Domů
Jaderné elektrárny
Francouzská EDF je blízko rozdělení. Byly odstraněny hlavní překážky dohody
JE Flamanville. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Francouzská EDF je blízko rozdělení. Byly odstraněny hlavní překážky dohody

Na čtvrtečním jednání francouzské vlády a Evropské komise nebyly žádné významnější překážky dohody o budoucnosti EDF, oznámil pro web montelnews.com Sebastian Menesplier, který je předsedou největší odborové organizace v energetice ve Francii. V rámci reformy má být, mimo jiné, EDF rozdělena na tři společnosti – EDF Blue, EDF Azure a EDF Green.

Diskuze ohledně restrukturalizace společnosti EDF a reformy podmínek výroby pro jaderné elektrárny v posledních měsících nabírají na rychlosti. Děje se tak po nátlaku ze strany EDF, jejíž generální ředitel se nechal v minulých týdnech slyšet, že bez očekávané reformy se z EDF stane pouze druhořadá energetická společnost.

EDF má totiž před sebou řadu úkolů, které jsou spojeny zejména s jadernou energetikou. Kromě dostavby jaderných bloků v britské Hinkley Point C a francouzské Flamanville jde především o údržbu současného portfolia stárnoucích jaderných bloků ve Francii. Společnost si dále nechce nechat ujít příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů, kde potřebuje dostatek financí na výstavbu a akvizici nových zdrojů.

Vedení již dříve uvedlo, že je společnost finančně zabezpečena do roku 2022 a pokud by se dokončení reformy protáhlo za rok 2023, pak by takové zpoždění mělo negativní finanční dopad na společnost.

Hlavním bodem vyjednávání je zvýšení regulované ceny za výkup části vyrobené elektřiny z jaderných elektráren (tzv. ARENH schéma). Podle tohoto schéma je EDF povinna každý rok prodat obchodníkům 100 TWh elektřiny z jaderných elektráren za cena 42 EUR/MWh. Výkupní cena se nezměnila od roku 2012.

Podle současných odhadů by měla být jednání o restrukturalizaci dokončena v následujících týdnech, nejpozději však do poloviny dubna. Jakmile budou reformy dojednány s Evropskou komisí, bude nutné schválit řadu legislativních aktů.

Případný krach jednání může mít pro EDF velice negativní dopady – odbory totiž připouští, že pokud jednání zkrachují, francouzská vláda prakticky nemá jiný plán, jak EDF pomoci.

Rozdělení EDF – Azure, Green a Blue

Společnost EDF si od svého rozdělení slibuje mnohé, především ovšem chce oddělit dluhy zatíženou část společnosti skládající se z jaderných aktiv a tím uvolnit finanční prostředky na investice, zejména pak do obnovitelných zdrojů.

Podle posledního plánu rozdělení se má společnost rozdělit na tři různé entity – EDF Blue, EDF Azure a EDF Green.

Pod EDF Blue by spadaly jaderné elektrárny a byla měla by být ze 100 % státní společností. Na EDF Azure by přešlo portfolio vodních elektráren a z části veřejně obchodované EDF Green by zůstaly obnovitelné zdroje, distribuční soustavy a retailové aktivity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Milan Vaněček
19. březen 2021, 09:56

To je velmi výmluvné, co se zde v článku uvádí, cituji:

"Společnost EDF si od svého rozdělení slibuje mnohé, především ovšem chce oddělit zadluženou část společnosti skládající se z jaderných aktiv a tím uvolnit finanční prostředky na investice, zejména pak do obnovitelných zdrojů."

To by si měli přečíst všichni zastánci francouzské jaderné cesty.

Rosatomne
19. březen 2021, 10:30

Pan Wagner pláče.

St
19. březen 2021, 14:10

Proč by pan Wagner měl plakat?

Karásek
19. březen 2021, 11:10

Jaderná energie opět selhala, tentokrát ekonomicky. Kvůli jaderným elektrárnám se musí EDF rozdělit na Titanik a zlaté prasátko. Titanik(jaderná energetika) bude sanována z veřejných zdrojů a zlaté prasátko(OZE a distribuce) bude vydělávat. Jen se ptám, kde je ta levná jaderná energie, jak nám po desetiletí slibovali? Toto je další důkaz, že stavět další blok v Dukovanech, nebo jinde by byla chyba.

St
19. březen 2021, 14:13

Pane Karásek jaderná energie opravdu neselhala. To co selhal je zdravý rozum. Ono se těžko konkuruje proti někomu, kdo dostává dotace a prodej produktu jako takového je marginální. Chyba by byla ty nové bloky nestavět. Jinak nám hrozí nedostatek EE a ponechání napospas nejen větru, děti, ale i Německu.

pcitron
19. březen 2021, 22:04

Hmm, nerovne podmínky trhu a tunel s fotovoltaikou Vám zjevně nevadí.

Matěj
19. březen 2021, 11:16

Karásek - z toho titaniku mají aktuálně +70% elektřiny. Cena 42 EUR/MWh beze změny od r. 2012 není drahá elektřina.

energetik
19. březen 2021, 11:35

A bude to už jen lepší a lepší:

"Výroba obnovitelné energie překonala v rámci Evropské unie fosilní paliva a v loňském roce se tak stala hlavním evropským zdrojem elektřiny. Podle zprávy, zveřejněné nezávislou organizací Ember (dříve Sandbag), zajišťovaly 38 % elektřiny v Evropě obnovitelné zdroje.

Zelená energie tak získala těsný náskok před výrobou založenou na spalování fosilních paliv. Ta se na evropském energetickém mixu podílela ze 37 %. Výrobu zbývajících 25 % elektřiny v EU zajišťovaly jaderné elektrárny.

Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách v průběhu roku 2020 klesla o 10 %."

Zapletal
19. březen 2021, 11:19

Francie je jedna z nejzadluženějších zemí Evropy s dluhem přes 100 procent HDP. Takovéto dotování jaderné energetiky může znamenat pro Francii ekonomický kolaps. Co budou stát Francii ty jaderné elektrárny až doslouží? Francie bude své jaderné cesty litovat.

Zapletal
19. březen 2021, 11:42

Jaderné elektrárny ve Francii zadluží už tak dost zadluženou francouzskou ekonomiku. Ta má dluh přes 100 procent HDP a slavná francouzská jaderná cesta může pro Francii znamenat ekonomický kolaps. Francie bude své jaderné cesty litovat.

St
19. březen 2021, 14:15

Určitě ne. Díky JE má nejen Francie stabilní zdroj EE a rozhodně Francie není zadlužená kvůli svým JE ale naopak ty pomáhají financovat ve Francii takové věci jako je např. 35 hodinový pracovní týden.

Peter
19. březen 2021, 15:02

V DK sa pracuje 37 hodín. Zadlženie je minimálne. Ale prečo? Lebo nemajú JE

A.O
19. březen 2021, 15:29

Nebude to spíše tím, že Německo má lepší průmysl?

Ivan Novák
19. březen 2021, 16:49

A Dánové nikdy netěžili v Severním moři uhlovodíky jak diví ...

St
19. březen 2021, 18:39

Pane Peter, tak to je opravdu argument, Dánové nejsou zadlužení protože nemají JE. To jste mě fakt pobavil. Zadlužení nejsou protože mají mnohem zodpovědnější vládu než u nás. Navíc mají po Němcích druhou nejdražší EE v Evropě. Proč asi?

Obávám se, že neexistuje korelace mezi zadlužením a JE.

Emil
19. březen 2021, 12:16

Pro zajímavost, nejziskovější části EDF za rok 2019 jsou (v miliardách Euro):

1) Výroba a dodávky elektřiny v konvenčních zdrojích - 7,6

2) Regulované aktivity - 5,1

3) Obnovitelné zdroje - 1,2

Řeči o Titaniku apod. jsou tedy úplně mimo.

www. spglobal. com/marketintelligence/en/news-insights/latest-news-headlines/little-room-to-maneuver-as-talks-over-edf-s-future-go-down-to-the-wire-62439177

Zapletal
19. březen 2021, 12:59

Konvenční zdroje jsou podle Vás jaderné zdroje? Když tak jaderná energetika vydělává, tak proč to rozdělení? Ještě větší mazec to bude, až JE doslouží. Demontáž bude drahá a zdlouhavá.

Emil
19. březen 2021, 13:30

Ano, konvenční zdroje jsou i jaderné, ve Francii to jsou především jaderné.

Jan Veselý
19. březen 2021, 13:17

Super článek, dovolil bych si citovat:

" The utility's profitability is weighed down by an expensive and unprofitable nuclear division."

"Current nuclear compensation rules (jinde v článku 100 TWh za 42 EUR/MWh, zbytek prodávají obchodníkům za tolik, kolik naslouvají) contribute to a negative cash flow to the tune of €2 billion to €3 billion per year for EDF ..."

Tak nějak z toho mám poctii, že buď je někde v článku chyba, nebo jsou ziskoví na provozu jiných než jaderných konvenčních zdrojů.

Emil
19. březen 2021, 13:40

Vaše pocity vám neberu, ale nadpis toho grafu "Nuclear generation key variable in Electricité de France SA earnings profile" - zdroj EDF, by je mohl trochu nahlodat.

Milan Vaněček
19. březen 2021, 16:40

Nejde o pocity, jde o tučně vysázený titulek:

A worker at an Electricité de France wind farm. The utility's profitability is weighed down by an expensive and unprofitable nuclear division.

TO JE NAPROSTO JEDNOZNAČNÉ TVRZENÍ, " DRAHÁ a NEZISKOVÁ JADERNÁ DIVIZE", naprosto jednoznačný překlad z angličtiny.

Naproti tomu Emil překládá text grafu velmi "kreativně", t zn jeho překlad je jiný než originální text. (viz příspěvek Emila v 12:16).

Zcela ignoruje významný francouzský energetický faktor (vodní elektrárny):

"EDF's hydropower activities could be moved into a separate state-owned division dubbed "EDF Azure."

Každý laik může vidět proč je ta jaderná divize drahá a nezisková: velký počet francouzských JE byl v údržbě či opravách v období velkých požadavků po elektřině, nové Flamanville 3 stále ještě nenahradilo vyřazenou francouzskou JE Fessenheim a uvedení do provozu Flamanville 3 se neustále zpožďuje a prodražuje.

Zkrátka krize francouzského jaderného sektoru se vyhrocuje a vláda bude muset najít nějaké řešení (levné neexistuje). Otázka je zda bude stačit plánovaná redukce francouzské jaderné kapacity na 50% výroby elektřiny nebo bude muset být nasazení OZE na pokrytí deficitu po vyřazení části JE ještě mnohem vyšší a francouzská jadrná kapacita klesne na 30%.

Emil
19. březen 2021, 17:16

Jak se dá "kreativně" přeložit text z grafu EDF: "Nuclear generation key variable in Electricité de France SA earnings profile"? Ta čísla v grafu hovoří jasnou řečí. Pokud máte čísla jiná, sem s nimi. Vaše pocity a dojmy bez konkrétních čísel mě nezajímají, takže se s nimi ani nemusíte namáhat vypisovat.

Milan Vaněček
19. březen 2021, 17:33

Nedělejte, že nerozumíte, jednalo se o jiný text, o prý "nejziskovější části EDF, za 1)-3)".

A samozřejmě, výroba v jaderných elektrárnách je klíčová proměnná pro výdělek EDF, negativní (ztrátu) či positivní (zisk), podle toho zda bude mnoho JE v opravách či údržbě (seznam za loňský rok si najít dovedete, že ano? taky jsme to už zde v minulosti diskutovali, žádné dojmy),

zda se podaří postavit Flamanville 3 dříve než se zavře Fessenheim (konkrétní údaj: to se nepodařilo a podařit už nemůže, a kdy bude nové Flamanville je ve hvězdách)- to máte samé klíčové proměnné veličiny...

Emil
19. březen 2021, 18:01

1) Co je na to jiném textu kreativního? Konvenční zdroje jsou jaderné i vodní.

2) Marně se snažíte okecat prostý fakt, že jádro je core-business nejziskovější části EDF, což je jasně vidět na číslech z roku 2019, které jsem ukazoval, a je to vidět i na nových číslech z roku 2020. Pokud toto chcete rozporovat, tak předložte čísla jiná, která dokazují opak, a ne jen nějaké vaše dojmy, které navíc dost zdiskreditoval váš vlastní příspěvek o kousek níže, kde si myslíte že výrobní cena elektřiny z jádra ve Francii je 42 €/MWh. Což jasně dokládá že vůbec nevíte která bije.

Milan Vaněček
19. březen 2021, 19:03

Co si to vymýšlíte (jako obvykle). Kde jsem tu řekl, cituji Vás: "...kde si myslíte že výrobní cena elektřiny z jádra ve Francii je 42 €/MWh. Což jasně dokládá že vůbec nevíte která bije."

To je Vaše typická argumentace: vložíte mi do úst výrok, co jsem neřekl a pak ho vyvracíte. To je (Váš obvyklý) argumentační faul.

Už jste s tím trapný.

Já zde stále diskutuji, stejně jako celý dnešní článek, následující, pro jistotu Vám to zopakuji:

"The utility's profitability is weighed down by an expensive and unprofitable nuclear division.

TO JE NAPROSTO JEDNOZNAČNÉ TVRZENÍ, " DRAHÁ a NEZISKOVÁ JADERNÁ DIVIZE", naprosto jednoznačný překlad z angličtiny."

Emil
19. březen 2021, 19:37

Doslova jste napsal, že: "v období od počátku roku 2013 do léta 2018 byla cena silové elektřiny výrazně pod těmi 42 Eur/MWh, což představovalo silnou dotaci pro jádro ve Francii." Z toho vyplývá, že si myslíte, že pokud je tržní cena elektřiny nižší než 42 Eur/MWh, dostává EDF dotaci, která tuto cenu dorovnává, což je kardinální nesmysl, který dokládá že vůbec nevíte která bije.

Konkrétní čísla o ziskovosti jednotlivých divizí v posledních letech mluví úplně jasně, můžete je překrucovat jak chcete. Předlužení související s projekty ve Flamanville a Olkiluotu a převzetím Arevy z dřívější doby jsou zase jiná věc, na uvedené ziskovosti ale nic nemění.

Tím kdo tu neustále vkládá někomu do úst něco co neřekl jste právě vy, tak si laskavě zameťte nejprve před vlastním prahem.

Peter
19. březen 2021, 14:52

Pred 10 rokmi zachraňovali svoju pýchu AREVA. Dnes zachraňujú EDF. Čo budú zachránovať o 10 rokov.

Karásek
19. březen 2021, 15:14

Za deset let budou hlídat, aby z odstavených jaderných elektráren neunikala radiace.

Dušan Onuška
19. březen 2021, 15:05

Samozrejme idú na to pragmaticky. Ak sa pozriete na EEX, cena baseload na budúci rok je nad 55 €/MWh. S ohľadom na environmentálne ambície EÚ je to iba začiatok rastu jej ceny. Ak teraz pretlačia zrušenie uvedenej kvóty 100 TWh, zvýši sa im zisk o 1,5 mld. € ročne.

Milan Vaněček
19. březen 2021, 16:52

Když se podíváte na Kurzy.cz tak zjistíte, že v období od počátku roku 2013 do léta 2018 byla cena silové elektřiny výrazně pod těmi 42 Eur/MWh, což představovalo silnou dotaci pro jádro ve Francii. Stejně tak i v roce 2020 cena občas spadla pod 42 Eur/MWh.

Nyní když cena uměle vyskočila z důvodů drahých CO2 povolenek, EDF bude opět požadovat zvýšení ceny a návrat do svého oblíbeného období dotací (2013-18).

Ondra
19. březen 2021, 17:44

Pane Vaněčku těch 42 Eur/MWh ale neni cena za kterou ty jaderky vyráběj. To je cena za kterou musí EDF prodat 100 TWh svý výroby z jaderek konkurenci. Takže když byla cena pod 42 Eur/MWh tak to prodali na trhu a konkurence si nakoupila levněj na trhu. Ale fakt by mně zajmalo jak ste přišel na to že to "představovalo silnou dotaci pro jádro ve Francii".

Naopak když je cena na trhu vyšši tak po EDF chtěj i víc jak těch 100 TWh a EDF kvůli tomu vydělává míň než kolik by si vydělala na normalnim trhu. Ale to není problém jaderek ale hloupě udělaný regulace "monopolního" výrobce ve Francii.

Petr
21. březen 2021, 11:38

Francouzští patlalové. Nesmyslné regulace, že musí jaderky prodávat konkurenci za 42E velké množství elektřiny, je nenapadlo zbavit se jinak než, že vyčlení do jedné firmy všechny dluhy a jaderné reaktory.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se