Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ znovu jednal se zájemci o Dukovany, tendr chce vypsat letos
Jaderná elektrárna Dukovany s vyrovnávací nádrží Mohelno (zdroj ČEZ).
Zdroj: ČEZ

ČEZ znovu jednal se zájemci o Dukovany, tendr chce vypsat letos

Na přelomu září a října se uskutečnilo druhé kolo jednání se zájemci o stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Konkrétně se podle něj jednalo s pěti firmami – čínskou CGN, francouzskou EdF, jihokorejskou KHNP, ruským Rosatomem a severoamerickým Westinghousem. Kříž uvedl, že stále platí, že ČEZ chce tendr vypsat do konce letošního roku.

„Tématem byla především organizace výběrového řízení, zodpovědět otázky ke zvolenému dodavatelskému modelu, aby se (zájemci) mohli již co nejdříve začít připravovat na samotné výběrové řízení. Chceme zodpovědně připravit každý krok přípravy nového jaderného zdroje a vyvarovat se chyb,“ uvedl mluvčí.

První konzultační schůzky se možnými dodavateli se konaly letos v únoru.

Aktuálně podle Kříže pokračuje proces povolení k umístění jaderného zařízení se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB). „V procesu jsou práce na dokumentacích k územnímu rozhodnutí. Dokumentace pro deset dílčích územních rozhodnutí je dokončena a odeslána k žádostem o závazná stanoviska. Jde například o vyvedení výkonu a rezervní napájení, vypouštění odpadních vod, odvedení srážkových vod a podobně,“ dodal Kříž.

Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci července. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby.

Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022. „Den po podpisu, tj. 27. července, ČEZ předal na ministerstvo průmyslu a obchodu návrhy poptávkové dokumentace, včetně zapracování bezpečnostních požadavků,“ uvedl dnes Kříž.

Nový jaderný blok v Dukovanech by stát měl při stavbě financovat bezúročně, za provozu se počítá s dvouprocentním úrokem. Stát by se měl na stavbě podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ, který bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Beneš letos několikrát zopakoval, že očekávaná suma za stavbu bloku v současných cenách je zhruba šest miliard eur, tedy kolem 160 miliard korun.

V červenci šéf firmy ČTK řekl, že není v zájmu ČEZ vyřazovat ze soutěže o stavbu Dukovan některé zájemce ještě před tendrem. Možnou účast čínských a ruských firem kritizuje část opozice. Bezpečnostní a informační služba (BIS) v dnes zveřejněné výroční zprávě za rok 2019 varuje před rizikem zneužití velkých státních zakázek ve prospěch firem či států. Konkrétní projekty tajná služba ve své výroční zprávě za minulý rok neuvádí, kontext ale směřuje zřejmě k plánům na nový blok jaderné elektrárny Dukovany či k výstavbě mobilní sítě páté generace (5G).

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR protestují ekologové.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
energetik II
10. listopad 2020, 16:12

Naše BIS pracuje v žoldu USA a jak známo, prezident je označil za "čučkaře" . Souhlasím. Každý rok BIS hlásí ve své výroční zprávě, že mrňavé území ČR je mohutným rejdištěm stovek až tisíců tajných agentů různých mocností a podmocností , které zde loví ty "nejcennější informace o náladách obyvatel" a lanaří pro své služby špičkové vědce a manažery našeho "skvělého průmyslu". No, rád bych tomu i věřil, pokud by naše BIS ukázala úlovek alespoň jediného čínského nebo ruského "agenta" a oznámila, co u nás vlastně prováděl a o co měl zájem. Ovšem , mohu po pravdě říci, že zatím nevím o žádném Vasiliji Vasiljeviči Kuzněcovovi a nebo Dong Feng Hungovi , kteří by byli naší BIS polapeni a uvězněni, či vykázáni za svou činnost. Proto považuji BIS za čučkaře a pohádkáře a přeji si účast Rusů i Číňanů ve výběrovém řízení na nové Dukovany.

blaha.p
10. listopad 2020, 16:48

to jestli se vůbec bude u nás JE stavět, se teprve uvidí, ale co je na 99,9% jisté, je, že když se bude stavět nebudou ji stavět rusáci a čiňané

Rostislav Žídek
10. listopad 2020, 22:00

Já bych chtěl mít Vaše zdroje informací.

Třeba bych pak zbohatl na burze.

A nebo naopak nezbohatl... :-/

99.9% je jisté jen to, že o všem rozhodne jak Andrej říká příští vláda.

Ivan Novák
10. listopad 2020, 16:55

Shrnutí BIS a spol., že Číňanům tu jde o legitimizaci svého způsobu chápání světa a byznysu a Rusům o ideový rozvrat a oba jsou zde v tom směru citelní, je spíše správně. Jedni tu mají rozpoutaného velvyslance, Slavii a sdílejí zájmy pp. Hamáčka, Prymuly, Kellnera (p. prezident k nim, pravda, poslední dobou poněkud ochladl). U druhých vzpomeňte, jak nedávno jeden rozvědný diplomat, snad ze služební žárlivosti, provalil jiného kvůli údajnému dovozu nějakého jedu.

Ale to není pro nový blok v Dukovanech nejvážnější problém. Důležitější je, že velká část opozice a státní bezpečáci se nynějšími vyjádřeními přinutili do budoucna účasti firem těch dvou států bránit. Ze zbylých potenciálních dodavatelů jsou dva impotentní a jeden s neslučitelnou kulturou a co do domácí podpory nových JE dosti vlažný. Bude to zvláštní závod.

Bizon
10. listopad 2020, 20:50

Každá mocnost má agenty ve všech jen trochu podstatných zemích světa. Je směšné vyčítat to jakékoliv straně, když to dělají uplně všichni větší hráči. Co jsem slyšel tak Rusů tu opravdu je víc než odpovídá naší velikosti, ale údajně je to tím že ČR mají jako centrálu pro špiónování po celé střední Evropě. Na oplátku prý jejich aktivita přímo u nás není moc intenzivní, aby si nekazili pohodu.

Co se týče rozvědky celkově tak o Rusech se ví že mají tradici i vysokou expertízu na lidské špiony, US se víc specializují na technickou rozvědku jako SigInt, už mezi válkama dešifrovali a četli diplomatické depeše poloviny světa, pár let zpátky se profláklo že pořád odposlouchávají vrcholné evropské politiky.

Já bych tady rád neřešil politiku a špióny, ale stavba JE je bohužel vysoce politická záležitost=/ Když si nedáte pozor tak s váma ale může vydrbat i "spojenec", opratrní musíme být vůči všem, nikdo z nich to nedělá z dobroty svojeho srdce, určitě bych neškrtal čistě z politických důvodů jediné kandidáty kteří za posledních 25 let nějakou JE opravdu postavili bez zásadního průseru.

Milan Vaněček
10. listopad 2020, 16:51

Nerad to prozrazuji ale je jasné že ČEZ musí pospíchat. Každý rok zpoždění znamená, že bude ještě více jasné jak je to ekonomicky naprosto ztrátový projekt, byl by to náš energetický tunel č. 2.

JD
10. listopad 2020, 19:18

Ten spěch je daný i politickým zadáním u nás. Ale to nebude nic platné. Podle vyjádření ČEZu jsou to malé kroky v celém dlouhém procesu přípravy včetně schvalování na úrovni EU.

A to, že by se celý tento proces nějak stihl před rokem 2029, je spíše nepravděpodobné. Takže před samotnou výstavbou jsou zatím ještě otazníky.

V tomto mezidobí se ale odehraje několik podstatných věcí.

Jednak se u nás nějak obmění politická reprezentace díky parlamentním volbám a volbám nové hlavy státu. Takže se pravděpodobně změní i politické zadání včetně bezpečnostních aspektů a postoji k EGD.

Uvidí se, kolik kapacit OZE se dá vybudovat v Evropě (resp. okolních zemích) během deseti let, jak se budou rozvíjet energetické sítě a jak tyto trendy budou reálně zrychlovat.

Většina států EU do roku 2030 odejde od uhlí. Plno zemí se tak zbaví určitého množství emisních povolenek v energetice. Německo odstoupí do dvou let od těch pár zbývajících procent jádra, co mají ve svém mixu, a uvidí se, jak reálné jsou obavy z dopadů na stabilitu dodávek. Nedávné prohlášení německého regulátora tomu nenasvědčuje.

Uvidí se, jak bude vypadat poptávka po energiích díky elektromobilitě a dalších trendech.

A také se uvidí, jestli a jak rychle se objeví SMR.

To vše se nějak promítne do cen a po těch letech se uvidí, jaký je jejich dlouhodobý trend.

Na základě toho se pak přehodnotí, jestli celý projekt bude ekonomický i za těch zhruba deset let a rozhodne o tom víceméně trh.

PetrV
10. listopad 2020, 20:00

Spíš to vidím, že to uhrají na modernizaci dukovan a temelína. Hodily by se JE blahutovice, kde je potřeba ee.

A nebo kanál a honit vodu nahoru a dolů. Přečerpávačky.

pr
11. listopad 2020, 10:09

žádné Blahutovice. Nechceme to tady. Raději potmě.

Milka
11. listopad 2020, 20:14

Ta elektřina má být stejně drahá jako elektřina z německých kaucí na OZE cca 60Eur/MWh. Tak proč ztrátový projekt? Vy ovšem budete mít spoustu argumentů jak je JE podstatně více dotována než OZE.

KeB
10. listopad 2020, 21:08

Osobně se domnívám, že stavba JE bude následovat osud kanálu Odra Dunaj Labe. Bude to na studiich expertizach a posudcich stát majlant, aby se ukázalo, že je to ekonomická blbost. Zatím se do toho musí vrazet peníze, aby si jistý oligarcha uchlacholil jistého pána na hradě. Nic víc v tom nevidím...

Rostislav Žídek
10. listopad 2020, 22:07

Já myslím, že není nic špatného, na tom mít plán B.

Ano... vypracování toho plánu může stát nějaké peníze.

Ale to i průzkum výskytu žab v lokalite pro stavbu dálnice...

Richard Vacek
11. listopad 2020, 04:53

Opozice? Asi jak která. Ale je pravda, že mezi opozicí se nalézají i strany, které mají předsudečnou nenávist vůči Rusku a Číně ve svém programu. Možná by se naše BIS měla zabývat tím, proč se tyto strany tak chovají.

Milka
11. listopad 2020, 20:19

Co je to předsudečná nenávist?

energetik II
11. listopad 2020, 08:23

Jak to vypadá, tak v USA bude muset Donalda Trumpa nakonec "vynést" z Bílého domu armáda s Národní gardou. Nevím, zda takový režim považovat za stabilní demokracii a zda nevyřadit z tendru raději USA, než Čínu a Rusko. Co nám říká BIS o USA ve výroční zprávě ? Nic.

PetrD
11. listopad 2020, 09:39

Situace v USA je nepěkná, ale říká to, že taková společnost je vyspělá a dokáže si poradit i s pošukem na nejvyšším místě.

Mirous
11. listopad 2020, 13:00

Vyspělá společnost si do svého čela nezvolí prezidenta co trpí demencí. Jako splést si svojí vnučku s mrtvým synem...

Ivan Novák
11. listopad 2020, 13:56

Ten shot pokládám za záměrně zkreslený aby senzační, tím se novináři živí. Jistě si dovedete představit někoho dostatečně při smyslech, jak řekne to (dítě) je syna (Beau). Předložka nebo koncovka se snadno ztratí v šumu, jak TV kanálu, tak mluvidlech starce.

Milka
11. listopad 2020, 20:17

Teď nevím jestli v ČR je vyspělá společnost.

energetik
11. listopad 2020, 21:49

Doufám že Trumpetovi už alespoň vzali klíče od jaderného kufříku, ten pošuk je schopný ještě něco vyvést.

energetik II
11. listopad 2020, 09:47

Během uplynulých 8 let klesl počet jaderných reaktorů v USA o 10, ze 104 na 94 a instalovaný výkon klesl o 5,6 GW ze 102,2 GW na 96,6 GW . To svědčí o tom, že v USA už nejsou podmínky pro výstavbu velkých reaktorů. Nechci, aby nám takováto země cpala svůj reaktor, který je navíc zatím v provozu jen v Číně a kde z něj nejsou zrovna nadšení. Od další výstavby amerických AP-1000 tam již bylo proto upuštěno. Mohlo by se nám tak lehce stát, že roku 2029 by byly Dukovany- 5 jediným kusem reaktoru typu AP-1000, který bude stavěn na celé Zeměkouli. Dukovany- 5 = "Sám voják v poli ???"

Emil
11. listopad 2020, 09:57

Tak to se asi stane těžko, protože zájem je o něj v Polsku, Bulharsku a nově se jedná o jeho výstavbě i v lokalitě Wylfa v Británii, kterou nedávno uvolnilo Hitachi.

energetik II
11. listopad 2020, 14:28

TO : Emil

Psal jsem přeci roku 2029. Budou třeba Poláci už 2029 mít svůj AP- 1000 ve stavbě , když zatím řeší "kde to postavit" a nemají vymyšlen ani způsob financování ?? Pochybuji. Bulharsko bude v Belene stavět dva ruské VVER. Wylfa je projekt moc a moc vzdálený, přehazují si to tam jako horký brambor. Daleko dříve jsou k uskutečnění 2 x EPR- 1750 v Sizewellu a 2 x Hualong One v Bradwellu. Tady jsou již podepsané smlouvy a rozděleno i financování, Sizewell ze 66 % zaplatí Francie a ze 33 % Čína, Bradwell naopak ze 66 % Čína a z 33 % Francie. Takže první kopnutí ve Wylfě , pokud vůbec bude !! při současném tempu rozvoje britských větrníků, je opravdu na bázi teorie.

Emil
11. listopad 2020, 15:00

Bulharsko nemá jen Belene, ale taky Kozloduy, kde už Westinghouse podepsal smlouvu na modernizaci dvou bloků a jedná o dalším novém bloku.

Nad lokalitou Bradwell visí velký otazník, to asi víte.

Jestli začnou Poláci o pár let dříve nebo později než my, to opravdu nepovažuji za podstatné. Ani netvrdím, že u nás to bude zrovna AP-1000, Podstatné je, že AP-1000 rozhodně není mrtvý projekt, jak naznačujete.

energetik II
11. listopad 2020, 17:58

TO : Emil

Bulharsko je mimořádně chudá 7 milionová zemička. Nyní se chystá stavět dva reaktory v Belene, a pokud budou Američané současně modernizovat dva ruské VVER v Kozloduy, tak bych chtěl vidět, jak ještě současně budou stavět jeden AP-1000. Takže Bulharsko bude stavět tři velké reaktory současně a ještě do toho další dva modernizovat ? Na zemi plnou žebráků dost impozantní úkol.

Ani já netvrdím, že je AP-1000 úplně odepsaný projekt. Ale moc vyhráno nemá. V USA byla zastavena stavba dvou kusů Summer, velké plány s AP-1000 měla Indie i Čína, kde se se měly stavět desítky kusů. Indie ve svém výhledu na 10 let počítá se zahájením stavby už jen 10 kusů svých vlastních 0,7 GW reaktorů + dvou ruských VVER-1000. Takže do roku 2030 v Indii už nic. A Čína po hulvátských urážkách své země od idiota Trumpa hodila AP-1000 navždy také do koše.

Na rozdíl od AP-1000 si typy VVER-1200 a Hualong One zvesela vyšlapují v sériové výrobě !!

VVER- 1200 : Bělorusko- 2, Maďarsko - 2, Turecko - 4, Egypt - 4, Uzbekistán - 2, Bangladéš - 2, Finsko - 1, Rusko- 3 /v provozu/. To je 22 reaktorů.

Hualong One : V Číně je ve stavbě 8 kusů , v Pakistánu - 2. Staví se tedy 10 Hualongů , objednané v Číně 4 a v Pakistánu - 1. To je 15 Hualongů.

Pokud si Angličané zruší objednávku Bradwellu a 2 Hualongů , podepsané za premiéra Davida Camerona , tak jenom ukáží jak jsou ubozí a trapní !! Nejprve si r. 2015 pozvali na návštěvu prezidenta Xi , který jezdil s jejich královnou Alžbětou po Londýně ve zlatém kočáře a podepisovaly se smlouvy za miliardy a pak se najednou otočí na podpatku, když se ve Washingtonu Trump zamračí ? Ubozí šaškové v Londýně !

Emil
11. listopad 2020, 18:25

Já Vám jen říkám, že těch projektů má Westinghouse rozjednaných po Evropě relativně dost, takže je silně nepravděpodobné, že by "byly Dukovany- 5 jediným kusem reaktoru typu AP-1000, který bude stavěn na celé Zeměkouli". I kdyby byly vybrány. Nic víc, nic míň. Netvrdím, že všechny tyto projekty se budou realizovat, ale některé určitě.

Ivan Novák
12. listopad 2020, 12:05

Wylfa je možná blíž, než to zdálky vypadá:

https://www.ft.com/content/a210b0ed-8b82-4376-ac7d-a9a0d365d2d1

Bechtel je ten, kdo převzal kompletaci výstavby Vogtle 3,4 od Westinghouse a zatím se drží. Southern je matka provozovatele Vogtle, Georgia Power, co umí řídit financování.

energetik II
11. listopad 2020, 18:10

TO : Emil

Ještě ke Kozloduy. Už v červenci 2014 podepsal Westinghouse s Bulharskem smlouvu o postavení jednoho AP-1000 v lokalitě Kozloduy. Reaktor měl dodávat proud 2024. Uběhlo už 6 let a ani se nekoplo. Takže bych nebyl takový optimista.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se