Domů
Jaderné elektrárny
Rolls-Royce chce modulárními reaktory do roku 2029 konkurovat OZE
Zdroj: Rolls Royce

Rolls-Royce chce modulárními reaktory do roku 2029 konkurovat OZE

Společnost Rolls-Royce plánuje v roce 2029 ve Spojeném království postavit první malý modulární reaktor. Cena 440MW reaktorů by podle společnosti mohla klesnout k částce 1,75 miliardy liber. Cena vyráběné elektrické energie by se pak mohla dostat na úroveň 60 liber/MWh, kde už by konkurovala některým obnovitelným zdrojům energie.

Technický ředitel společnosti Rolls-Royce minulý týden v rozhovoru uvedl, že společnost plánuje ve Spojeném království uvést svůj malý modulární reaktor (SMR) do provozu v roce 2029. V zemi plánuje postavit celkem 10 až 15 reaktorů a využít chce zejména míst, kde již jaderné reaktory stojí.

„Ve Spojeném království jsou vhodná místa, kde máme starší nebo vyřazené jaderné elektrárny, ve Walesu jsou taková dvě, Wylfa a Trawsfynydd, a jedno se nachází v severozápadní Anglii v Cumbrii,“ řekl Paul Stein, technický ředitel Rolls-Royce.

Konsorcium firem, vedené právě společností Rolls-Royce, vyvíjí malý modulární reaktor s výkonem 440 MW a věří, že náklady na jeho výstavbu dokáže snížit na 1,75 miliardy liber (zhruba 52 miliard Kč).

Z vlastních výpočtů Rolls-Royce, které si společnost nechala ověřit u Royal Academy of Engineering, vyplývá, že elektřinu vyrobenou v malém modulárním reaktoru by společnost mohla prodávat za cenu 60 liber/MWh (zhruba 71 EUR/MWh nebo 1800 Kč/MWh). V této cenové relaci Rolls-Royce věří, že bude konkurencí pro některé obnovitelné zdroje, jako jsou větrné elektrárny.

Exportní potenciál pro Spojené království?

Konsorcium okolo Rolls-Royce kromě domácích plánů věří i velkému exportnímu potenciálu malých reaktorů. Podle jeho odhadů může do roku 2035 dosáhnout výše 85 GW a hodnoty 250 miliard liber. Vzniknout by pak mohlo v souvisejícím průmyslu až 40 tisíc pracovních míst.

Diskutujeme s několika zahraničními vládami, které projevily zájem, ale zatím nechtějí být jmenovány. Jsme si jisti, že jakmile prorazíme ve Velké Británii, zahraniční objednávky přijdou,“ dodal Stein.

Zdroj úvodní fotografie: Rolls-Royce

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Pácalt
28. leden 2020, 11:43

Nějak mi nejde do hlavy to tisíckrát omílané "RVHP myšlení", kterého se tentokrát dopouští špičková západní firma z Velké Británie, a to se zcela logickou úvahou, že ve třicátých letech bude v Evropě několik zemí, které svoji jadernou energetiku budou chtít provozovat i nadále pomocí modernějších a levnějších typů reaktorů...

energetik
28. leden 2020, 12:07

Konkurovat budou maximálně v ceně energie a to jen za předpokladu že se ještě více budou přehlížet jaderné škody, nebezpečí a náklady na sanace a "likvidace" odpadků. Perpetuum mobile z toho naštěstí nikdy nebude, jak si někteří stále myslí.

energetik II
28. leden 2020, 14:16

Tak tomu obrovitému optimismu v článku se musím jen smát ! Reaktor, který je zatím ještě ve vývoji prý už bude 2029 v provozu. Čína, která staví reaktory nejrychleji na světě, staví svůj SMR o 220 MW už od r.2012 , první termín spuštění byl 2017, druhý pak 2018, třetí pak 2019 a nyní čtvrtý je zatím 2020. Anglické úvahy jsou jen čirá utopie. "Ceny budou klesat, bude to laciné !" Tak to chci vidět.

Jan Veselý
28. leden 2020, 14:32

60 GBP/MWh v roce 2030 není konkurenceschopná cena, 440 MW reaktor není malý, takže to nakonec zase bude stavba s modularitou maximálně tak částečnou.

Emil
28. leden 2020, 15:41

Nejvíc se vždycky nasměju, když náhodou narazím v diskusi k nějakému staršímu článku na Vaše tehdejší předpovědi. Ani to nemusí být předpověď na deset let, bohatě stačí dvouletá.

Jan Veselý
29. leden 2020, 14:21

Ta cena není moje předpověď. Cenu si nechali předpovědět jinými "věštci". Já jen píšu, že ta cena není konkurenceschopná. Stejně tak trvám na tom, že reaktor výkonem stejný jako dukovanské VVER není malý.

Za malý reaktor bych považoval takový, který by šlo použít jako lokální zdroj, tj. maximálně tak 50-100 MW. Tam by vyšší cena až tolik nevadila, protože by se ušetřilo na poplatcích za "dráty". Tohle bude muset jít na velkoobchodní trh a tam to bude mít sakra těžké.

Emil
29. leden 2020, 16:23

Vždyť já také netvrdím, že Vaše předpověď je ta cena, Vaše předpověď je tvrzení, že cena nebude za deset let konkurenceschopná. Jak Rolls-Royce, tak další společnosti, které do konceptu SMR investují, určitě napadlo si udělat vlastní odhad, zda cena bude nebo nebude konkurenceschopná, a není žádný důvod se domnívat, že jejich odhad bude horší než ten Váš.

Jinak ale souhlasím, že nazývat 440 MWe "small" je trochu sporné, podle definice IAEA do kategorie SMR spadají reaktory maximálně 300 MWe. Podstatnější než jestli je nebo není small spíš ale bude ta modularita, rychlost výstavby a právě ta výsledná cena.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se