Domů
Jaderné elektrárny
První jaderný reaktor EPR vstoupil do komerčního provozu
Taishan 1 a 2

První jaderný reaktor EPR vstoupil do komerčního provozu

V první bloku jaderné elektrárny Taishan v čínské provincii Guangdong byly dokončeny všechny procesy spojené se zprovozněním elektrárny a blok je tak způsobilý pro komerční provoz. Oznámily to v pátek ve společném prohlášení čínská China General Nuclear (CGN) a francouzská EDF. Taishan 1 je tak prvním reaktorem EPR na světě, který tohoto milníku dosáhl.

Poslední zkouškou reaktoru byl test nepřetržitého provozu po 168 za plného výkonu, který byl dokončen ve čtvrtek 13. prosince. Ačkoliv si CGN stále musí opatřit patřičná povolení a dokumentaci, považuje se blok za komerčně provozovaný.

„Úspěšné provedení tohoto testu značí dosažení všech předpokladů pro bezpečný provoz reaktoru.“ – Ze společného prohlášení EDF a CGN

Jaderná elektrárna Taishan, která se skládá ze dvou reaktorů EPR o výkonu 1750 MW, je největším energetickým projektem, na kterém se Čína a Francie společně podílely. Oba reaktory mají být dohromady schopné vyrobit až 24 TWh elektrické energie ročně a každý rok tak zabránit vypuštění 21 milionů tun CO2. Projekt elektrárny Taishan je veden společností TNPJVC, společným podnikem mezi CGN (51 %), EDF (30%) a místním provozovatelem elektrické sítě, společností Yuedian. Reaktor EPR dodala pro projekt společnost EDF a její dceřiná společnost Framatome.

Taishan 1 těžil mimo jiné z 35leté spolupráce mezi CGN a EDF, která započala výstavbou první komerční čínské jaderné elektrárny v Daya Bay. Výstavba bloku číslo 1 začala v roce 2009, o rok později započala výstavba bloku druhého.

Taishan 1 poskytuje všem reaktorům typu EPR na světě své zkušenosti s vedením projektu a technologickou odbornost. Prvními reaktory, které z těchto zkušeností budou čerpat, mají být dva bloky v Hinkley Point C a dále také Bradwell B, který je založen na designu čínského reaktoru Hualong.

„Vstup JE Taishan 1 do komerčního provozu značí úspěšné dosažení cíle stanoveného čínskými a francouzskými vládními činiteli. Jako první reaktor EPR, který tohoto milníku dosáhl, Taishan 1 nabízí cenné lekce a řešení pro výstavbu podobných reaktorů po celém světě, a bude tak hrát demonstrativní a podpůrnou roli při společné výstavbě JE Hinkley Point C a ve Spojeném království.“ – He Yu, předseda představenstva CGN

„Zprovoznění Taishanu 1, prvního reaktoru EPR, který vstoupil do komerčního provozu, je klíčovým úspěchem pro celý francouzský průmysl, neboť demonstruje jeho schopnosti vybudovat reaktory 3. generace…“ – Jean-Bernard Lévy, předseda představenstva a výkonný ředitel EDF

EPR v Číně – začalo se později, v cíli jsou však dříve

Kromě těchto bloků jsou francouzské reaktory 3. generace stále ještě ve výstavbě ve finském Olkiluoto a francouzském Flamanville. Výstavba třetího bloku JE Olkiluoto započala v roce 2005, a podle původních plánů měla elektrárna začít s komerčním provozem v roce 2010.

Výstavba třetího bloku JE Flamanville započala v roce 2007, komerční provoz v ní měl začít v roce 2012. Ačkoliv měly obě elektrárny oproti Taishanu několikaletý náskok, obě dvě se potýkají s několikaletými zpožděními a s výrazným prodražením a stále nejsou dokončené. Dle současné prognózy by v Olkiluoto měla začít běžná výroba v lednu 2020. Flamanville by měla do komerčního provozu vstoupit příští rok.

CGN začalo se zavážkou paliva do reaktoru 10. dubna po obdržení patřičného povolení ještě ten den. První kritikality bylo na reaktoru dosaženo 6. června, k připojení bloku k elektrické síti došlo 29. června. Taishan 2 má podle současného plánu začít s výrobou příští rok.

Zdroj úvodního obrázku: TNPJVC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
loudil
15. prosinec 2018, 12:50

Takže od 13.prosince 2018 je první reaktor EPR - 1750 na světě v komerčním provozu. Pozoruhodný čínský úspěch ! Čína ho stavěla 9 let. Ve Finsku jsou zatím na 13 letech a nejspíš to bude nakonec 15.

Milan Vaněček
15. prosinec 2018, 12:53

"Pozoruhodný úspěch po 35 letech spolupráce s EDF." V EU jsou další 2 pozoruhodné úspěchy. Jen tak dál ...

Emil
15. prosinec 2018, 15:04

Za 10 let od prvního kopnutí mají blok 1750 MW za cenu cca $3,300/kW, a to i přes zmiňované problémy a zpoždění. To zas není tak špatné, vzhledem k tomu, že to je první dokončený blok EPR na světě. Kdyby šlo o OZE, tak byste tu chrochtal blahem, jak to podle learning-curve v budoucnu dramaticky zlevní, a ostatní zdroje se mohou jít klouzat.

Spíš je na zamyšlení, proč to podobným způsobem nejde v EU. Montováním prefabrikovaných fotovoltaických panelů opět z Číny se to asi nezlepší.

Carlos
15. prosinec 2018, 15:28

Třeba protože se v Číně neberou ohledy na věci kolem a jedná se o totalitní režim?

Emil
15. prosinec 2018, 15:52

A těmi "věcmi kolem" myslíte konkrétně co?

Milan Vaněček
15. prosinec 2018, 16:10

Když jsem to naposled sledoval tak koeficient využití jaderných elektráren v Číně byl 0,65. To svědčí o spoustě problémů když to srovnáme s USA, kde je 0,9.

Ale Čína se neustále zlepšuje, teď jsem četl že už průměrný čistý plat je skoro jako u nás (při mnohem levnějšim živobytí).

Takže zatím bych čínskou elektrárnu u nás nechtěl, za 10 let uvidíme ....

Carlos
15. prosinec 2018, 13:24

O kolik zrnek rýže vám za takový komentář soudruh generální tajemník zvýší příděl?

loudil
15. prosinec 2018, 17:53

TO : carlos

O dnešním čínském "socialismu" u nás jak vidím stále kolují "mírně řečeno" zažité stereotypy z našich let 1948-89. Jak si totiž představit "socialismus", kde se soukromě podniká ve velkém ve všech oborech ??, kde si rodiče můžou posílat děti ke studiu do USA, Anglie, Německa,... kde můžete kamkoli vycestovat i se vystěhovat do zahraničí pokud budete chtít ? Co je tam vlastně zakázáno ? Jediné : Jít na náměstí a hulákat tam : "Svrhněte vládu !" No, ovšem čínská vláda už 40 let pracuje tak dobře, že hulákat po náměstích svou nespokojenost můžou jen nějací dementi a úchylové. Dnes roste reálná mzda lidí v Číně nejrychleji na světě , pokud to se souhlasíme s nižší cenovou hladinou u nich, tak "už nás mají" = oblasti jejich měst už mají vyšší životní úroveň jak průměrný Čech. My se však stále jen "plácáme po zádech", že jsme - "vlastníky liberální demokracie", která nás staví 100 let dopředu, před ty zaostalé Číňany. No, realita je ale jinde. Pár let a budeme s k nim chodit dívat, jak vypadá technicky vyspělá země s prudce rostoucí životní úrovní. Liberální demokracie se "nenajíte".

Carlos
15. prosinec 2018, 23:36

Takže to máme politické vězně, koncentráky, pardon, převýchovné tábory, nebo jaký to eufemismus frčí, pro Ujgury, zavírání a vraždění lidí pro jinou filosofii než oficiální a jejich porcování na orgány, masivní znečištování životního prostředí, znehodnocování polí průmyslovým odpadem, kontaminace řek a patrně již několik vymření endemických druhů, omezování svobody projevu, cenzura internetu, systém sociálních kreditů na základě kterého vám umožní/neumožní jet vlakem v daný čas, flagrantní kontrola pohybu osob po státe, města postavená z popndeklu a papírmašé... Jó fakt super země.

Ale víte co? Ty všechny Asijské Tygry, včetně Číny, to spálí mnohem dřív než, podle vás, zaostávající Evropu. Čína roku 2030 jakožto mocnost začne sestupovat, vojenská expanze bude nemyslitelná. Během dalších 80 let ztratí cca 1/3 populace, Japonsko také, Jižní Korea asi 25%, Evropa cca 11%.

Sorry, je lepší mít prázdný žaludek a svobodu, než být nažraný a v kleci.

MooJin
16. prosinec 2018, 11:42

Tak Čína podle vaší domněnky začne sestupovat v roce 2030, ale EU sestupuje cca 20 let...

Prázdný žaludek jste nikdy neměl, jinak byste mluvil jinak.

MooJin
16. prosinec 2018, 11:49

Jo a mimochodem predikce vývoje populace za 80 let je jako dlouhodobá předpověď počasí. Může jí věřit jen Carlos.

Ideální počet obyvatel Číny je stejně pod miliardu, takže no stress.

Carlos
16. prosinec 2018, 23:39

Tak se podívejte na chování ekonomik ve vazbě na demografii.

Proč myslíte? A co vy o mě vlastně víte? Možná je pro vás jen nepochopitelné že ne každý je jak pitomý pes, který se nechá koupit miskou granulí.

Petr
17. prosinec 2018, 11:12

Carlosi, Carlosi.

Se na tu demografiku podívejte ještě jednou sám.

Já tam vidím, že zatím co Německo a Japonsko jdou do kopru už teď, tak Číně stačí v úplné pohodě do roku 2050 jen zvyšovat odchod do důchodu u ženských z dnešních 50 let na obvyklých evropských 65.

Plus už kolem roku 2040 bude taková masivní robotizace ekonomiky, že vůbec nemá cenu dělat předpovědi o nutných počtech pracovníků.

loudil
15. prosinec 2018, 18:03

To : Vaněček

Koeficient využití 0,90 v USA a 0,65 v Číně souvisí úzce s tím, že USA mají svých 98 reaktorů starých, tedy nějakých 25 let už mají jen na jejich "dolaďování provozu" , kdežto Čína má téměř vše nové se stářím do 10 let. Flotila reaktorů v Číně "nabíhá plný provoz", jsou jako by " v záběhu" jako nové auto. Pokud by Čína už nepostavila žádný nový reaktor, tak za 20 let bude mít využití také hravě na 0,90.

Milan Vaněček
15. prosinec 2018, 19:49

To jsem na to zvědav. Jinak u nás nedávno poklesl koeficient využití pod 0,7 když měli Dukovany a Temelín "problém se sváry".

Novak
20. prosinec 2018, 08:45

Je to tak, že největší výtěžnost mají ty elektrárny v "nejlepším věku", v době kdy se odladí dětské problémy, ale ještě nenastoupí problémy stáří. Temelín a Dukovany jsou v tomto směru dost odlišné, protože v Dukovanech se prodlužují nejen kvůli svarům (to už je pryč, mimochodem svarů, které bylo nutno skutečně opravit bylo nemnoho), ale kvůli investicím dělaným pro prodloužení provozu a splnění podmínek rozhodnutí SUJB. Nicméně účetně odepsanou elektrárnu se vyplatí provozovat i s mnohem menším koeficientem využití než tu, kterou byste stavěl za současných podmínek.

Emanuel
15. prosinec 2018, 18:35

Reaktor o výkonu 1750MW je v případě jeho havárie velké riziko pro své okolí. Také chlazení páry v kondenzátoru páry vyžaduje velké množství chladící vody. Tedy dva reaktory o výkonu 1750MW musí být umístěny u velké řeky, nebo na pobřeží moře. Například, kdyby se dva jaderné reaktory, každý o výkonu 1750MW instalovaly v elektrárně Mělník II, tak by řeka Labe měla díky velkému množství vypouštěné chladící vody z elektrárny teplotu zhruba 25 stupňů Celsia a to i v zimním období a byl by z ní takový odpar vody, že by se v Děčíně mohla po většinu roku přecházet v gumovkách. Pro ČR se naopak hodí stavět jaderné reaktory o zhruba elektrickém výkonu 50MW, které by byly umístěné v podzemních tunelech v blízkosti krajských měst a využívat z nich i teplou chladící vodu pro závlahy a oteplování skleníků pro pěstování zeleniny.

Emil
15. prosinec 2018, 22:18

1) Každý reaktor je v případě jeho havárie velké riziko pro své okolí.

2) Dva reaktory o výkonu 1750MW nemusí být umístěny u velké řeky, viz JE Dukovany, kterým stačí řeka Jihlava s průměrným průtokem trapných 5m3/s (samozřejmě je potřeba akumulace). To je o dva řády méně než průtok Labe u Mělníka. Dokonce to stačí i v případě rozšíření JE o jeden další blok 1200MW a současného provozu stávajících bloků s tímto novým blokem, tedy dohromady 3220MW. To už oproti 2×1750=3500MW není zásadní rozdíl.

Novak
20. prosinec 2018, 08:35

Problém je, že průměrný průtok vytrvale klesá, když se podíváte na setrvalý stav hladiny v Dalešické přehradě o několik metrů pod normálem, tak to velký optimismus do budoucna nedává, obzvláště ve spojení s predikcí stavu sucha v oblasti do budoucna. Ty studie, z kterých asi čerpáte byly zpracovány ca před 3-5 lety a vycházely z nějakých předpokladů, přičemž za tu dobu se situace s vodou dost výrazně zhoršila. Já v tom vidím pro budoucí provozování JE v této lokalitě mnohem větší riziko než se tomu obecně přiznává.

Emil
20. prosinec 2018, 08:55

Ta studie je z dubna roku 2017 a cituji:

"Pro hodnocení podle nařízení vlády č. 401/2015 Sb. jsou uvažovány současné klimatické a

hydrologické podmínky (scénář 0 °C) a současně i podmínky s uvažovanou klimatickou

změnou (scénář +2 °C)."

Ondra
16. prosinec 2018, 09:23

Naše atomky nejsou chlazeny z řeky, ale v chladících věžích.Ty malé přehrady poblíž, by nouzově napájely chladící čerpadla v případě blekautu.

Vláďa
16. prosinec 2018, 10:27

Asi je to třeba trochu učesat. Provoz jaderky je nutné definovat. Plný výkon - základní výkon - dochlazování. Budu popisovat blok 440 MW. Pro plný výkon bloku je třeba zajistit uchlazení provozovaných turbín. Tomuto tepelnému výkonu odpovídá projektovaný průtok chladící vody. Těm odpovídá 2 X 32000 m3 chladící vody který zajistí standardní chlazení při běžném provozu. Po odstavení bloku je první vychlazení provedeno při standardních parametrech přes přepouštěcí stanice. Tento proces trvá několik minut vzhledem k velmi rychlém snížení tepelného výkonu. Není zde pomalé snižování parametrů jako u klasických bloků. Po ustálení tepelného výkonu na úrovni zbytkového tepelného výkonu se přechází na chlazení přes technologické kondenzátory. V tomto období je třeba sledovat teplotu primárního okruhu protože ohřev prací oběhových čerpadel je vyšší než je ohřev od zbytkové aktivity. Dalším problémem je vhodné nastavení teploty napájecí vody při standardně nastaveném tlaku v kolektoru 0,7 MPa. Žádná další regulace zde není.

Carlos
16. prosinec 2018, 10:47

A na doplňování ztrát si to bere kolik kubíků za hodinu, eventuálně l/s?

loudil
16. prosinec 2018, 18:16

To : Carlos

Sestup Číny už od roku 2030 ?? No, to si může ,myslet jen opravdová NULA, která nezná svět. Už za 12 let má Čína klesat ?? Pozoruhodný názor ! HDP Číny na občana je 8000 USD, HDP v USA = 55 000 USD. Ovšem Čína se má již při 8000 USD připravovat na pád do hlubiny ?? S tím obyvatelstvem Číny to také není "tak horké" !! Ročně tam přibude 0,5 % obyvatel, což je 7 milionů nových občanů, tedy ročně má Čína novou Paříž či Londýn nebo dva Berlíny. Japonsku ročně dnes ubývá 250 000 lidí, což jsou dvoje Pardubice. Číňané jsou už dnes po Němcích drzí nejčastější turisté na území ČR - mají to sem 10 000 km, Němci jsou sousedi. Že by tam byli tedy byli v kleci" ?? Když ty obří masy čínských turistů v ČR, Německu a jinde pozoruji, nezdá se mi, že by byli z nějakého žaláře ! Rozhodně dle statistik u nás utrácejí nejvíce peněz, takže ani chudáci to nejsou ! Čína již dnes provozuje dvakrát tolik superpočítačů jak USA , právě letí k Měsíci jejich sonda, která tam na odvrácenou stanu vysadí měsíční robotické vozítko. Počet startů do kosmu bude v Číně letos poprvé stejný jako v USA, roku 2022 bud k komu obíhat stálá čínská vesmírná stanice, kam budou létat i kosmonauti jiných zemí,....atd. atd.

https://www.youtube.com/watch?v=O1WC2Sl2jgg

https://www.youtube.com/watch?v=shyJfK_CSFk

https://www.youtube.com/watch?v=6M-YROfFQmw

Vláďa
16. prosinec 2018, 18:47

Jaký provozní stav vás zajímá?

Petr
16. prosinec 2018, 20:02

:) Díky.

Zrovna jsem chtěl hledat, kdy Rusko odejde z Mezinárodní vesmírné stanice. Takže do tří let.

Carlos
16. prosinec 2018, 23:35

Jo loudile, hračky jako každé jiná mocnost, ale bez kanónfutru jsou vám k ničemu, letadla ani rakety ještě žádnou zemi neobsadily. A proto říkám že to půjde do kélu do deseti let, nebo ne, já, al čísla a neměnné a neúprosné zákony matematiky.

Ano, dvakrát tolik při asi čtyřnásobné populaci, to je tak polovina per capita, ne?

V absolutních číslech možná, přece jen je jich 130x víc než obyvatel ČR, ale kolik je to procent? Kolik je to na hlavu? Abyste to mohl nějak rozumě porovnávat, tak to musíte dělat přes procenta, ne přes absolutní čísla.

Apropos, co to má co dělat s dotazem na odběr vody pro krytí ztrát vzniklých výparem/odletem vody z věž?

Vláďa
17. prosinec 2018, 07:19

Je nutno definovat provozní stav. Jiné ztráty jsou při najíždění, jiné při běžném provozu, jiné při dochlazování. Ještě je nutno definovat ztráty podle kvality doplňované vody (hlavní chladící voda, technická voda důležitá, technická voda nedůležitá, demivoda)

Jarosalav Vogl
16. prosinec 2018, 23:58

A odkud se bere voda pro chladící věže?? Od Boha ???

Vléďa
17. prosinec 2018, 10:27

Elektrárna je vždy postavena u nějakého toku. Při plném výkonu je pro blok 440 MW elektrických nutno dodat cca 600 t/hod na jednu provozovanou věž (odpar + úlet).

loudil
16. prosinec 2018, 19:37

TO : Carlos

Je také zajímavé, že dle vašeho popisu existuje v podstatě v Číně ten nejodpornější a nejděsivější režim na světě. Přitom dle nezávislých průzkumů kolem 80 % tamních obyvatel tento režim podporuje , režim pana Macrona ve Francii má nyní podporu asi 18 % lidí. Není tedy - "někde něco špatně " ? Města postavená z "papundeklu" ??? Asi vám nějak uniklo , že se v Číně ročně spotřebuje kolem 2.400 milionů tun cementu , což je neuvěřitelných 55 % !! globální spotřeby !!! Čína zaujímá jen 7 % světové souše, ale spotřebová se na ní ve stavebnictví 55 % !! světové výroby cementu a betonu. 2.400 milionů tun cementu ročně, to je už porce. V Číně dnes pracuje 50 % stavebních jeřábů na světě. Jsou zkoncentrovány na 7 % světové souše.

https://www.youtube.com/watch?v=tUDF2IGy0Hg

loudil
16. prosinec 2018, 21:38

To : Petr

v odkazu základní modul čínské stanice /zatím jen model/ a jeho nosič raketa CZ-5 . Čína už nabídla přes orgány OSN pobyt cizích kosmonautů na své vesmírné stanici. O Rusech nepochybuji, Čína má dobré vztahy s řadou zemí, tudíž postupně čekám kosmonauty z Pakistánu, Iránu, Brazílie , Kambodže atd.

https://www.youtube.com/watch?v=BXSbEo3v3uU

https://www.youtube.com/watch?v=vUQiAu-hPT0

https://www.youtube.com/watch?v=r3HpIJ-R124

loudil
16. prosinec 2018, 21:54

To : Petr

Ano, pokud jde o stálou vesmírnou stanici , rýsuje se velmi zajímavá situace ! Základní modul současné ISS byl vypuštěn 1998, tedy už před 20 lety. Někdy 2024 -28 má dosloužit. A právě v té době Čína nabídne světu svou stanici , nástupce ISS, k mezinárodnímu využití. Počítám, že první na ní poletí Rus , pak další národy. Ostatně Čína je ve výzkumu kosmu na začátku. Letos oznámila zahájení vývoje obřího nosiče CZ-9 s nosností 140 tun na oběžnou dráhu, který bude hotov 2030. S ním má první Číňan dosáhnout Měsíce.

https://www.globalsecurity.org/space/world/china/cz-9.htm

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se