Domů
Jaderné elektrárny
Japonská MHI vyvíjí jaderný reaktor s rozšířenými bezpečnostními prvky
Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa
Zdroj: 皓月旗 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Japonská MHI vyvíjí jaderný reaktor s rozšířenými bezpečnostními prvky

Mitsubishi Heavy Industries (MHI) dokončila koncepční návrh pokročilého tlakovodního reaktoru SRZ-1200. Jedná se o reaktor vyvinutý čtyřmi japonskými organizacemi a je navržený tak, aby splňoval rozšířené bezpečnostní standardy japonského dozorného orgánu.

Zkratka reaktoru SRZ je odvozena z anglických slov Supreme safety (nejvyšší bezpečnost) a Sustainability (udržitelnost), Resilience (odolnost) a Zero-carbon emissions (nulové emise uhlíku). Na vývoji tohoto konceptu spolupracují společnosti Hokkaido Electric Power Company, Kansai Electric Power Company, Kyushu Electric Power Company a Shikoku Electric Power Company.

Brzké uvedení nového reaktorového konceptu na trh je hlavním cílem společnosti MHI. Pomocí tohoto pokročilého návrhu plánují společnosti vyřešit stabilní dodávky energie v Japonsku. MHI má bohaté zkušenosti v oblasti jaderných elektráren. Dlouhodobě společnost spolupracovala jak při výstavbě, tak údržbě všech 24 tlakovodních reaktorů v Japonsku. Zároveň MHI usilovala o znovuspuštění a zajištění bezpečnosti provozu stávajících bloků v Japonsku po nehodě jaderné elektrárny Fukušima.

Vizualizace elektrárny s reaktorem SRZ-1200 Vizualizace elektrárny s reaktorem SRZ-1200. Zdroj: MHI

Společnost MHI informovala, že vyvíjený reaktor je v porovnání s konvenčními tlakovodními reaktory vyvinutý s dodatečnými bezpečnostními prvky. Ty jsou zaměřeny zejména na řešení problémů, se kterými se Japonsko potýkalo v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. Jedná se o zvládání přírodních katastrof a zabezpečení elektrárny proti terorismu, či jiným nepředvídatelným událostem.

I události s nízkou pravděpodobností výskytu jsou uvažovány během návrhu. Tyto požadavky vedly k návrhu pokročilých akumulátorů a systémů, které efektivně snižují pravděpodobnost úniku radioaktivních prvků.

Kromě požadavků spojených s bezpečností zařízení má konstrukce SRZ-1200 zvýšit provozní flexibilitu, která umožní snadnější dodávku elektrické energie společně s elektrárnami dodávajícími elektřinu nestabilně, typicky s obnovitelnými zdroji energie.

„Budoucí práce společnosti se zaměří zejména na adaptaci elektrárny s reaktorem SRZ-1200 pro výrobu vodíku. Výroba vodíku zajistí využití veškeré energie z této elektrárny i při nižší poptávce po elektřině v síti,“ sdělila společnost MHI.

Z hlediska návrhu zatím nejsou dostupné podrobnější informace, pouze předpokládaný výkon reaktoru 1200 MWe. Dle vizualizace reaktoru však lze předpokládat vertikální parogenerátory a 3 chladicí smyčky. Vzhledem k japonským provozním zkušenostem pak budou v aktivní zóně čtvercové palivové soubory.

Podle obchodního plánu pro rok 2021 obsahuje koncept reaktoru bezpečnostní prvky pro záchyt roztavené aktivní zóny, či systémy zabraňující úniku radioaktivních prvků do okolí. K uvedení reaktoru na trh by mělo dojít v polovině 30. let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
1. říjen 2022, 18:10

Je vidět, že se Japonci chtějí poučit z havarie ve Fukušimě. Takový moderní jaderný reaktor bychom měli chtít do Dukovan jako náhradu za staré reaktory (kterým by se prodloužila životnost).

Přemek z Mělníka
2. říjen 2022, 09:18

Kdo to postaví a je vůbec vůle k této investici?....Nápad určitě dobrý....

Jinak podle Occamovy břitvy za odstřelením NS1 a N. Stream2 stojí USA.

Navíc zima na krku a v Německu proběhlo už několik demonstrací za spuštění NS2....(naznačil Jindřich Rajchl)....

Jiří Syn
2. říjen 2022, 19:22

Co chtěli proboha spouštět na NS2? Vždyť je (byl) vypnutý i NS1, už od konce srpna, pokud Rusko nemá vůli dodávat tak je úplně jedno kolik leží trubek pod hladinou Baltu, jestli dvě (NS1) nebo čtyři (NS1+2)...

Kdyby byla na 90% vytížená aspoň jedna z těch čtyř trubek, nebylo by co řešit. A příští zimu už to bude víceméně jedno kolik jich tam mrtvých leží. Akorát teda ty firmy jako OMV co do toho spoluinvestovaly holt odepíšou balík... ale tak to holt končí když někdo považuje severoasijce za "spolehlivé partnery"...

Přemek z Mělníka
2. říjen 2022, 21:59

Ten kdo to udělal, nebo nechal někým udělat.....,tak poškodil hlavně Německo a Evropu a zatížil zbytečně atmosféru kvantem metanu a pomohl odbytově Americe....

Rusům stačilo zavřít kohouty a né si odstřelit velmi drahé plynovody. A svět dobře ví, co říkal k té věci Biden, Nulandová a Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí....,je toho spousta na internetu....

Nás se to bohužel týká také...,to uvidíme konečně v zimě. A v Evropě už dnes začíná kolabovat výroba hnojiv, oceli, skla, keramiky, hliníku a dalšího....,nebo firmy prchají např. do USA za místně levnými energiemi....

Jiří Syn
2. říjen 2022, 22:18

To nevysvětluje proč by Američani útočili na plynovod kterým neproudil plyn. Zatím jediný národ který prokázal prakticky dostatečnou šílenost jsou rusi.

Přemek z Mělníka
3. říjen 2022, 07:39

re Syn....Toto je úděsná konspirace. Tak to asi taky věříte, že Dvojičky si USA odstřelili samy a let na měsíc byl plně v režii Hollywoodu....

Je vidět, že se v životě nenudíte....

PetrD
3. říjen 2022, 08:24

Přemek: USA narozdíl od Ruska nevládne diktátor. Pokud by USA zlikvidovaly plynovod, nezískaly by skoro nic (stejně neběžel) - a riskovaly hodně - ztrátu kredibility. Rovněž Ukrajina by absolutně riskovala.

Rusko naproti tomu dosáhlo svého - zvýšilo strach v Evropě.

Přemek z Mělníka
3. říjen 2022, 11:09

re PetrD....,dobrá. Jen doufám, že skutečný pachatel bude jednou vypátrán, i když tomu moc nevěřím....

Petr
3. říjen 2022, 21:45

A jak zajímavé, že jedna větev NS2 je použitelná. Taková náhoda...

Martin Svoboda
3. říjen 2022, 10:41

Jenže Occamova břitva se týká přírodní vědy. Nikoliv společenské, kam spadá politika, ekonomika i válka ... Tedy neplati pro nic, kde do toho kecají lidé.

A i kdyby:

Pokud nějaká část teorie není pro dosažení výsledků nezbytná, do teorie nepatří.

Tedy otázka zní: proč by měly USA likvidovat NS12, když stejně dodávají LNG jak o závod a víc ani zatím nemohou? A ještě jim hrozí ztráta spojenců.

Jednodušší vysvětlení je: válka jednou skončí a začnou soudy a arbitráže. Poškození plynovodu (pokud se tedy nenajdou důkazy) je vyšší moc a Gazprom dost ušetří.

Jiří Syn
2. říjen 2022, 19:30

Jako dobrý, ale proč UŽ ZASE musí někdo objevovat kolo (zase znovu projektovat další typ JE) když nejúčinnější by byla unifikace na několik málo typů??

Jenže to by se někdo musel být ochotný domluvit (stačilo by aby podílníci měli nevýlučnou licenci na společný typ, "doma" může stavět dle libosti), takhle frčí prachy na vývoj často do luftu, ale hlavně každá konstrukce je znovu a znovu nová, vychutávají se mouchy a doba výstavby (+náklady) pláčou :(

Jinak 1200MWe není zrovna ambiciózní když současné vyřazované Konvoi v Německu (uváděné do provozu 1987-88) měly 1400MWe... a to než tohle případně postaví, bude mezi nimi rozdíl dvou lidských generací :(

richie
3. říjen 2022, 15:01

ehm .. teda aj vyrobcovia aut by samali dohdnut zacat vyrabat len jeden typ/model auta ? .. ci vyrobcovia siat len jeden model/velkost oblecenia (rovnosaty)?..

a co sa tyka vykonu, kazda instalacia ma svoj interval optima - jednak co sa tyka technologickych parametrov/obmedzeni a taktiez podla lokalnej situacie a podmienok ..

tak isto ako napr. do maleho mestskeho priblizovdla nebudem nasilu pchat 6.0l V8 smallblock len preto ze take nieco dokazeme (akokolvek je to vychytany a zaujimavy motor, ale v danej kombinacii je to blbost)..

Jiří Syn
4. říjen 2022, 06:04

Tak přesně ta paralela s automobily mně napadla... ano bylo by to k něčemu dobré (jednodušší zásobování náhradními díly například, jednodušší školení techniků) ale na druhé straně zvládají bez problémů vyrábět aut "co hrdlo ráčí". Možná to souvisí s tím že už tak mají sériovost velice slušnou ("sekají to jak Baťa cvičky") takže další zvýšení by už moc nepomohlo. Mimochodem v US mají "paletu" vozů citelně nižší, jeden a ten stejný model se tam prodává pod několika značkami...

U výstavby bloků JE já osobně vnímám problém s tím že skoro každá je nějakým způsobem unikát, a doba výstavby se vyšplhala na hodnoty které jsou (kromě jiného) několikanásobně delší než už dříve byly... (např. Olkiluoto3 17let)

Nejsem si vědom toho že by to způsobovaly nějaké technologické obtíže novějších modelů?

Jiří Syn
4. říjen 2022, 06:07

O šatech se vůbec nepotřebujeme bavit... tam jde o módu, to je holt iracionální oblast do které se nehodlám pouštět... jo a mimochodem, mě osobně by HODNĚ vyhovovalo kdybych třeba boty které jsem dva roky nosil (a shledal velice prima) dokázal znovu koupit stejný model - nemám šanci. A vůůůůůbec by mě netrápily takové maličkosti jestli někdo bude mít stejné, to je mi u zadele...

Jiří Syn
4. říjen 2022, 06:14

S tou optimalizací výkonu bloku -JE se staví s výhledem řádu 50 roků, chcete mi tvrdit že se vyplatí "mikrooptimalizace" na model s nižším výkonem, aby náhodou v nějaké lokalitě nebyla nadprodukce?? Ano jistě, bloky se ladí na co největší účinnost (a na bezpečnost, a na cenu...) ale přecejen jsou poměrně jasné trendy které hovoří o tom že větší bloky dosahují o něco lepší účinnost (i tak se jich staví několik až mnoho, téměř vždy i několik v jedné lokaci, takže většího modelu se prostě postaví "o 1-2 míň"). Bylo by zajímavé znát reasoning proč se v tomto případě jevilo být výhodné jít to relativně meněích bloků.

richie
4. říjen 2022, 21:31

co sa tyka zvoleneho vykonu je tam vela premennych - vacsinu mozno by vymenoval p.Wagner (ale ani on by asi nemal konecnu mnozinu) - len par co mi napadne teraz

- dostupny chladiaci vykon (napr. preto v cesku sa riesia reaktory do 1200MW

- rozlozenie vykonu v ramci siete a moznosti zastupovania pocas odstavok

- poziadavky na vykon v danej oblasti a poziadavky na rozsah regulacie vykonu

- ....

moze ich byt mrte .. ako som uz napisal, je to podobne ako pri autach .. do niektoreho modelu a na specificke pouzitie bude vhodnejsi litrovy trojvalec a na nieco ine 6L V8 ..

Radim Polášek
6. říjen 2022, 12:46

Tak snad se to Japoncům zdárně podaří. Podle článku to vypadá, že to bude reaktor minimálně čtvrté generace, tudíž velmi bezpečný. Držím palce, Japonsko je jednou z mála solidních rozvinutých zemí, co oficiálně ve vývoji jaderné energetiky pokračují. Držím palce!

Emil
6. říjen 2022, 13:21

Jelikož jde o tlakovodní reaktor, tak to bude další reaktor generace III+. Oficiálně ve vývoji jaderné energetiky pokračuje většina "solidních rozvinutých zemí".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se