Domů
Jaderné elektrárny
EDF hledá cestu z krize ve výstavbě jaderných elektráren, na návrh řešení má měsíc
Flamanville
Zdroj: EDF

EDF hledá cestu z krize ve výstavbě jaderných elektráren, na návrh řešení má měsíc

Francouzská společnost EDF má měsíc na to, aby představila návrh řešení, jak vyvést francouzský jaderný průmysl z krize, kterou aktuálně prožívá. Podle francouzské vlády je nutné získat v oboru další zkušenost, aby se předešlo obdobným problémům, které postihly dostavbu jaderného bloku Flamanville 3.

Francie je v Evropě bezesporu hlavním evropským státem pro jadernou energetiku. Francie provozuje v Evropě nejvíce jaderných reaktorů (celkem 58 s výkonem přes 63 GWe) a jejich výroba pokrývá dlouhodobě přes 70 % výroby elektřiny v zemi. Dlouhou dobu také Francie platila za zemi s největšími zkušenostmi s výstavbou nových jaderných bloků.

Zkušenosti s výstavbou se ovšem postupně vytrácejí – poslední jaderný blok byl uveden do provozu před téměř 20 lety (druhý blok jaderné elektrárny Civaux byl uveden do provozu v roce 2000). Od té doby již další uveden do provozu nebyl.

Jediná výstavba jaderného bloku probíhá aktuálně v areálu stávající elektrárny Flamanville, kde má být (dle aktuálního plánu) uveden do provozu nový třetí blok s reaktorem typu EPR v roce 2022.

Dostavbu ovšem zdržuje řada problémů – výstavba začala již v prosinci 2007 a měla být původně hotová během necelých 5 let. Poslední problémy se svary ovšem dostavbu reálně zpozdily o další 2 roky a zdražily o 1,5 mld. EUR. Pozice Francie, jakožto země s největšími zkušenostmi s výstavbou jaderných zdrojů, se těmito problémy značně oslabila.

JE Flamanville. Zdroj: EDF

To se ovšem pochopitelně nelíbí francouzské vládě, která sice má ambici postupně snížit podíl výroby elektřiny z jaderných elektráren k 50 %, přesto si je vědoma toho, že současné stárnoucí reaktory bude muset nahrazovat novými, aby poloviční podíl vůbec udržela.

Řediteli EDF proto v návaznosti na poslední problémy vláda uložila, aby představil návrh řešení, jak znovu vybudovat a obnovit pověst Francie s ohledem na výstavbu jaderných zdrojů.

Zaměřit se přitom má především na nedostatek kvalifikovaných odborníků a zkušenosti s dostavbami, projektový management při výstavbě a integraci společnosti Areva, kterou společnost EDF převzala před bankrotem v roce 2018.

„Jaderný průmysl ve Francii se musí vrátit zpět do původních kolejí. Je to otázka energetické suverenity.“ Bruno Le Maire, francouzský ministr financí

Problémy s nedostatkem odborníků přitom údajně došly tak daleko, že svary neprováděli místní odborníci, ale EDF musela využit subdodavatele ze zahraničí. Špatná koordinace se subdodavateli je přitom dalším bodem, který francouzská vláda vytkla EDF při výstavbě jaderné elektrárny Flamanville.

EPR Flamanville
Výstavba jaderné elektrárny Flamanville. Zdroj: EDF

Je ovšem na místě připomenout, že problémy s dostavbou jaderné elektrárny Flamanville nejsou zcela vinou EDF. Jedná se totiž o jeden z prvních reaktorů tohoto druhu, který měl být postaven, a proto se zkušenosti s jeho stavbou teprve získávají. V Evropě zatím není v provozu žádný reaktor EPR, pouze nedávno byl zprovozněn první reaktor tohoto druhu v čínském Taishanu.

Zkušenosti s výstavbou tohoto reaktoru se teprve postupně získávají. Navíc, reaktor EPR je svou konstrukcí mimořádně náročný. Již dříve přirovnal jeho konstrukci Tony Roulstone, který vede magisterský program na Cambridge v oblasti jaderného inženýrství, k výstavbě „katedrály uvnitř jiné katedrály“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Milan Vaněček
31. říjen 2019, 07:54

Ano, to je skutečná KRIZE ve které je zbankrotovaná AREVA nyní EDF. Myslím, že Francie může být dobré místo, kde se mohou naši jaderní odborníci profesně uplatnit a pomoci zachránit jádro ve Francii.

U nás jen pan Wagner či Hájek či mnoho anonymů vyhlašuje "krize" energetického světového přechodu, zatímco nástup OZE jede ve světě jako buldozer.

energetik II
31. říjen 2019, 11:20

Ty problémy vyplývají z toho, že se strašně málo staví nové reaktory. Reaktorů EPR se postupně rozestavělo celkem 6 , dva v Číně už běží, je možné si je odškrtnout, ve Finsku se "snad" ? rozeběhne 2020 a ve Francii "snad" 2022 a poté zůstanou nejspíše rozestavěné pouhé dva reaktory v Hinkley Point- C. Dva nové reaktory ,to je strašně málo pro FDF. Stačí porovnat s výstavbou Rosatomu : Staví - 2 Bělorusko, 2 Bangladéš, 4 Turecko , 2 Indie , 3 doma v Rusku = minimálně 13 ks a podepsané smlouvy o výstavbě jsou s Čínou - 4 ,Egypt - 4, Uzbekistán - 4, Maďarsko - 2, Irán - 2,... = asi 20. Vypadá to dost možná na to, že až USA dostaví své dva reaktory Vogtle a až se konečně rozeběhne Flamanville a Olkiluoto, tedy někdy 2023, že celý Západ /USA +Evropa/ bude dohromady stavět jediné dva !!! reaktory V Británii /Hinkley/. A to je pro udržení ziskového jaderného průmyslu strašně strašně málo ! EU + Severní Amerika mají 900 mil. obyvatel , a těchto 900 mil. lidí bude zajišťovat výstavbu dvou !!! nových reaktorů. Bohužel, vypadá to mizerně. Pokud nějaká výstavba začne u nás a v Polsku, tak nejspíše po 2030 a kdo ví ? A možná zažijeme parádní šok, když v té době už budou stavět nové reaktory jen Rusko a Čína ?? Co na to naše BIS a Sluníčkáři, když se budeme moci rozhodovat jen mezi Moskvou a Pekingem ???

Jan Veselý
31. říjen 2019, 12:01

Zapomínáte, že na otázku: "Losnu nebo Mažňáka?" našli Rychlé šípy nakonec správnou odpověď: "Vláďa Dratuš."

energetik
31. říjen 2019, 11:00

"Podle francouzské vlády je nutné získat v oboru další zkušenost, aby se předešlo obdobným problémům, které postihly dostavbu jaderného bloku Flamanville 3."

To je výborný argument. V tom případě by bylo dobré i u nás získat například v solárním oboru další zkušenost aby se předešlo obdobným problémům , které postihly výstavbu v 2010 a takzvaný "solární tunel".

energetik II
31. říjen 2019, 11:29

Ano, ten výraz : "Získat v oboru další zkušenost ...." a to během 30 dnů, je velmi úsměvný ! Bohužel tvrdá realita se nadá změnit od psacího stolu nějakými ouřady ! Pokud se Francie lopotí už 12 let s jediným reaktorem a ještě min. 3 roky bude, pak je na "získávání zkušeností" už pozdě. Měli už dávno vyrazit do Číny ,aby se tam podívali ,jak se takový reaktor EPR dá postavit o 6 let rychleji, jak u nich doma ve Francii.

energetik II
31. říjen 2019, 12:06

Ještě k budování jádra na Západě /USA + EU/

Plány dokončení :

Olkiluotto 3 - 2020

Mochovce 3,4 - 2021

Flamanville- 3 - 2022

Vogtle 3,4 - 2022

Pokud bude těchto 6 rozestavěných reaktorů dokončeno podle plánu 2022 , pak 2023 nejspíše nebude na světě rozestavěný ani jeden americký reaktor AP-1000 a pouhé dva reaktory EPR -1750 v Británii. Je možné s pouhými dvěma nově stavěnými reaktory udržet nadále v chodu jaderný průmysl Západu ? Dle mého, nikoliv. A Korea zůstává velkým otazníkem, až spustí 4 reaktory Barakh v SAE , jak to půjde s jádrem u nich.

Kolemjdouci
31. říjen 2019, 13:56

Myslel jsem, ze posledni terminy pro spusteni Mochovcu (2 bloky) jsou v r.2020.

Korejcum staci, až spustí 4 reaktory Barakh v SAE a jen lehce paralelne vyhraji soutez na min. 1 reaktor v CR (Dukovany). Myslim, ze dosud maji z te velke petky-sestky nejkratsi zpozdeni.

Jimi
31. říjen 2019, 14:42

Vypadá to že Mochovce 3 budou v létě 2020 a Mochovce 4 až někdy 2022, protože teď na nich dohromady nikdo nedělá, všichni se soustředí na rychlé dokončení trojky.

energetik II
31. říjen 2019, 15:34

World-nuclear.org uvádí pro spuštění trojky v Mochovcích 2020 a čtyřky 2021. Ano Korea poměrně intenzivně staví , 4 reaktory Barakh a 4 reaktory doma v Koreji. Barakh mají všechny běžet 2023 a domácí nyní rozestavěné 2024 , poté už doma Korea neplánuje nic nového a zatím ani nevím, že by měla nějaké zakázky ze zahraničí. Pokud by tedy vyhráli dostavbu Dukovan , tak tam se paní Drábová vyjádřila, že začátek stavby odhaduje 2030 =Korejci by tak měli pauzu 6 let 2024-2030 , kdy by nic nestavěli. Možná získají ještě jiné "tutové" zakázky, ale zatím o nich nevím.

Jimi
31. říjen 2019, 17:27
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se