:D Já to přiložil k dobru čistě objektivně jako zajímavou špionážní historku, sám si nejsu jistý jestli tam opravdu byli ruští agenti, udivuje mně spíš moralita těch britských špiónů:D Když vidím jaká hysterie je kolem Ruska dnes, tak za studené války to muselo být teprve něco, nemůžu soudit, ale nevěřím radši ničemu.. Rusáci mají navíc od WW2 tradici hoaxů které jsou potenciálě reálné, takže západní tajné služby to zaměstná, a po spoustě let a utracených miliard se ukáže že to byl jen koncept, prototyp, nebo pouhý kec.

Jako ty současné zázračné carovy zbraně, část jsou dlouho existující rakety jen s dobrým PR, hodně je pouze počítačová grafika, ale třeba ta křídlatá střela na jaderný náporový motor je potenciálně naprosto reálná, obě supervelmoci to prakticky zkoušey už v 60. letech. Pravděpodobně to nemají, ale umí to hrát, za málo peněz hodně muziky(=hrozby), to se jim musí nechat. Však Rusáci a Izrael jsou legendární pro své špióny, zatímco US hlavně pro technickou špionáž, satelity, diplomatickou poštu četli většině světa už mezi válkami. Když si projdete oficiální archivy odtajňované po 50 letech tak najdete šílené věci u všech velmocí, a to jsou pouze ty méně tajné a méně kontroverzní záznamy...

Josef
11. únor 2021, 00:21

Takže podle Vás když Dukovany stavěli Rusové tak nás díky tomu ovládají a když Temelín dodávali Američani tak nás díky tomu ovládají také ? Pokud se nad tím zamyslíte tak je to naprostý nesmysl, ale z vaší logiky by hlediska národní bezpečnosti měla další JE stavět Čína, protože Rusko už jí tady má Američani taky, ale Číňani ještě ne :) tím bychom diverzifikovali riziko ......

Ale teď vážně je to absurdní tady se investovaly ohromné prostředky do vyřazení Ruska a Číny z tendru na novou JE. Nebo si myslíte že ta Vystrčilova cesta a odstranění Sochy Koněva jsou náhody ne a všichni co se na tom podíleli nehájí zájmy ne ČR a když nehájí zájmy ČR tak koho tedy ? Já vám to povím těch dodavatelů co nám nabízejí horší elektrárnu ve skutečnosti dvojnásobek ceny a tím i dvojnásobek ceny pro elektřiny pro odběratele. Nebo si myslíte že je to čistě náhoda všechno co Vám říkám jsou náhody....

PetrV
11. únor 2021, 06:48

Josefe, je to jedna politická zlodějská banda. Hnutí Ano i s čapákem je z nich s největším rozumem.

Jak někdo někde napsal Babiš je jako Musk, jen kdyby nečerpal. Myslím že je to československý Musk, protože Elon čerpá na greendealu nejvíc peněz na světě.

Pozitivum Andreje a Elona je, že myslí dopředu a reinvestují. Oba jsou výborní ekonomové a vědí, co se v budoucnu vyplatí. Nejsou to natvrdlé typy Bezose, Gatese.

U nás postavit ne pokakaný 1 blok, ale bloků 6x 1200 MWe a k tomu kanál Dunaj-Odra jako akumulace energie. V čechách se dají udělat přečerpávačky na orlíku, slapech, na jezech a přehradách vltavy a labe. Celá střední Evropa to bude potřebovat.

a ohlídat tunely typu SKŘ Temelín.

Západní komouši pod skrytým komunismem už kradli dost.

Martin P
14. únor 2021, 07:36

Hnutí ANO a Andrej Babiš jsou hlavně "best in covid". Kde žijete od března 2020, resp. od voleb 2017?

ijn
11. únor 2021, 00:44

posatvíme-li si JÁDRO ETE34+EDU56 sami čeští dodavatelé včetně nasazení SKŘTP pod českým státem kontrolovanou společností, je problém s riziky minimalizován a vyřešen, politici se nemají na čem zviditelňovat, a o to nám jde, v tom to je,......do TV a krizi prohlubovat a neřešit!

Copak jsme všichni padlí na hlavu a chceme se nechat českými politickými grázly vydírat,....stačí covid hysterie!

Carlos
11. únor 2021, 01:34

A nebo se do toho nebude stát míchat a postaví se to jako projekt soukromé firmy, udělá se to podobně v Dukovanech a případně jinde a bude z velké části po problému.

Ovšem hlavní problém je v kravské velikosti a ceně tech bloků, jejich ekonomice a tom že to nějaká polovina lidí tu nechce.

Vláa se musí naučit vést dialog, ne se chovat jako děcko a bít ostatní děti plastovou tatrovkou po hlavě.

PetrV
11. únor 2021, 01:59

Pomůže první blackout.

PetrV
11. únor 2021, 02:01

Šálí mne zrak? EDU 1 jede na 10 procent?

www.sujb cz/jaderna-bezpecnost/jaderna-zarizeni/aktualni-informace-o-provozu-jadernych-elektraren-v-cr

PetrV
11. únor 2021, 02:05

EDU 1 roztáčí turbíny, drábová povolila provoz bez funkčního 1 ho čerpadla v primáru? EDU 4 má mít plánovanou odstávku:

1. blok EDU je po odstavení do plánované generální opravy opět uváděn do provozu; 4. blok EDU je v provozu na teplotním a výkonovém efektu před plánovaným odstavením. Všechny ostatní bloky obou jaderných elektráren jsou provozovány stabilně na požadovaném výkonu bez odchylek od platných limitů a podmínek.

PetrV
11. únor 2021, 06:51

Zelení soudruzi přituhuje, cítíte to v kostech?

Vylezte si na větrník a zahřejte se pohledem na vrtule.

Hawkie
11. únor 2021, 07:56

Ale to přeci není ekologické- zvýšení potenciálu znamená vykonat práci (fuj, sprosté slovo) a biologické systémy (o lidech bych v případě zelených pomatenců nerad mluvil) produkují via dýchací řetězec a CC ten CO2.

Jinak jsou zde 2 různí PetrovéV?

PetrV
11. únor 2021, 02:40

Boží je, jak papaláši, co nikdy nic nepostavili jezdí očumovat JE Ostrovec: nejdříve papaláši z MAAE z vídně a teď:

www.parlamentnilisty cz/zpravy/tiskovezpravy/Rosatom-V-Beloruske-jaderne-elektrarne-zacina-mise-ENSREG-653515

Petr
11. únor 2021, 08:58

Tady ten jeden mi připomíná jednoho přispěvatele do diskuze co se tu už dlouho neukázal nick měl Pavel, taky to byla taková zaseklá deska pořád dokola nadávka, urážky. Tak mě napadlo jestli si nezměnil nick.

Martin P
14. únor 2021, 08:12

PetrV si sem chodí léčit komplexy tím, že argumentuje stylem např. "jdi do prdele", "neser se sem" apod. Nick si tady už změnil Loudil, Energetik II, Jaroslav Novák, ijn...(netvrdím, že pod těmito nicky je jen jedna osoba).

Kozák
11. únor 2021, 13:58

To znamená volné pole působení pro Rosatom. Snad to po volbách padane.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516