Domů
Jaderné elektrárny
Brookfield: Neexistuje žádný věrohodný scénář bezemisní energetiky, ve kterém by nefigurovalo jádro
Zdroj: Sanmen Nuclear Power Company
Zdroj: Sanmen Nuclear Power Company

Brookfield: Neexistuje žádný věrohodný scénář bezemisní energetiky, ve kterém by nefigurovalo jádro

Podle zprávy společnosti Brookfield neexistuje žádný věrohodný scénář bezemisní energetiky budoucnosti, ve kterém by nefigurovala jaderná energetika. Nulových emisí z energetiky by přitom mělo být dosaženo do roku 2050.

Celosvětová snaha o zavedení čisté energetiky zvýrazňuje jadernou energetiku, co by čistý, bezpečný a vyzrálý zdroj elektřiny. Nejen o jaderné energetice píše společnost Brookfield ve své zprávě pojmenované A New Dawn for Nuclear Power (Nový vzestup jaderné energetiky). Jaderná energetika nyní získává také větší podporu politiků a investorů. Ti ji upřednostňují pro její schopnost zajistit dostatečné množství elektřiny, jakož i  nezávislost jednotlivých zemí.

Přijetí jaderné energetiky jako klíčového přispěvatele k dosažení stanovených cílů nulových emisí vede k opětovnému zájmu o vývoj nových reaktorových technologií. Současně je patrný také celosvětový tlak na prodloužení životnosti nyní provozovaných bloků. Kombinace zvyšování ceny fosilních paliv, geopolitických změn a touha po energetické bezpečnosti a nezávislosti zvyšují zájem o tyto technologie.

„Současná situace připomíná ropnou krizi v 70. letech, během které bylo postaveno více jak 40 % nyní provozovaných jaderných reaktorů,“ uvádí zpráva společnosti Brookfield.

Vizualizace jaderné elektrárny s reaktorem AP1000 Vizualizace jaderné elektrárny s reaktorem AP1000 Zdroj: Westinghouse

Současně je celosvětově v provozu kolem 440 jaderných reaktorů, jejichž výroba elektřiny zajišťuje přibližně 10 % celosvětové poptávky.

Zmiňovaná zpráva obsahuje také pasáž pojednávající o cenách elektřiny z jaderných zdrojů. I přes vysoké počáteční náklady dodávají jaderné elektrárny celosvětově jednu z nejlevnějších elektřin. Kromě ceny elektřiny je její výroba bezpečná díky důkladným kontrolám dozorných orgánů a vysokým výrobním standardům.

Věříme v potenciál a růst jaderné energetiky v následujících desetiletích. Díky novým pokročilým technologiím jaderných reaktorů se tyto zdroje opět dostanou na světlo. Jaderná energetika je jedinou alternativou pro státy, které nedisponují vlastními zdroji zemního plynu, nebo nemají dostatečně velké plochy pro výstavbu solárních elektráren,“ sdělil výkonný ředitel společnosti Brookfield, Bruce Flatt.

Dceřiná společnost Brookfield, Brookfield Bussiness Partners, odkoupila od japonské společnosti Toshiba Corporation v roce 2018 společnost Westinghouse Electric Company. I přes náznak o zvažovaném prodeji společnosti z roku 2021 je stále jejím vlastníkem.

Společnost Brookfield přitom uznává význam všech bezemisních zdrojů v energetice budoucnosti. Ta se neobejde bez masivního nasazení vodních, solárních a větrných elektráren. Je třeba však vyvíjet i systémy skladování elektřiny.

Ontario bez uhlí i díky jaderné energetice

Zpráva jako příklad role jaderné energetiky uvádí kanadské provincie Ontario, která díky nasazení jádra ukončila výrobu elektřiny z uhlí, což představuje největší opatření ke snížení emisí skleníkových plynů v Severní Americe.

Jaderná energetika v provincii Ontario Zdroj: opg.com

Díky výstavbě 1500 MW výkonu v jaderných elektrárnách, 5500 MW v plynových a 5500 MW ve vodních elektrárnách se provincie Ontario kompletně zbavila závislosti na uhlí již v roce 2014. Ještě v roce 2001 dosahoval instalovaný výkon tamních uhelných elektráren 8800 MW. Nyní jaderná energetika zajišťuje 60 % poptávky po elektřině v provincii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik
4. říjen 2022, 22:02

Proč k tak obrovskému úspěchu nepředvídatelných a nespolehlivých jaderných zdrojů nenapsali i rekordní cenu elektřiny na jejich zálohu drahým plynem?

Rejpal
4. říjen 2022, 22:21

JE nepotřebují speciální zálohy v podobě plynových elektráren jsou to stabilní zdroje potřebují pouze zálohu pro případ poruchy a to potřebuje jakýkoli zdroj a zálohuje se mezinárodně v rámci UCTE.

Michal K.
5. říjen 2022, 08:17

pane skoro-energetiku, asi ste to zle pochopil/precital. rec neni o OZE. ale o jadre.

Jimi
5. říjen 2022, 08:29

Alternativní název: "Brookfield: Za tuto analýzu nám zaplatila jaderná lobby"

Milan Horak
5. říjen 2022, 12:54

Na to, že mají pravdu stačí zdravý rozum. Není třeba nikoho uplácet.

Richard Vacek
5. říjen 2022, 09:37

EU světu ukáže, že to jde i bez jádra. Sice skončí bez průmyslu, ale i taková alternativa by se měla zbytku světa ukázat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se