Domů
Jaderné elektrárny
Dvanáctiletý chlapec z USA zřejmě provedl úspěšnou fúzní jadernou reakci
Detail domácí sestavy pro jadernou fúzi. Autor: Jackson Oswalt

Dvanáctiletý chlapec z USA zřejmě provedl úspěšnou fúzní jadernou reakci

Jackson Oswalt z Tennessee není běžným případem dvanáctiletého teenagera. Zatímco jeho vrstevníci hrají ve volném čase videohry a sledují televizi, on pracuje ve své fyzikální laboratoři. Nyní byl označen za nejmladšího známého člověka, který dokázal úspěšně provést fúzní jadernou reakci.

Open Source Fusor Research Consortiuminternetová skupina jaderných nadšenců “fussioners, uznala úspěch Jacksona Oswalta z Memphisu v Tennessee, když údajně jen několik hodin před svými třináctými narozeninami, 19. ledna 2018, dosáhl fúzní reakce. 

Neutronová hvězda. Autor: Jackson Oswalt
Neutronová hvězda. Autor: Jackson Oswalt

„Pro ty, kteří nesledovali mé nedávné příspěvky, může být překvapením, že se domnívám, že jsem dosáhl fúze,“ napsal Jackson na diskuzní fórum Fusor.net. 

„Během uplynulého měsíce jsem dosáhl neuvěřitelného pokroku, při eliminaci velkého množství úniků ze systému. Nyní již mám výsledky, které považuji za významné.“ 

Jacksonova vědecká sestava. Autor: Jackson Oswalt
Jacksonova vědecká sestava. Autor: Jackson Oswalt

Součástky z eBaye

Podnikavý teenager uvedl, že přestavěl svůj starý dětský pokoj v domě rodičů na jadernou laboratoř a za přibližně 10 000 dolarů ji vybavil zařízením, které dokáže pomocí napětí 50 000 voltů zahřát plynné deuterium sloučit atomová jádra, přičemž dojde k emisi energie. 

„Na počátku jsem se pouze učil z toho, jak jiní lidé vyrobili své fúzní reaktory,“ sdělil Jackson v rozhovoru pro televizi Fox. 

„Poté jsem sestavil seznam součástek, které budu potřebovat. Většinu komponent jsem zakoupil na eBay. Některé části jsem si musel upravit tak, aby odpovídaly mým požadavkům.“ 

Záznam z fúzní reakce. Autor: Jackson Oswalt
Záznam z fúzní reakce. Autor: Jackson Oswalt

Úspěch zatím čeká na potvrzení odborné veřejnosti

Vědci zatím zůstávají k úspěchu mladého vědce skeptičtí. Jacksonovu práci ještě musí potvrdit oficiální organizace. 

Jackson Oswalt může svým úspěchem převzít titul nejmladšího člověka, který uskutečnil fúzi od předchozího držitele, kterým je Taylor Wilson, který nyní pracuje v jaderném výzkumu poté, co ve čtrnácti letech provedl úspěšnou fúzní reakci. 

Autor obrázků: Jackson Oswalt

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Carlos
2. březen 2019, 12:31

Chlapec má opravdu štědré rodiče, 10k USD není zrovna malá suma, ani v USA.

Jenom mne trochu zaráží že se dostal k deutheriu, měl jsem za to že těžká voda patří mezi kontrolované materiály na které se musí mít povolení.

Fúzory jsou pěkná a jednoduchá zařízení, ale přece jenom z toho nebude nikdy nic víc než zdroj neutronů.

Strojař-Energetik
2. březen 2019, 18:19

Carlos si zřejmě neví, jaký je rozdíl mezi deuteriem a deuteriem oxid. Protože těžká voda je právě deuterium oxid, neboli D2O. Zatímco deuterium je pouze atom s jádrem 2H, takže jeho jádro obsahuje jeden proton a jeden neutron. Deuterium není radioaktivní ani toxické a je běžným prvkem obsaženým v mořské vodě, zřejmě proto k němu chlapec mohl poměrně snadno přijít. Z toho vyplívá, že těžká voda, neboli deuterium oxid je voda obohacená o molekuly deuteria, ale výroba je velmi obtížný a složitý proces.

Carlos
2. březen 2019, 21:40

Deutherium se získává z těžké vody, ano to je pravda, ale pokud budete kontrolovat tento prvek, nebo těžkou vodu, efektivně máte zákonem kontrolován pohyb obou komodit.

To že něco není toxické, nebo radioaktivní neznamená že to nespadá pod kontrolované zboží, nebo jak se to jmenuje v češtině, anglicky je pro to všechno termín Export Control. Vzhledem k použití těžké vody v jaderném oboru, který sám o sobě je pod dohledem, bych hádal že tam patří i deutherium, ale možná se používá běžně například ke kalibraci nějakých laboratorních přístrojů, tak se ampulky s pár cm^3 plnu neřeší, to je možné.

To že je nějaký prvek obsažený, nebo řekněme chemikálie, běžně v přírodě, neznamená že nepodléhá dohledu, látky ze kterých se uvolňuje kyanovodík se běžně vyskytují v semenech, ricin, pokud se nepletu, v dalších rostlinách běžně pěstovaných, látky obsažené v opiu se vyskytují v máku (proto jej v mnoha zemích nesmíte ani produkovat ani dovážet, byt je množství absolutně neškodné, cizinci prý bývají v šoku že se to u nás jí), přesto jsou tyto látky v koncentrované podobě pod přísným dohledem.

Vojtech Barták
3. březen 2019, 10:53

Vzhledem k tomu že si můj kolega v garáži staví něco podobného a zcela legálně. Nebude deuterium problém sehnat. Ono není ani problém sehnat malé množství těžké vody. Běžně se chemici u nás baví tím že jí nechávají zmrznout a pak sledují jak led ve sklenici s vodou místo aby plaval klesá ke dnu.

Carlos
3. březen 2019, 11:50

No tak on fúzor může postavit každý, je to elektrotechnické zařízení a kontrolovat se to nedá (to už bychom byli opravdu v jenom obřím kriminále), ale běžně se to dělává jako demonstrátor pracující s čistým dusíkem/vodíkem a to snad jenom kvůli cool světelným efektům (celkem by mne zajímalo kolik je v tom UV složky)

Myslím že pokud tam má napětí dost vysoké na D-D fúzi, tak už se může člověk dostat do problémů kvůli tomu že je to neutronový zdroj.

Jindřich Hejma
27. duben 2019, 23:05

Toho bych chtěl doma.Aby mi v pokojíku štěpil atomy :-)))

King
23. duben 2021, 21:47

On je ale slučuje... #Fussion

King
23. duben 2021, 21:48

On je ale slučuje... #Fussion

John Z
28. říjen 2022, 13:36

Skutečný reaktor, který generuje 20kW gamma paprsek není o moho konstrukčně složitější než fúzor, nicméně bez znalosti pokročilé fyziky není možné pochopit jak to funguje. Takovýto kapesní reaktor (zbraň) už přivezly na zemi nebešťané (známé jako Vajra, žezlo, nebo pokročilejší Thórovo kladivo). Během pár minut lze ze skály gamma paprskem vyříznout 20 tunový blok pro stavbu megalitických objektů, včetně pyramid. Takovýto 5cm malý Fízně-fůzní reaktor dokáže napájet energií jeden rodiný dům nebo auto, a každý si ho může postavit, stačí už jen vyřešit bezpečnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se