Domů
Jaderné elektrárny
Bulharsko podepsalo desetiletou smlouvu na jaderné palivo Westinghouse
Palivový soubor
Zdroj: Westinghouse

Bulharsko podepsalo desetiletou smlouvu na jaderné palivo Westinghouse

Pátý blok jaderné elektrárny Kozloduj přestane využívat ruské palivo. Umožní to desetiletá smlouva na výrobu a dodávku jaderného paliva pro reaktor VVER-1000 se společností Westinghouse.

Společnost Westinghouse v posledních letech dodávala palivo pro ukrajinské jaderné elektrárny ruského designu VVER, protože Ukrajina změnila svého dodavatele paliva ještě před současnou válkou.

Westinghouse bude zajišťovat palivo pro bulharskou jadernou elektrárnu z výrobního závodu ve švédském Västerås. Výrobní licence by měla být schválena v průběhu příštího roku a první dodávky paliva budou zahájeny v roce 2024, jak informovala bulharská národní televize.

„Oceňujeme dohodu na dodávky jaderného paliva s našim obchodním partnerem, společností Westinghouse. Dohoda je v souladu s našim dlouhodobým cílem diverzifikovat dodávky paliva a zajistit jejich bezpečnost,“ uvedl Georgi Kirkov, výkonný ředitel elektrárny Kozloduj.

Reaktorové bloky 5 a 6 jaderné elektrárny Kozloduj; Zdroj: KZNPP

Westinghouse dodá také systém pro řízení reaktoru

Společnost Westinghouse se zavázala zajistit obohacený uranu, výrobu palivových souborů a jejich dodávku na místo, což je podobné současnému modelu zajištění provozu elektrárny.

Bloková dozorna JE Kozloduj 5; Zdroj: KZNPP

Westinghouse rovněž poskytne bezplatné zavedení svého systému vnitřního řízení reaktoru. V zájmu zajištění jaderné bezpečnosti bude tento systém implementován od roku 2023 a bude fungovat paralelně se současným systémem, aby bylo možné vyškolit personál a synchronizovat technologie.

Palivo pro šestý blok zřejmě zajistí francouzský Framatome

Bulharské ministerstvo energetiky uvedlo, že požadavky EU na diverzifikaci mají zajistit bezpečnost dodávek jaderných materiálů a služeb v rámci jaderného palivového cyklu pro všechny organizace provozující jaderné elektrárny ve státech EU.

Bulharský ministr energetiky Rossen Hristov oznámil, že se blíží podpis obdobné smlouvy s francouzskou společností Framatome pro šestý blok bulharské jaderné elektrárny. Tímto krokem bude dokončena diverzifikace dodávek čerstvého jaderného paliva ze dvou nezávislých zdrojů.

Pokročilé jaderné palivo Framatome ATF. Zdroj: Framatome

Jaderná elektrárna Kozloduj se nachází na severozápadě Bulharska na řece Dunaj. Zajišťuje přibližně 34 % výroby elektřiny v zemi. V provozu jsou dva bloky ruské konstrukce VVER-1000, které prošly rekonstrukcí a programem prodloužení životnosti. Tím bylo možné prodloužit jejich provoz z 30 na 60 let.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Zdeves Pavel
31. prosinec 2022, 10:45

S ruským palivem vyráběli levně a bezpečně bez defektů paliva. A to je třeba změnit a vrátit se zase o 20 let zpět a na nějaký ten milion eur moc nehledet.

Pavel
1. leden 2023, 15:19

... a zřejmě proto, mělo palivo z rosatomu takřka stejné množství defektů, že.

Josef
31. prosinec 2022, 13:57

Ničím nepodložené strašení, ale asi Vás chápu, hroutí se Vám svět, protože nenastal konec civilizace bez plynu a ropy z RF a stejně se tak neděje ani v případě palivových souborů, které jsou většinově vyráběny mimo RF a nyní se to jen znásobí. A jen pro doplnění informace kdo je leaderem ve využití jádra : Nejvíce jaderných zdrojů stojí v USA (93), ve Francii (56), Číně (53), Rusku (37), Japonsku (33), Jižní Koreji (24), Indii (23), Kanadě (19) a Ukrajině (15) a Velké Británii (12).

Zdeves Pavel
31. prosinec 2022, 14:45

O skutečnosti absolutně nic nevíte, jen hloupě napadate komentář. Jste zřejmě mladý současný konsomolec. A mimochodem proč máme ten plyn minimálně 4x dražší než je v USA jak si stěžoval Macron? A s palivem to bude podobné když je politicky odstraněn původní dodavatel a nastane politický monopol dodávek. Cenu diktuje dodavatel o té se pak nejedná.

Emil
31. prosinec 2022, 15:46

Žádný monopol nenastane. Jak pro Temelín tak pro Kozloduj jsou vybráni dva dodavatelé. Původní dodavatel se odstranil sám už tím že krade cizí elektrárny.

Josef
31. prosinec 2022, 15:55

A takhle co fakta místo urážek? Asi máte problém s jiným názorem a generační také, obdiv ke komsomolcům jsem v této zemi již zažil...

Richard Vacek
31. prosinec 2022, 16:36

Není náhodou i to palivo z ruské suroviny? Aby se nedělo to, co s jinými ruskými surovinami, že se vracejí obloukem do Evropy zpět očištěné sice od ruské pachuti, ale za vyšší cenu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se