Británie investuje 40 milionů liber do vývoje pokročilých modulárních reaktorů

DomůJaderné elektrárnyBritánie investuje 40 milionů liber do vývoje pokročilých modulárních reaktorů

Vláda Spojeného království minulý týden v pátek uvedla, že investuje 40 milionů liber (zhruba 1,2 miliardy korun) do vývoje pokročilých modulárních reaktorů (AMR). Z toho 30 milionů připadne na tři konkrétní projekty v Oxfordshire, Cheshire a Lancashire v Anglii.

„Moderní modulární reaktory jsou dalším krokem v jaderné energetice a mají potenciál být klíčovou součástí boje proti emisím uhlíku a změně klimatu. Dnešní investice okamžitě vytvoří nová pracovní místa v Oxfordshire, Cheshire a Lancashire. Ale díky tomuto důležitému výzkumu by tato technologie mohla také vytvořit další tisíce pracovních míst na další desetiletí,“ uvedl britský ministr hospodářství a průmyslu, Nadhim Zahawi.

Dnešní financování zajistí, že tato technologie bude přitažlivější pro investory ze soukromého sektoru, urychlí rozvoj odvětví a vytvoří dodavatelské řetězce, které budou zásobovat budoucí vývoj modulárních reaktorů. Vláda přispěje po 10 milionech liber třem projektům:

  • Tokamak Energy, Oxfordshire – vývoji fúzních reaktorů ve spolupráci s průmyslovými partnery a výzkumnými zařízeními včetně Oxfordské univerzity,
  • Westinghouse, Lancashire – vývoj rychlého reaktoru chlazeného olovem,
  • U-Battery, Cheshire – vývoj malého vysokoteplotního plynem chlazeného štěpného reaktoru

Kromě financování konkrétních projektů, vláda investuje 10 milionů liber do urychlení vývoje v tomto odvětví. 5 milionů liber bude investováno do britských společností a start-upů, které vyvíjí nové způsoby výroby součástí pro projekty modulárních reaktorů ve Spojeném království i v zahraničí. Mezi společnostmi, které si zajistily financování tímto způsobem, je například i společnosti Rolls-Royce .

Zbývajících 5 milionů liber bude vynaloženo na posílení britského jaderného regulačního rámce, což má dle slov britské vlády zajistit, aby zůstal jedním z nejrobustnějších a nejbezpečnějších na světě i v době vývoje a uvádění pokročilých jaderných technologií do provozu.

Nedávný výzkum ukázal, že celý jaderný průmysl ve Velké Británii by mohl do ekonomiky přispět 9,6 miliardami liber ročně a zajisti 130 000 pracovních míst do roku 2050, jakož i vytvořit významný vývozní potenciál pro technologii AMR. AMR také poskytují možnost diverzifikovat nízkouhlíkový energetický mix Spojeného království tím, že budou produkovat teplo pro průmysl a „zelený“ vodík, tedy vodík, při jehož výrobě nedochází k produkci uhlíkových emisí.