Domů
Jaderné elektrárny
EDF varuje před zvýšenými náklady při výstavbě JE Flamanville kvůli opravě svarů
Flamanville
Zdroj: EDF Energy

EDF varuje před zvýšenými náklady při výstavbě JE Flamanville kvůli opravě svarů

Francouzská společnost EDF sdělila, že jí preferovaná metoda opravy svarů na hlavním sekundárním zařízení pomocí robotů navýší náklady na výstavbu reaktorového bloku EPR v jaderné elektrárně Flamanville o 1,5 miliardy eur (cca 38,7 miliard korun). Termín zavážení paliva do aktivní zóny reaktoru by se navíc posunul až na konec roku 2022.

V červnu požádal francouzský regulátor Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) provozovatele EDF o opravu osmi svarových spojů, neboť zjistil odchylky od požadované kvality. Tyto svary se nachází v těžko přístupných oblastech kolem reaktoru.

EDF uvedla, že pro tyto svary vytvořila tři možné scénáře oprav. ASN zaslala EDF 4. října dopis týkající se technické proveditelnosti těchto tří scénářů.

Scénář upřednostňovaný společností EDF předpokládá „použití dálkově ovládaných robotů navržených pro vysoce přesné operace uvnitř opravovaného potrubí.“ Tato technologie byla vyvinuta speciálně pro použití na jaderných elektrárnách a musí být kvalifikována pro opravy penetračních svarů.

Diagnostika svarů potrubí; Zdroj: ÚJV

Druhá možnost založená na „extrakčních a stavebních pracích v pomocných bezpečnostních systémech“ bude v této fázi vedena jako záložní řešení, tvrdí EDF.

Na základě této strategie opravy penetračních svarů schválilo představenstvo EDF na úterním zasedání o pokračování výstavby JE Flamanville, sdělila společnost.

Prodloužení a prodražení výstavby

Výběrem tohoto scénáře upravila EDF harmonogram a odhadované náklady na výstavbu nového bloku. Za předpokladu, že zvolená metoda bude do konce příštího roku schválena ze strany ASN, lze očekávat zavezení jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru na konci roku 2022.

Společnost očekává do té doby opravu veškerých nevyhovujících svarů. Odhadované náklady na výstavbu Flamanville 3 zřejmě vzrostou z původních 10,9 na 12,4 miliard eur (při úrokové sazbě z roku 2015).

EPR reaktor A - vnější plášť z armovaného betonu B - stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou C - nádoba reaktoru D - parogenerátory E - kompenzátor objemu F - napájecí čerpadla G - aktivní zóna H - budova turbíny I záložní diesel-generátory Zdroj: areva.com
EPR reaktor
A – vnější plášť z armovaného betonu
B – stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou
C – nádoba reaktoru
D – parogenerátory
E – kompenzátor objemu
F – napájecí čerpadla
G – aktivní zóna
H – budova turbíny
I záložní diesel-generátory
Zdroj: areva.com

Výstavba bloku na území Normandie o projektovaném elektrickém výkonu 1650 MW byla zahájena v prosinci 2007. Původně firma plánovala komerční spuštění bloku v roce 2013.

První EPR jsou již provozovány v Číně

Jaderná elektrárna Taishan; Zdroj: Areva

První blok čínské elektrárny Taishan v provincii Kuang-tung byl světově prvním reaktorem typu EPR uvedeným do komerčního provozu. Taishan 2 zahájil svůj komerční provoz minulý měsíc.

Finské Olkiluoto 3, první budované EPR svého druhu, dokončilo horké funkční testy a je připraveno k zavážce paliva do reaktoru. Dva bloky EPR jsou ve výstavbě také v areálu elektrárny Hinkley point C v britském hrabství Somerset.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
13. říjen 2019, 09:28

Nová jaderná energetika v EU je nejdražší možný způsob "nízkoemisní" výroby elektřiny (a ne bezodpadové, ani obnovitelné). Proto bude jaderných elektráren v EU ubývat a ne přibývat.

To je realita, na tom nic aktivisté z jedné nebo druhé strany nic nezmění.

energetik II
13. říjen 2019, 17:45

No to je opravdu k pláči. Pokud bude palivo zavezeno v prosinci 2022 , tedy až za 3 a čtvrt roku !!! , tak první řetězová reakce nastane někdy v březnu 2023 a komerčního provozu se dosáhne až na konci roku 2023 . Od zahájení stavby tak uplyne 16 let. Cena 12,4 mld. Euro je asi 300 mld. Kč , což není zrovna málo. Vše uvedené platí jen v případě : "Že už vše půjde bez problémů". A tomu právě věří jen málokdo.

petr
13. říjen 2019, 20:54

Rozhodně to není dobrá zpráva, ale zhodnocení vlastního jmění EDF okolo 8,4 % není zase tak špatné.

Pravda pohádkové dvouciferné zisky z Dukovan se už opakovat asi nikdy nebudou..

Ivan Novák
14. říjen 2019, 00:06

Dopadne to tak, že roboty to nezvládnou, a bude nutné ty kritické úseky vytlouci a nahradit. Spouštět se bude kolem r. 2025, pokud vůbec. Aspoň bude čas zodolnit ASŘ.

stas
14. říjen 2019, 08:38

Jak překvapivé............!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se