Domů
Jaderné elektrárny
Irán začal vylévat beton v jaderné elektrárně Búšehr

Irán začal vylévat beton v jaderné elektrárně Búšehr

Jaderné elektrárny
1 komentář
10. listopad 2019, 15:18
ČTK

Írán začal dnes vylévat beton v rámci výstavby své druhé jaderné elektrárně u jihoíránského přístavu Búšehr. Informovala o tom íránská státní televize. Agentura Reuters uvedla, že jde o klíčový krok ve výstavbě zařízení, které Írán buduje s ruskou pomocí.

„Jaderná energie poskytuje spolehlivý zdroj elektřiny…každá (jaderná) elektrárna nám ušetří 11 milionů barelů ropy neboli 660 milionů dolarů za rok (15 miliard Kč),“ uvedl šéf íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí v projevu, který odvysílala íránská státní televize.

Dva nejmenované zdroje agentuře Reuters koncem října sdělily, že Spojené státy nemají v plánu ruským, čínským a evropským společnostem bránit v zapojení do prací na íránských jaderných zařízeních, jelikož to podle Washingtonu může Íránu ztížit výrobu jaderné zbraně.

V České republice usiluje o zrušení zákona o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr KSČM. Proti je naopak pravicová opozice.

Zákon o zákazu dodávek z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s elektrárnou v Búšehru. Komunisté ale tvrdí, že zákon brání normalizaci obchodních i ekonomických vztahů s Íránem a poškozuje český export.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany
30. červen 2022, 11:10
Jádro má unikátní příležitost pro návrat, zdvojnásobte výrobu, vyzvala IEA
30. červen 2022, 08:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
11. listopad 2019, 15:34

To jen dokazuje, jakou převahu na poli jádra má Rosatom a Čína. letos zahájené nové stavby jsou zatím jen tři , Rosatom zahájil jednu stavbu doma /Kursk/ a nyní v Iráku - Bušéhr. Čína doma zahájila - Zhangzhou. Kromě Ruska a Číny nikdo jiný nic nezačal.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se