Domů
Jaderné elektrárny
Čínská jaderná elektrárna s reaktory HTR-PM byla připojena k elektrické síti
Výstavba čínského reaktoru HTR v oblasti Shidowan; Zdroj: MAAE
Zdroj: MAAE

Čínská jaderná elektrárna s reaktory HTR-PM byla připojena k elektrické síti

Elektrárna se dvěma demonstračními vysokoteplotními a plynem chlazenými reaktory (HTR-PM) v čínské provincii Shandong byla připojena k elektrické síti. Elektrárna Shidaowan disponuje dvěma reaktory HTR-PM, pohánějícími jednu turbínu s instalovaným výkonem 210 MW. Běžného provozu by se měly oba reaktory dočkat v polovině roku 2022.

Čínská energetická společnost China Huaneng oznámila, že její demonstrační projekt elektrárny s reaktory HTR-PM byl připojen k elektrické síti. Elektrárna Shidaowan disponuje dvěma reaktory s tepelným výkonem 250 MW, které pohání společný turbogenerátor s elektrickým výkonem 210 MW.

Za demonstračním projektem stojí konsorcium vedené China Huaneng s 47,5 %, China Nuclear Engineering Corporation (dceřiná společnost China National Nuclear Corporation) s 32,5 %  a Tsinghua University’s Institute of Nuclear and New Energy Technology s 20 %. Elektrárna, jejíž výstavba započala v roce 2012, by měla být uvedena do provozu zhruba v polovině příštího roku.

Čtvrtá generace jaderných reaktorů

Reaktory HTR-PM se řadí do skupiny vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů (HTGR), zároveň China Huaneng uvádí, že má již charakteristiky IV. generace jaderných reaktorů.
"Úspěšné připojení k síti elektrárny Shidao Bay HTGR představuje první HTGR na světě s charakteristikami čtvrté generace. Tento pokročilý jaderný energetický systém dosáhl kvalitativního skoku z laboratorních podmínek do inženýrské aplikace,“ uvedla China Huaneng v tiskové zprávě.

Reaktor HTR-PM navazuje na čínský experimentální projekt HTR-10 spuštěný v roce 2003. Čína zároveň připravuje komerční typ HTR-PM600 s celkem šesti reaktory a instalovaným elektrickým výkonem 650 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pavel Karásek
28. prosinec 2021, 11:11

I přestože se občas nějaký reaktor spustí a to především v Číně, tak bývají další odstavovány a jaderná energie paběrkuje. Její podíl na výrobě EE celosvětově klesá a válcují ji OZE. Ruští trollové nás straší blackoutem po odstavení dalších tří reaktorů v Německu. Co ale když ten blackout nepřijde? Co potom? Jaké vymyslí proti EU téma? Vrátí se snad k osvědčenému Sórošovi a sluníčkářům?

Martin Kostera
28. prosinec 2021, 15:21

Takže kdo ukazuje na zásadní problémy Občasných Zdrojů Energie, tak je ruský troll?

Vy máte hodně jednoduché vidění světa...

Pavel Karásek
28. prosinec 2021, 18:16

Ruský troll je ten, kdo cílevědomě lživě dezinformuje a straší. Mohou být samozřejmě i jiní trollové, nejen ruští.

Martin Kostera
2. leden 2022, 21:16

Takže kdo ukazuje na zásadní problémy Občasných Zdrojů Energie, tak je troll?

Vy máte hodně jednoduché vidění světa...

Pavel Karásek
28. prosinec 2021, 11:17

Občas je nějaký reaktor spuštěn a to především v Číně. Víc jich ale bývá odstavováno a jaderná energetika paběrkuje. Trollové ná straší blackoutem po odstavení dalších tří reaktorů v Německu. Co ale, když žádný blackout nepřijde. Jaké vymyslí proti EU téma? Vrátí se snad k Sórošovi a sluníčkářům?

A.O
28. prosinec 2021, 16:21

A kdo teď starší Blackoutem? Po odstavení 3 bloků v SRN se s největší pravděpodobností stane SRN čistým dovozcem.

Spíš bude zajímavá situace po odstavení uhelných bloků, které v listopadu tvořili, spolu s jádrem, majoritní zdroj energie.

Pavel Slabihoud
29. prosinec 2021, 12:57

Ano, Německo se stane čistým dovozcem a ostatní vývozci. Tomu nezabráníte, pro zisk jde všechno. Co se stane? Německé ovzduší se vyčistí (v závislosti na vzdušných proudech), za pár let se to promítne i do zdraví obyvatel. Až vývozci (např. my) vyčerpají zásoby uhlí a štěpného materiálu, stanou se Němci vývozcem za desetinásobnou cenu (berte nebo nechte bejt). Rozjedou své uhelné elektrárny a přesvědčí nás, že jádro je vlastně nejekologičtější zdroj. Sákriš, vždyť já vlastně straším! No fuj, asi jsem ruský troll :-((

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se