Domů
Jaderné elektrárny
Čínský projekt malého jaderného reaktoru vstupuje do další fáze
První lití betonových základů reaktoru ACP100 v elektrárně Chāng Jiāng
Zdroj: CNNC

Čínský projekt malého jaderného reaktoru vstupuje do další fáze

Dělníci zahájili montáž hlavních komponent demonstračního projektu malého modulárního reaktoru (SMR) ACP-100 v jaderné elektrárně Čchang-ťiang v čínské ostrovní provincii Chaj-nan.

Parametry reaktoru ACP-100. Zdroj: CNNC

Montážní práce začaly 30. listopadu svařováním v místnosti JR110 uvnitř reaktorové budovy.

"Instalace reaktorovny podpoří tempo výstavby dalších budov," oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Aktuální pohled do reaktorové budovy malého modulárního reaktoru ACP-100 (Linglong One). Zdroj: CNNC

Společnost CNNC v červenci 2019 oznámila zahájení projektu výstavby reaktoru ACP-100, označovaného také jako Linglong One. V lokalitě Čchang-ťiang se již nacházejí dva provozované tlakovodní reaktory CNP-600 a v březnu, respektive prosinci, minulého roku začala výstavba dvou bloků Hualong One. Oba bloky mají být uvedeny do komerčního provozu do konce roku 2026.

Stavba potrvá necelých 5 let

Betonáž pro víceúčelový tlakovodní reaktor o výkonu 125 MWe byla zahájena 13. července 2021, přičemž celková doba výstavby je plánována na 58 měsíců. Poslední beton pro podzemní opěrné zdi reaktorového ostrova byl vylit v srpnu letošního roku.

Fotografie stavebních dělníků při příležitosti zahájení prací na vestavbách reaktorové budovy. Zdroj: CNNC

Integrovaný reaktor PWR ACP-100 je ve vývoji od roku 2010. Předběžný projekt byl dokončen v roce 2014. Hlavní komponenty primárního chladicího okruhu jsou instalovány v tlakové nádobě reaktoru. V roce 2016 se tento projekt stal prvním reaktorem SMR, který prošel bezpečnostním hodnocením Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Karásek
10. prosinec 2022, 19:34

Že by v Číně byly modulární reaktory překvapivě levné a ujaly se ve velkém? To asi ne. V USA ten NuScale měl i přes dotace vyrábět 1 MWh za 58 USD a teď přiznávají, že to bude mezi 90 USD a 100 USD za MWh a bez dotace by to bylo 130 USD za MWh. A to ještě vůbec nemusí být konečná cena.

A.O
10. prosinec 2022, 20:25

Prosím o zdroj. Našel jsem jediný článek na toto téma z tohoto roku a tam se uváděla cena 58$ MWh. Což je cca. 1,5 Kč/kWh. Malá FVE, kterou aktuálně stavíme my vychází, při rozpočítání návratnosti na 20 let na cenu 1,75 Kč kWh.

Petr Zelený
11. prosinec 2022, 08:21

Váš výpočet ceny u FVE je ale chybný, blíží se doba, kdy ne každou vyrobenou kWh spotřebujete, do 20-ti let to bude určitě. Buď budete muset upravit FVE tak, aby nedodávala do sítě nebo se smířit se zápornou cenou v letních měsících. Pak Vám cena za bude vycházet výrazně více.

Kdybyste měl v lednu živit tepelné čerpadlo nabíjení automobilu a běžnou spotřebu, tak si zkuste spočítat cenu takového FVE s baterií. Cena za kWh pod 100 nebude. Vítr a bioplyn to taky neutáhnou a sousední země nebudou mít 20-30 GW přebytků v lednu. Nejde primárně o cenu, ale že to je něco co funguje a nic jiného není.

Petr prochaska
11. prosinec 2022, 18:07

To je ale otázka za 10, spíše 20 let. Pak se dá očekávat, že když bude svítit a foukat, tak bude cena za elektřinu nízká a bude se vyrábět vodík/P2G. Když nebude svítit a foukat, tak bude cena elektříny vysoká a vodík/PSG se bude pálit.

Zdeves Pavel
12. prosinec 2022, 00:06

Bohužel většina, která o vodíku mluví nemá žádnou technickou představu o co jde. Zemní plyn je proti tomu hračka. Jde o dva řády větší problém a dražší problém.

Karásek
11. prosinec 2022, 19:36

A.O., tak tady je jeden z mnoha článků : Are Small Scale Modular Reactors Becoming Too Expensive?

Emil
10. prosinec 2022, 20:32

A vy jste snad čekal, že něco co se staví první svého druhu na světě, bude hned levné? Asi ne, že...

Jak v Číně tak v jiných zemích se čeká zlevnění SMR ve chvíli, kdy se rozjede sériová výroba, což je největší přednost SMR, určitě se to neočekává od prototypu. Ostatně se to netýká jen SMR, stačí se podívat kolik třeba stála elektřina z prvních offshore větrných elektráren. To bylo ještě daleko víc. Taky jste tehdy křičel, že nikdo nečeká, že by se ujaly ve velkém?

Lukáš
10. prosinec 2022, 21:43

Výhoda Číny je, že ich moc nezaujíma cena, trebalo by lepšie poznať ich mentalitu.

hellokitty
12. prosinec 2022, 22:56

akym sposobom je toto male a modularne?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se