Jaderná elektrárna Bruce stanovila nový rekord v délce nepřetržitého provozu

DomůJaderné elektrárnyJaderná elektrárna Bruce stanovila nový rekord v délce nepřetržitého provozu

Dne 30. dubna 2020 dosáhl první reaktorový blok 624 po sobě jdoucích dní stabilního provozu. „Po celou dobu rekordního provozu poskytuje Bruce Power čistý, spolehlivý a rentabilní zdroj energie pro obyvatele kanadské provincie Ontario,“ uvedl k tomuto milníku provozovatel.

„Dosažená délka nepřetržité výroby je dosud nejdelší od ukončení rekonstrukce bloku v roce 2012 a je skvělým příkladem benefitů pro společnost Ontario Power Generation a její rozhodnutí prodloužit životnost své jaderné flotily,“ uvedl Len Clewett, šéf jaderné části Bruce Power.

Turbogenerátor prvního bloku JE Bruce; Zdroj: Bruce Power

Překonání rekordu 8. bloku JE Bruce

První blok svou délkou kampaně překonal rekord osmého bloku, 623 dní nepřetržitého provozu, kterého dosáhl mezi květnem 2016 a únorem 2018. Blok č. 1 byl uveden do provozu v roce 1977 a v roce 1981 byl nejlépe provozovaným reaktorem na světě s kapacitním faktorem 97 %.

„Tímto výkonem svou příslušnost ke špičce elektrárna opět potvrzuje,“ uvádí Bruce Power.

Bruce 1 byl dlouhodobě odstaven svým tehdejším provozovatelem Ontario Hydro v roce 1997, poté byl modernizován a znovu spuštěn v roce 2012 společností Bruce Power.

Přechod k nízkoemisní elektroenergetice v provincii Ontario zajistila i elektrárna Pickernig se svými jadernými reaktory typu CANDU; Zdroj: OPG

Dlouhodobý pronájem JE od Ontario Power Generation

Energetické konsorcium Bruce Power bylo založeno v roce 2001 v Bruce County, provincie Ontario. Majitelem Jaderné elektrárny Bruce je společnost Ontario Power Generation a jejím provozovatelem konsorcium Bruce Power. Spolu se svými 4200 zaměstnanci provozuje Bruce Power osm reaktorových bloků Jaderné elektrárny Bruce, která disponuje instalovaným elektrickým výkonem 6400 MWe. Všech osm reaktorů JE Bruce je typu PHWR CANDU, tedy kanadským typem reaktoru chlazeným těžkou vodou. V současnosti elektrárna disponuje provozní licencí do roku 2030.

Rozsáhlá a nákladná rekonstrukce

„Reaktorové bloky Bruce 3 a 4 byly opětovně uvedeny do provozu v letech 2003 a 2004 a od té doby mají pro nás nejvyšší prioritu. Oba jaderné bloky jsou součástí programu prodlužování životnosti a v letech 2023-2028 postoupí rozsáhlou modernizaci v rámci programu výměny hlavních technických komponent, což přidá každému z těchto reaktorů přibližně dalších 30 let provozu. Výměna hlavních komponent šestého bloku elektrárny Bruce byla již zahájena a bude následována rekonstrukcí třetího reaktorového bloku, která začne v roce 2023,“ uvádí Bruce Power.

Kanadská elektrárna Bruce B s osmi reaktory typu CANDU; Zdroj: Chuck Szmurlo, Wikipedie

Investice do nejaderné části zvýšily flexibilitu

Kromě tohoto rekordu ve spolehlivosti dodávek Bruce Power učinilo investice do všech osmi bloku jaderné elektrárny pro zvýšení flexibility na ontarijském energetickém trhu. Celkem 6400 MWe instalovaného výkonu celé elektrárny poskytuje 2400 MWe flexibilního výkonu pro možnost regulace, která je často využívána. Elektrárna dosáhla této flexibility díky vylepšením v nejaderné části.

Jaderná energie pokrývá více než 60 % výroby elektřiny ve státě Ontario, přičemž Bruce Power se na tomto objemu podílí z více než 30 % a to za cenu o 30 % nižší, než jsou průměrné náklady na výrobu elektřiny v této oblasti.

Zdroj úvodní fotografie: Bruce Power