Domů
Jaderné elektrárny
Obce u Dukovan chtějí, aby vláda plnila termíny v přípravě nového bloku Dukovan

Obce u Dukovan chtějí, aby vláda plnila termíny v přípravě nového bloku Dukovan

Jaderné elektrárny
1 komentář
30. červenec 2021, 17:14
ČTK

Obce v okolí Jaderné elektrárny Dukovany chtějí, aby vláda plnila termíny v přípravě nového jaderného bloku Dukovan. Předseda sdružení Energoregion Vladimír Měrka dnes po mimořádné valné hromadě v Hrotovicích na Třebíčsku řekl, pro region je výměna starého zařízení elektrárny za nové důležitá kvůli bezpečnosti i možným sociálním a ekonomickým dopadům. Energoregion sdružuje 130 obcí kolem Dukovan, v nichž žije skoro 100.000 lidí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že stále platí termíny vytyčené v červenci 2019.

„Toto jede stále přesně podle harmonogramu. To, že rozdělíme tendr na dvě části, v tom nesehrává žádnou roli,“ řekl Havlíček.

Dodavatel bloku podle něj má být vybraný v příštím roce a další zhruba rok je čas na podepsání smlouvy. „To znamená, není ohrožen ani datum podpisu s dodavatelem ani datum, teď to zjednoduším, kopnutí do země, což je rok 2029,“ řekl. Se spuštěním nového bloku do provozu se podle Havlíčka stále počítá v roce 2036.

S takovým průběhem výstavby by podle Měrky, který je starostou Náměště nad Oslavou, byly obce sdružené v Energoregionu spokojené. „Ale my jsme v minulosti zaznamenávali ty průtahy, které byly způsobovány jakýmikoliv vlivy, a z toho jsme nervózní,“ řekl.

Tendr na dodavatele nového dukovanského bloku měl začít vloni. Podle Havlíčka už byl v podstatně zahájený bezpečnostním posuzováním případných zájemců, které by mělo skončit letos v listopadu. Oslovené byly podle dřívějších informací firmy ČEZ francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP.

Podmínkou pro vyhlášení tendru je podle Havlíčka schválení zákona, který se teď ze Senátu vrátil do Sněmovny, což by se podle něj mělo stát do konce září. „Okamžitě potom se vypíše ten tendr,“ uvedl. Jde o takzvaný nízkouhlíkový zákon, jemuž se říká Lex Dukovany.

O zapojení obou sousedících krajů do příprav na stavbu bloku Dukovan v Hrotovicích mluvili jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) i náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová (Piráti).

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá zhruba pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Čtyři výrobní bloky Dukovan byly zprovozňované v letech 1985 až 1987. Firma ČEZ už dřív uváděla, že by chtěla udržet jejich provoz ideálně 60 let, v takovém případě by je odstavovala od roku 2045.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová připomněla to, že povolení provozu současných bloků není časově omezené, ale elektrárna musí plnit dané podmínky. „Jednou z velmi důležitých podmínek je takzvané pravidelné nebo periodické hodnocení bezpečnosti v desetiletém intervalu,“ řekla. Pro první blok Dukovan musí elektrárna předložit dokumentaci pro toto hodnocení v roce 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
T
30. červenec 2021, 18:29

Co vsechno vlada odlozila na neurcito pred volbama,120 zakonu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se