Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Bruce stanovila nový rekord v délce nepřetržitého provozu
JE Bruce, Ontario. Zdroj: Bruce Power
Zdroj: Bruce Power

Jaderná elektrárna Bruce stanovila nový rekord v délce nepřetržitého provozu

Dne 30. dubna 2020 dosáhl první reaktorový blok 624 po sobě jdoucích dní stabilního provozu. „Po celou dobu rekordního provozu poskytuje Bruce Power čistý, spolehlivý a rentabilní zdroj energie pro obyvatele kanadské provincie Ontario,“ uvedl k tomuto milníku provozovatel.

„Dosažená délka nepřetržité výroby je dosud nejdelší od ukončení rekonstrukce bloku v roce 2012 a je skvělým příkladem benefitů pro společnost Ontario Power Generation a její rozhodnutí prodloužit životnost své jaderné flotily,“ uvedl Len Clewett, šéf jaderné části Bruce Power.

Turbogenerátor prvního bloku JE Bruce; Zdroj: Bruce Power

Překonání rekordu 8. bloku JE Bruce

První blok svou délkou kampaně překonal rekord osmého bloku, 623 dní nepřetržitého provozu, kterého dosáhl mezi květnem 2016 a únorem 2018. Blok č. 1 byl uveden do provozu v roce 1977 a v roce 1981 byl nejlépe provozovaným reaktorem na světě s kapacitním faktorem 97 %.

„Tímto výkonem svou příslušnost ke špičce elektrárna opět potvrzuje,“ uvádí Bruce Power.

Bruce 1 byl dlouhodobě odstaven svým tehdejším provozovatelem Ontario Hydro v roce 1997, poté byl modernizován a znovu spuštěn v roce 2012 společností Bruce Power.

Přechod k nízkoemisní elektroenergetice v provincii Ontario zajistila i elektrárna Pickernig se svými jadernými reaktory typu CANDU (zdroj OPG).
Přechod k nízkoemisní elektroenergetice v provincii Ontario zajistila i elektrárna Pickernig se svými jadernými reaktory typu CANDU; Zdroj: OPG

Dlouhodobý pronájem JE od Ontario Power Generation

Energetické konsorcium Bruce Power bylo založeno v roce 2001 v Bruce County, provincie Ontario. Majitelem Jaderné elektrárny Bruce je společnost Ontario Power Generation a jejím provozovatelem konsorcium Bruce Power. Spolu se svými 4200 zaměstnanci provozuje Bruce Power osm reaktorových bloků Jaderné elektrárny Bruce, která disponuje instalovaným elektrickým výkonem 6400 MWe. Všech osm reaktorů JE Bruce je typu PHWR CANDU, tedy kanadským typem reaktoru chlazeným těžkou vodou. V současnosti elektrárna disponuje provozní licencí do roku 2030.

Rozsáhlá a nákladná rekonstrukce

„Reaktorové bloky Bruce 3 a 4 byly opětovně uvedeny do provozu v letech 2003 a 2004 a od té doby mají pro nás nejvyšší prioritu. Oba jaderné bloky jsou součástí programu prodlužování životnosti a v letech 2023-2028 postoupí rozsáhlou modernizaci v rámci programu výměny hlavních technických komponent, což přidá každému z těchto reaktorů přibližně dalších 30 let provozu. Výměna hlavních komponent šestého bloku elektrárny Bruce byla již zahájena a bude následována rekonstrukcí třetího reaktorového bloku, která začne v roce 2023,“ uvádí Bruce Power.

Kanadská elektrárna Bruce B s reaktory typu CANDU
Kanadská elektrárna Bruce B s osmi reaktory typu CANDU; Zdroj: Chuck Szmurlo, Wikipedie

Investice do nejaderné části zvýšily flexibilitu

Kromě tohoto rekordu ve spolehlivosti dodávek Bruce Power učinilo investice do všech osmi bloku jaderné elektrárny pro zvýšení flexibility na ontarijském energetickém trhu. Celkem 6400 MWe instalovaného výkonu celé elektrárny poskytuje 2400 MWe flexibilního výkonu pro možnost regulace, která je často využívána. Elektrárna dosáhla této flexibility díky vylepšením v nejaderné části.

Jaderná energie pokrývá více než 60 % výroby elektřiny ve státě Ontario, přičemž Bruce Power se na tomto objemu podílí z více než 30 % a to za cenu o 30 % nižší, než jsou průměrné náklady na výrobu elektřiny v této oblasti.

Zdroj úvodní fotografie: Bruce Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
astrablaster
8. květen 2020, 17:04

Je to Bruce County, nikoli Bruce Country.

Vladimír Šťastný
8. květen 2020, 19:35

Ať si kdo chce, co chce říká, já vidím budoucnost robustní a spolehlivé energetiky právě v jaderných zdrojích.

Josef
8. květen 2020, 22:50

Já myslím že příštích 20 let bude spíše o fosilních zdrojích. Myslím tím celosvětově samozřejmě. I když podíl fosilních zdrojů bude klesat celkově budou hrát prim. Energetický mix bude pestřejší, ale zvýší se plundrování přírody díky většímu používání biomasy v energetice a biopaliv. Bohužel hodně lidí věří, že spálením zeleného stromu vznikne zelená energie opak je pravdou.

St
9. květen 2020, 09:48

Máte naprostou pravdu v tom, že používání biopaliv a biomasy v energetice je zločin proti přírodě. Protože, abychom něco vypěstovali, tak musíme nejen chemií plundrovat naše pole ale také díky použité agrotechnologii dochází ke zhutňování svrchních vrstev půdy, co má tragické důsledky na koloběh vody. O tom jak se lidstvo chováme k lesům je snad ještě smutnější kapitola našich životů.

Asd
9. květen 2020, 16:34

Tak nějak. Velice rozumný názor.

St
9. květen 2020, 09:45

Krásná práce. Jen tak dál.

Chtěl bych se zeptat. Je jen a jen správně, že teď ta elektrárna dovede flexibilně reagovat na změny poptávky, takže se k ní nebude muset stavět přečerpávající elektrárna, aby kryla špičky.

Chápu tedy správně, že je tam nějaký mechanismus, který upustí páru, tudíž turbína se pomaleji otáčí čím se vyrobí méně proudu?

Předem moc děkuji za objasnění.

Jan Veselý
9. květen 2020, 11:07

Nenechte se mýlit, na špičky tohle není a ty PVE už dávno stojí. Tohle je pro situace, kdy není odběr. Je to částečné napravení konstrukčního nedostatku, kdy "chytráci" předpokládali, že se tyhle bloky budou provozovat jen při maximálním výkonu.

Emil
9. květen 2020, 16:38

A teď pro změnu fakta místo dojmů pana Veselého: "For example back in the 1980s several of the Bruce B units experienced nine months of load-cycling including deep (down to 60 percent full power, or lower) and shallow reactor power reductions."

Abych odpověděl na dotaz St, tak regulaci parní turbíny nelze dělat snižováním otáček (ty musí být konstatní kvůli udržení frekvence), ale změnou průtoku páry, který se dá měnit regulací výkonu reaktoru, buď změnou koncentrace kyseliny borité (pomalé), nebo lépe zasouváním a vysouváním regulačních tyčí.

St
10. květen 2020, 07:36

Děkuji za objasnění. Je hezké číst názory někoho, kdo je má postavené na faktech a opírá se o vědou podložené argumenty.

Petr Schlesinger
9. prosinec 2021, 09:57

Měl bych otázku k zamyšlení. Když uvažujeme o rozšíření Dukovan o další blok(y), proč nejdeme do této technologie? Naleziště přírodního uranu máme, zařízení je po světě odzkoušené takže bychom měli být ušetřeni od dětských nemocí, které měla A1 v Jaslovských Bohunicích atd.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se