Domů
Jaderné elektrárny
Čína zahájila výstavbu druhého bloku JE San’ao s reaktorem Hualong One
Výstavba jaderné elektrárny San'ao 2. Zdroj: CGN
Zdroj: CGN

Čína zahájila výstavbu druhého bloku JE San’ao s reaktorem Hualong One

Společnost China General Nuclear (CGN) oznámila, že 30. prosince 2021 proběhlo první lití "bezpečnostního" betonu pro druhý blok jaderné elektrárny San’ao. Oficiálně tak byla zahájena výstavba druhého ze šesti plánovaných tlakovodních reaktorů Hualong One v čínské provincii Če-ťiang (Zhejiang).

V květnu 2015 schválila čínská Státní energetická správa projekt ochrany lokality a souvisejících prací v San'ao. Dne 2. září 2020 schválila výkonná schůze Státní rady výstavbu bloků 1 a 2 jako první fáze elektrárny. Čínský národní úřad pro jadernou bezpečnost vydal 30. prosince téhož roku stavební povolení pro oba bloky a 3. září bylo zahájeno vylévání betonu pro první blok.

Schéma reaktoru Hualong One: 1 – kontejnment, 2 – reaktorová budova, 3 – reaktor, 4 – parogenerátory, 5 – cirkulační čerpadla, 6 – Kontrolovaná budova, 7 - Jaderná pomocná budova, 8 – Sklad paliva, 9 – Strojovna s turbínou, 10 – turbína (zdroj GNS). Schéma reaktoru Hualong One: 1 – kontejnment, 2 – reaktorová budova, 3 – reaktor, 4 – parogenerátory, 5 – cirkulační čerpadla, 6 – Kontrolovaná budova, 7 - Jaderná pomocná budova, 8 – Sklad paliva, 9 – Strojovna s turbínou, 10 – turbína. Zdroj: GNS

Šest bloků pokryje současnou spotřebu městské prefektury

Zahájení dodávek elektřiny z elektráren San'ao 1 a San'ao 2 je plánováno na roky 2026 a 2027. Spuštění všech šesti bloků jaderné elektrárny San'ao do komerčního provozu by mělo ročně znamenat 52,5 miliardy kWh vyrobené elektrické energie, což přesahuje roční spotřebu elektřiny městské prefektury Wen-čou za rok 2020, uvedla společnost CGN.

Elektrárna by mohla snížit standardní spotřebu uhlí o více než 16 milionů tun a emise oxidu uhličitého o 43,36 milionu tun ročně.

Výstavba jaderné elektrárny San'ao 2. První lití betonu proběhlo 30.12.2021. Zdroj: CGN

Soukromý investor v projektu vlastní 2 % podíl

Projekt San'ao je prvním čínským jaderným projektem, na němž se podílí soukromý subjekt - společnost Geely Technology Group získala v elektrárně 2% podíl. CGN vlastní 46 % akcií společnosti Cangnan Nuclear Power, vlastníka projektu. Zbytek drží další státní podniky.

Reaktor Hualong One se buduje také v pákistánské elektrárně Karáčí (zdroj CNNC) Reaktor Hualong One se buduje také v pákistánské elektrárně Karáčí. Zdroj: CNNC

Po oficiálním zahájení výstavby reaktoru San'ao 2 má nyní společnost CGN ve výstavbě sedm jaderných reaktorů o celkovém výkonu 8,3 GWe. Momentálně CGN provozuje 25 bloků s instalovaným výkonem 28,26 GWe.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jaroslav Loudil
11. leden 2022, 14:54

Elektrárna po celkovém dokončení sníží produkci CO2 v Číně o 43 mil tun ročně /pokud by musely stejnou výrobu dodávat uhelky/. Jádro má v Číně stále své místo a do budoucna to bude pro Čínu výhra v loterii. Čína je jedna z mála zemí, kde podíl jádra na výrobě elektřiny stoupá. Za posledních 20 let asi z 1 % na 5 %.

Mirek
12. leden 2022, 10:48

Podíl jádra bude růst asi na 10 % a pak údajně zůstane přibližně konstantní, i když Čína nyní staví asi 17 reaktorů najednou, 37 jich má v plánu v blízké budoucnosti a 168 ve vzdálenější budoucnosti. Už dnes je Čína jedničkou v OZE a toto výlučné postavení bude stále více potvrzovat. Kupodivu, dnes staví i hodně uhelných elektráren. Ale cíl být uhlíkově neutrální v r. 2060 jistě splní.

Jaroslav Loudil
11. leden 2022, 22:58

Čína staví a Británie odpojuje. Britové loni odpojili tři reaktory po 500 MW a nyní 7.ledna další 500 MW blok Hunterston B-2 po 45 letech provozu. Za rok tak Britové přišli o výkon Temelína. Sice staví 2 bloky EPR o celkovém výkonu 3,3 GW , ovšem kdy budou v provozu ? Zdá se, že jen horko těžko budou nahrazovat staré odpojené bloky. To by rychle museli rozjet stavbu dalších dvou bloků Sizewell- C a mít ve stavbě 4 bloky EPR-1750. Uvidíme.

De Carbon
11. leden 2022, 23:10

Misto vasich vysnenych JE stavi radeji offshore VtE.

Jaroslav Loudil
12. leden 2022, 08:44

Pro VtE musí mít odpovídající zálohu stabilních zdrojů, až nebude foukat. Tím se bude provoz VtE značně prodražovat. Jádro žádnou "zálohu" nepotřebuje.

A.O
12. leden 2022, 09:51

Každý zdroj musíte nějak zálohovat. Otázka je, jak moc a s jakou pravděpodobností budete zálohu využívat.

Jaroslav Loudil
12. leden 2022, 10:37

Když budu mít v provozu třeba 12 jaderných reaktorů, tak si naplánuji výměnu paliva tak,aby se odstavené reaktory příliš nepřekrývaly - když se sejdou odstavené 2 kusy najednou, tak musím mít po ruce zálohu pouze na výkon 16 % jádra. Když se ale nad Anglií usadí tlaková výše , přestane foukat, tak musím mít zálohu na 100 % !! výkonu VtE v Anglii. Všechny větrníky se prostě zastaví. Nevím kolikrát se stalo, že Temelín + Dukovany dodávaly do sítě 0 MW výkonu, když jde o 6 reaktorů.

A.O
12. leden 2022, 10:44

Plánované odstávky jsou OK. To se nějak vymyslí. Horší je, když náhodou bude nutné blok mimořádně odstavit. A i to se může stát. Samozřejmě nepřijde jako blesk z čistého nebe a něco jí předchází a dává čas na najetí záloh, ale musíte mít něco, čím blok můžete nahradit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se