Francouzská EDF dál odložila restart několika jaderných elektráren
Francouzská energetická firma EDF dál odložila restart několika jaderných elektráren, některých až do června. Jaderná produkce ve Francii je letos na 30letém minimu a má potíže pokrýt zvýšenou zimní poptávku. Na vině je opožděný plán údržby, jaderné reaktory jsou postižené korozí, což způsobuje dosud nevídaný počet výpadků reaktorů. A to vše v době, kdy dodávky energií do Evropy ohrožuje ruská válka na Ukrajině.
Podle o víkendu zveřejněného revidovaného plánu bylo odloženo restartování 1,3 gigawattového (GW) reaktoru Penly 2 o čtyři a půl měsíce do 11. června. Restart reaktoru Golfech 1 o výkonu 1,3 GW byl podobně odložen do 11. června z plánovaného data restartu 18. února. Opětovné spuštění reaktoru Cattenom 3 o výkonu 1,3 GW bylo odloženo o měsíc na 26. března a reaktoru Civaux 2 o výkonu 1,5 GW také o měsíc na 19. února. Restart reaktoru Cattenom 1 o výkonu 1,3 GW byl ale posunut o dva týdny dopředu na 12. února.
Francouzský prezident Emmanuel Macron letos v únoru ohlásil „obrození“ francouzské jaderné energetiky. Uvedl, že Francie v nadcházejících desetiletích postaví nejméně šest nových jaderných reaktorů. Dodal, že chce prodloužit životnost starších jaderných elektráren ze současných 40 na 50 let a více, pokud to bude bezpečné.
Mohlo by vás zajímat:
Cituji: "Francouzský prezident Emmanuel Macron letos v únoru ohlásil „obrození“ francouzské jaderné energetiky".
To se tedy Francouzům povedlo.
A toto se jim opravdu povedlo, viz
pv-magazine.com/2022/12/19/europe-added-41-4-gw-of-new-solar-in-2022/
Nejvíc FVE v Evropě postavilo v roce 2022 Německo a Španělsko, následované Polskem, Nizozemím a Francií. Celkově postaveno v letošním roce 41,4 GW výkonu.
A kupodivu ono vše je to k ničemu když je tma a nefouká. To můžete instalovat třeba 10 x více a nic se nezmění.
Je to preto lebo na slnko sa dá spoľahnúť. Ak všetko pôjde podľa Macrona a EDF tak za 180 rokov v EU pribudne 41,4 GW aj v atomkách .
Paradoxem je, že do Francie, která byla pyšná na svoje jaderné elektrárny musí EE dodávat Německo. A mimochodem i kdyby se postavilo těch 6 nových bloků, tak se jich do té doby odstaví víc, protože prostě dožijí. A to odstavování těch nejstarších začne už ani ne za 10 let.
Proč by to mělo být paradoxem, Karásku? Proto jsou ty země propojené, aby si elektřinu mohly vzájemně dodávat. Tak to bylo každý rok, je tomu tak "kupodivu" i letos a bude to tak i nadále. I nejstarší bloky mohou být v provozu déle než 10 let.
Vysvětlení pro Emila. Těmi deseti lety nebylo myšleno, že ty bloky budou v provozu celkem jen 10 let, ale že jim zbýva podle harmonogramu 10 let do skončení životnosti. Pochopil?
Vysvětlení pro Karáska. Nepsal jsem nic o celkové délce provozu ale o tom, že zbývající životnost nejstarších bloků je podstatně delší než 10 let. Pochopil?
Odpovědi na otázku jsem se pochopitelně nedočkal...
Emile, tak i přesto, že Francie zvýšila životnost jaderných elektráren až na 50 let i když některé jsou v katastrofálním stavu, tak nejstarší bloky jsou z konce sedmdesátých let a ty do deseti let určitě budou odstaveny. A pak to jen pojede a bude se rušit jedna za druhou. I kdyby se náhodou postavilo těch šest nových bloků, tak to nenahradí.
1) Které z nich jsou konkrétně podle vás "v katastrofálním stavu" a z jakého důvodu konkrétně, Karásku? Zase plácáte nesmysly o věcech, o kterých nic nevíte.
2) Na to vaše "určitě budou odstaveny" jste přišel jak konkrétně? Je to taky nesmysl, není k tomu žádný důvod.
3) Já jsem nic nepsal o tom, jestli něco bude nebo nebude něčím nahrazeno, tak proč sem tyhle vaše věštby taháte? Kdo je na ně zvědavý?
maximální nespolehlivost a nepředvídatelnost.
Emile, tak o tom katastrofálním stavu se ví a proto je dnes ve Francii tolik reaktorů mimo provoz a těch padesát let na kterých byla zvýšena nejzašší mez provozu ze čtyřiceti let dosáhne do deseti let více bloků. Zasílám odkaz. Les 10 raisons de fermer une centrale nucléaire après 40 ans
Jako nechápu, jaderná loby má ve Francii spousty výjimek úlev a dotací a oni to přesto nejsou schopni udržovat v provozuschopném stavu.
Mají tolik úlev a výjimek, že dodávají většinu výkonu za určenou cenu (ARENH schéma) 42€/MWh, což při dnešních cenách dlouhodobých kontraktů na úrovni ~ 300€/MWh je opravdu výhra z těchto dotací a pobídek se teď manažeři EDF válí ve vatě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se