Finsko se připravuje na licencování malých modulárních reaktorů

DomůJaderné elektrárnyFinsko se připravuje na licencování malých modulárních reaktorů

Finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost zahájil práce na získání znalostí potřebných k nastavení procesů licencování malých modulárních reaktorů. Finsko s přípravou začalo jak z národního, tak i mezinárodního zájmu o tato zařízení. První modulární reaktor společnosti Rolls-Royce by měl být v provozu v roce 2029.

Finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) zveřejnil zprávu o posouzení bezpečnosti a udělování licencí pro malé modulární reaktory (SMR). Ze zprávy vyplývá, že se Finsko začalo připravovat na licencování SMR jak z důvodu národního, tak i mezinárodního zájmu o ně.

„Musíme být schopni informovat strany zvažující využití jaderné energie o bezpečnostních požadavcích, které se vztahují na nové jaderné elektrárny, a musíme být schopni posoudit jejich bezpečnost,“ uvedl generální ředitel STUK Petteri Tippana.

Pracovní skupina zřízená finským Ministerstvem hospodářství a zaměstnanosti tak v současné době zkoumá potřebu upravit zákony o atomové energii. Další z diskutovaných oblastí je také vhodnost současného licenčního systému a monitorování radiační bezpečnosti malých reaktorů.

„Zatímco se technologie vyvíjí rychle, změna stávajícího licenčního systému a doplňkových právních předpisů nějakou dobu trvá. Navíc vybudování potřebné odborné znalosti neproběhne okamžitě. Připravujeme se na budoucnost, abychom zajistili, že bezpečnost SMR bude přinejmenším na stejné úrovni jako u stávajících jaderných elektráren,“ dodal Tippana

Výhody modulárních reaktorů

Malé modulární reaktory o instalovaném výkonu zhruba 300 MWe – tedy asi třetinu velikosti typického komerčního jaderného reaktoru – mohou potenciálně nabídnout řadu silných stránek. Zejména se jedná o bezpečnost, výstavbu, umístění i potenciální ekonomické přínosy.

Díky modulárnímu charakteru mohou být reaktory vyráběny v továrnách a přepravovány na místo určení, což nabízí úspory z rozsahu a snižování nákladů i doby výstavby.

Do vývoje technologie SMR investují společnosti po celém světě. Společnost Rolls-Royce oznámila, že její první by měl být uveden do provozu již v roce 2029.

Zdroj úvodního obrázku: Rolls-Royce