Domů
Jaderné elektrárny
Experti budou na ČVUT hovořit o výstavbě malých modulárních reaktorů
Animace možné velikosti malého modulárního reaktoru. Zdroj: www.svobodnymonitor.cz
Zdroj: NuScale

Experti budou na ČVUT hovořit o výstavbě malých modulárních reaktorů

O aktuálních projektech výstavby jaderných reaktorů menšího výkonu budou ve čtvrtek debatovat experti na ČVUT v Praze. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila Kateřina Veselá z této vysoké školy. Konferenci Malé a modulární reaktory bude hostit Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT. Akce, která cílí na odborníky, studenty i veřejnost, se letos uskuteční posedmé.

„Čím dál jasněji se ukazuje, že jádro bude i nadále hrát nezastupitelnou roli stabilního zdroje elektřiny, který spolu s obnovitelnými zdroji dokáže zajistit dostatek energie pro neustále rostoucí poptávku. Rozvoj malých modulárních reaktorů nám dává naději, že dokážeme na tuto poptávku rychleji a efektivněji reagovat,“ uvedl děkan FJFI Václav Čuba.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii definuje malý modulární reaktor (SMR) jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů. Moduly se vyrábí v továrně, pak se převáží na vybrané místo, kde se sestavují. Díky jednotným modulům – reaktorům je jednodušší jak schvalování, tak i výstavba a následný provoz. Malé rozměry, velká flexibilita i nižší výkon podle ČVUT umožňují umístit SMR přímo tam, kde je vyrobená elektřina potřeba, což snižuje i nároky na přenosovou síť.

Na čtvrteční konferenci vystoupí experti z Česka i ze zahraničí. „Své zkušenosti s vývojem i výstavbou nových zdrojů na konferenci představí zástupci společností Korea Hydro & Nuclear Power Co (KHNP) z Koreje, Nuward EDF z Francie, ale také českých firem ÚJV Řež či Witkowitz Atomica. Nebude chybět ani pohled na problematiku malých modulárních reaktorů a jejich roli v české energetické síti ze strany Skupiny ČEZ,“ uvedl k programu za FJFI Jan Kadeřávek. Na konferenci vystoupí například i vědci Vladimír Wagner a Lubomír Sklenka. O dalším rozvoji jaderné energetiky v Česku pak pohovoří Tomáš Ehler, náměstek sekce jaderné energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Při MPO funguje pracovní skupina, která řeší, jak zkrátit povolovací procesy a tipuje možná místa pro malé reaktory v Česku.

Skupina ČEZ letos v březnu uvedla, že vyčlenila v jaderné elektrárně Temelín prostor, kde by mohl v budoucnu vzniknout první malý modulární reaktor v Česku. ČEZ má také podepsaná memoranda o spolupráci ohledně malých modulárních reaktorů s několika firmami, včetně KHNP. ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti ÚJV Řež malé modulární reaktory také vyvíjí.

Mezinárodní agentura pro jadernou energii definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických. Vyrábí se v továrně, pak se převáží na vybrané místo, kde se sestavují. Moduly lze skládat do větších celků.

Česko má v současnosti šest velkých jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawatt (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech. Společnost ČEZ zahájila letos v březnu tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan, když dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036. Zástupci vlády i ČEZ si stojí za tím, že nový reaktor má stát zhruba 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Přesná cena ale bude známa až po ukončení soutěže.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Peter Zachara
7. červen 2022, 21:35

Je mala vetrna turbina efektivnejsia ako velka, napr. 4 MW?

Je mala vodna elektraren efektivnejsia ako velka?

Preco ma niekto nutkanie podlahnut volaniu siren?

Karel Navratil
7. červen 2022, 22:06

Nic nového pod sluncem, komunisti nechali postavit atomové elektrárny a v plánu byly výstavby menších bloků po republice v každém kraji, jenže už k tomu nedošlo....

Turby
7. červen 2022, 22:18

ty male davaji smysl spise na vytapeni a tuv nez na vyrobu el. alespon v zemi jako je cr. - pokud budou relativne levne.

velkou otazkou je ale zajisteni bezpecnosti. tezko bude regionallni teplarna krajskeho/okresniho mesta platit zabezpeceni a ostrahu jak temelin.

ale tak jako tak se jich my o neco starsi v cr urcite nedozijeme.

Rejpal
8. červen 2022, 00:33

Musí se změnit legislativa jinak MMR zůstanou drahé. Jinak si dovedu představit težkovodní reaktor na vyhořelé palivo s provozní teplotou 80°C pro vytápění měst. Ale spíše to zůstane jen na papíře. Stát prostě cenově donutí většinu občanů přestavět svoje nemovitosti na pasivní standart a ti co na to nebudou mít budou žít v energetické chudobě - k tomu vše směřuje.

Ivica Bojič
8. červen 2022, 12:36

Rejpnu si, pasivní vlajky (standart) nikdo stavět nebude. No pasivní STANDARD, který jsem si postavil svépomocí je to nejrozumnější, co při stavbě může být. Už takhle můj dům měl spotřebu elektřiny 4-5MWh na topení a provoz domu, teď s FVE odebírám v zimě ze sítě několik stovek kWh a ty s přehledem zaplatí prodeje přebytků (jaro-podzim) na spotu.

hellokitty
8. červen 2022, 09:40

budu sa na tej konferencii venovat aj nasobne vyssiemu mnozstvu vyprodukovaneho jadroveho odpadu? ci to je zasa dizajn po nas potopa? https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.2111833119

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se