Rolls-Royce chce modulárními reaktory do roku 2029 konkurovat OZE

DomůJaderné elektrárnyRolls-Royce chce modulárními reaktory do roku 2029 konkurovat OZE

Společnost Rolls-Royce plánuje v roce 2029 ve Spojeném království postavit první malý modulární reaktor. Cena 440MW reaktorů by podle společnosti mohla klesnout k částce 1,75 miliardy liber. Cena vyráběné elektrické energie by se pak mohla dostat na úroveň 60 liber/MWh, kde už by konkurovala některým obnovitelným zdrojům energie.

Technický ředitel společnosti Rolls-Royce minulý týden v rozhovoru uvedl, že společnost plánuje ve Spojeném království uvést svůj malý modulární reaktor (SMR) do provozu v roce 2029. V zemi plánuje postavit celkem 10 až 15 reaktorů a využít chce zejména míst, kde již jaderné reaktory stojí.

„Ve Spojeném království jsou vhodná místa, kde máme starší nebo vyřazené jaderné elektrárny, ve Walesu jsou taková dvě, Wylfa a Trawsfynydd, a jedno se nachází v severozápadní Anglii v Cumbrii,“ řekl Paul Stein, technický ředitel Rolls-Royce.

Konsorcium firem, vedené právě společností Rolls-Royce, vyvíjí malý modulární reaktor s výkonem 440 MW a věří, že náklady na jeho výstavbu dokáže snížit na 1,75 miliardy liber (zhruba 52 miliard Kč).

Z vlastních výpočtů Rolls-Royce, které si společnost nechala ověřit u Royal Academy of Engineering, vyplývá, že elektřinu vyrobenou v malém modulárním reaktoru by společnost mohla prodávat za cenu 60 liber/MWh (zhruba 71 EUR/MWh nebo 1800 Kč/MWh). V této cenové relaci Rolls-Royce věří, že bude konkurencí pro některé obnovitelné zdroje, jako jsou větrné elektrárny.

Exportní potenciál pro Spojené království?

Konsorcium okolo Rolls-Royce kromě domácích plánů věří i velkému exportnímu potenciálu malých reaktorů. Podle jeho odhadů může do roku 2035 dosáhnout výše 85 GW a hodnoty 250 miliard liber. Vzniknout by pak mohlo v souvisejícím průmyslu až 40 tisíc pracovních míst.

Diskutujeme s několika zahraničními vládami, které projevily zájem, ale zatím nechtějí být jmenovány. Jsme si jisti, že jakmile prorazíme ve Velké Británii, zahraniční objednávky přijdou,“ dodal Stein.

Zdroj úvodní fotografie: Rolls-Royce