Domů
Jaderné elektrárny
Budoucnost jaderné energie v USA je stále nejistá
Jaderná elektrárna Indian Point USA; Zdroj: Flickr

Budoucnost jaderné energie v USA je stále nejistá

Jaderný průmysl ve Spojených státech amerických čelí nejisté budoucnosti. Existují i odhady, které hovoří o uzavření poloviny ze stávajících 99 jaderných reaktorů během několika následujících dekád. Ve stínu této nejistoty se některé americké státy, jako kupříkladu New York a Illinois, rozhodly jadernou energii podporovat. 

Hlavními důvody nejisté budoucnosti jaderné energetiky v USA jsou zejména domácí produkce zemního plynu, probíhající projekty, jejichž náklady byly překročeny o miliardy dolarů, nehoda ve Fukušimě a uzavření několika jaderných elektráren.

Americké ministerstvo energetiky očekává, že podíl jaderné energie v energetickém mixu klesne ze stávajících 20 % na 11 % do roku 2050. Podle ministerstva je právě produkce zemního plynu nejvýznamnějším faktorem, který podkopává konkurenceschopnost jádra.

„Až polovina jaderných elektráren, které jsou v současnosti v provozu, by mohla být předčasně uzavřena během následující jedné či dvou dekád kvůli nízkým cenám a rostoucím nákladům.“

Dana Lazarus, senior analytička PIRA Energy Group (součást S&P Global Platts)

Provozovatelé jaderných elektráren věří, že by jim za elektřinu mělo být placeno více, protože jejich elektřina je čistější než ze zemního plynu, či uhlí a zároveň spolehlivější než z větrných a solárních elektráren. Producenti z plynu a obnovitelných zdrojů ale naopak oponují – platit více za elektřinu z jádra je podle nich jako dotovat nekonkurenceschopný průmysl.

Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: sharkhats
Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: sharkhats

Rozdíly mezi jednotlivými státy

Jaderné elektrárny jsou nejvíce ohrožené ve státech, které nejsou regulované (většina států na severovýchodě a ve středozápadě USA). Jedná se například o New York, Illionis a Pensylvánii. Zde provozovatelé jaderných elektráren soupeří proti producentům elektřiny z plynu a obnovitelných zdrojů. Získají za elektřinu stejnou cenu jako například za tu z obnovitelných zdrojů, přestože jejich provoz je levnější. V regulovaných státech provozovatelé náklady získají zpět, protože jsou částečně přeneseny na daňové poplatníky.

„Je zde mnoho, co by mohla federální vláda udělat, aby jaderným elektrárnám v deregulovaných státech pomohla. Otázkou ale je, zda něco udělá a zda to udělá dostatečně včas.“

Paul Patterson, energetický analytik Glenrock Associates v New Yorku

Během uplynulých 5 let bylo v USA uzavřeno kvůli stagnující poptávce po elektřině a nízkým cenám energií 6 reaktorů. V deregulovaných státech se plánuje během následujících 5 let uzavřít dalších 6 reaktorů, částečně také proto, že nemohou konkurovat plynovým elektrárnám.

Mapa jaderných reaktorů v USA. Zdroj: nrc.gov

V New York a Illinois jádro podporují

Státy New York a Illinois v roce 2016 vytvořily finanční kredity pro jaderné reaktory – tzv. bezemisní kredity (zero emission credits). Producenti „špinavé“ elektřiny budou povinni kupovat tyto bezemisní kredity od jaderných elektráren. Podle tiskové zprávy guvernéra státu New York je primárním cílem pomoci jadernému sektoru potýkajícímu se s finančními problémy – aby tedy jaderné elektrárny mohly zůstat v provozu a pomoci New Yorku v dosažení 50% podílu obnovitelných zdrojů do roku 2030.

Provozovatelé jaderných elektráren v jiných deregulovaných státech lobbují za podobné kredity, jako mají v New Yorku a Illinois. V současnosti se podle Reuters nová legislativa zvažuje ve státech Pensylvánie, Connecticutu a v Ohiu.

Majitelé plynových elektráren naopak státy New York a Illinois žalovali s cílem pravidla o bezemisních kreditech kupovat anulovat. Soudní řízení ovšem byla ukončena s tím, že státy jsou v právu a systém s kredity bude v obou státech pokračovat.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Indian Point USA; zdroj: Flickr.com

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
29. září 2017, 10:40

Největší problém jaderné energetiky v USA spočívá v tom, že samotní jejich majitelé nebojují zuby-nehty za jejich budoucnost, dávají přednost vlastním elektrárnám na zemní plyn.

A protože se, kromě Vogtlu, nic nestaví a nejspíše ani stavět nezačne, je flotila US jaderných elektráren odsouzena k postupnému vymírání. Rychlost vymírání se může lišit v závislosti na okolnostech, ale vzhledem k tomu, že jejich průměrné stáří je aktuálně 36 let, na desítky let provozu bych u většiny neočekával.

Tom
29. září 2017, 14:29

Tak to vidíte, ani majitelé jaderných elektráren v nich budoucnost nevidí.

Pokud by jádru věřili, bojovali by..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se