Domů
Jaderné elektrárny
Japonsko investuje do vývoje malého modulárního reaktoru NuScale
<p>Zdroj: NuScale Power</p>
Zdroj: NuScale Power

Japonsko investuje do vývoje malého modulárního reaktoru NuScale

Japonská společnost JGC Holding Corporation investuje 40 milionů dolarů do vývoje malého modulárního reaktoru NuScale. Společnost se tak stane partnerem většinového investora Fluor Corporation.

JGC Holding Corporation (JGC HD) je strojírenská, inženýrská a investiční firma, která se jako první japonská společnost zapojila do vývoje reaktoru NuScale. Přibližně 50 let se společnost JGC Group podílí na domácích projektech přepracování jaderného paliva a zpracování radioaktivních odpadů. S dalšími společnostmi je zapojena také do vývoje dlouhodobého ukládání radioaktivních odpadů. Vizualizace elektrárny s malým jaderným reaktorem NuScale

Vizualizace elektrárny s malým jaderným reaktorem NuScale Zdroj: NuScale

Společnost JGC HD uvedla, že do projektu reaktoru NuScale vložila 40 milionů dolarů prostřednictvím pro tento účel speciálně založené dceřiné společnosti JGC. Ta se plánuje zapojit do výstavby první jaderné elektrárny s tímto reaktorem.

Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu bude společnost JGC Corporation spolupracovat s většinovým investorem, společností Fluor Corporation, při zajištění a realizaci projektu výstavby SMR reaktoru. Společně budou vyvíjet projekt na celosvětové úrovni a jsou rozhodnuti hledat příležitosti v zapojení SMR reaktorů a obnovitelných zdrojů energie při výrobě elektřiny, produkci vodíku, či odsolování mořské vody,“ informovala společnost JGC.

Naše investice do technologie NuScale s jeho vylepšenými bezpečnostními funkcemi umožní společnosti JGC zapojit se do zajištění celosvětově rostoucí poptávky po elektřině pomocí bezemisní technologie,“ sdělil Tadashi Ishizuka, zástupce generálního ředitele společnosti JGC HD.

Energetický modul NuScale je založen na technologii tlakovodního reaktoru s hlavními komponentami umístěnými v jedné integrální nádobě. Elektrický výkon jednoho bloku dosahuje 77 MWe, přičemž celá elektrárna je plánována s 12 výrobními bloky. Ty by společně dodávaly elektrický výkon 924 MWe. Společnost NuScale také nabízí menší elektrárnu se čtyřmi či šesti výrobními bloky. Plánovaný faktor využití bloku převyšuje 95 % díky 24měsíčním kampaním.

Americký státní jaderný dozor US NRC v září 2020 vydal společnosti NuScale Power certifikaci návrhu reaktoru. To umožní společnosti odkazovat se na tento návrh při tvorbě žádosti o výstavbu, provoz a výrobu těchto zařízení v USA. Před zahájením výstavby je třeba ještě dokončit fázi licencování lokality a získání stavebního povolení.

Fluor a NuScale nyní spolupracují se společností Utah Associated Municipal Power System na vývoji elektrárny s výkonem 720 MWe. Ta má být postavena v národních laboratořích Idaho, které spadají pod americké ministerstvo energetiky.

Celosvětová spolupráce

Společnost NuScale Power také podepsala memorandum o porozumění na vývoj a nasazení její technologie v Kanadě, České republice, Jordánsku, Bulharsku, Rumunsku a na Ukrajině.

Dále pokračuje ve vyjednávání s potenciálními zákazníky po celém světě. V říjnu minulého roku získala NuScale Power financování na vývoj elektrárny o výkonu 2500 MW. Ta má být vyvinuta pro využití v Jihoafrické republice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
energetik II
10. duben 2021, 10:36

Hory papírování s umístěním reaktoru o 77 MW budou muset být zcela stejné jako u reaktoru o 1200 MW. Pořád jde o jaderný reaktor. Nevím, ale nebyl bych zcela klidný, kdybych si v naší hospodě - "U větráka" - dával pěkně venku pivko a koukal se přitom, jak 40 metrů ode mne probíhá výměna palivových tyčí v nějakém jaderném reaktoru a kolem pobíhají nějací divní chlápci ve skafandrech.

Juan
10. duben 2021, 10:46

SMR je jen další hřebík do rakve naší civilizace v křečovité snaze hledat jednoduchá řešení komplexních problémů.

Ať už k realizaci projektu dojde či ne, mišmaš mezi civilizací založenou na nadbytku koncentrovaných fosilních paliv,těkavými rozptýlenými a dalšími zdroji energie, které mají tato paliva nahradit, činí z potyček o to, který zdroj energie je "řešením", jednoduše cvičení v bezvýchodnosti. Dokonce i dnes uhlí, ropa, zemní plyn a další zdroje energie hrají v energetickém hospodářství různé role;budoucnost slibuje ještě větší diverzitu téhož druhu. Je mnohem pravděpodobnější, že budoucnost energetiky představuje jakási bláznivá soustava záplat, v níž každý z dostupných energetických zdrojů plní sobě nejpřiměřenější funkci odhalenou metodou pokusu a omylu.

Pavel
9. duben 2021, 12:02

Velmi jim fandím ale vlastní peníze bych do toho nedal. Je obdivuhodné že získali financování ze soukromých zdrojů. Jdou do souboje s klesající cenou oze i akumulace, budou to mít velmi těžké.

Jara
10. duben 2021, 01:29

Klesající cena akumulace? Jaké akumulace?

Karásek
9. duben 2021, 12:16

Slepá ulička.

Josef
9. duben 2021, 12:39

Ve světě se staví jedna JE za druhou, ale vy víte že rozvoj JE je slepá ulička. Japonsko je ostrov a v jeho okolí je velmi hluboké moře takže kromě plovoucích VTE , dovozu fosilních paliv a jaderné energetiky příliš šancí nemají a cena el. energie z OZE roste a poroste dál.

Karásek
9. duben 2021, 13:04

Ve světě se nestaví jedna JE za druhou. Jaderné odvětví paběrkuje a žadoní u správců veřejných rozpočtů.

Milan
9. duben 2021, 15:08

Vam uz asi neni pomoci. S klapkama na ocich vidite jen OZE. Realne se divat na svet kolem sebe je vam cizí.

Karásek
9. duben 2021, 17:47

Milane, ja ty klapky na očích právě nemám a nepodléhám propagandě a nepapouškuju, co řekne Rosatom.

kolemjdoucí
9. duben 2021, 12:58

Asi tak stejně slepá jako vodíkový průmysl.

Obojí je teoreticky možné, v praxi je to zatím pouze předmětem zájmu investorů. Ani jedna z technologií se ještě nedočkala slibovaného plošného nasazení.

Rozdíl je ovšem v tom, že zatímco SMR jsou považovány za experiment, který by v případě úspěchu měl přínos, na dosud neexistujícím vodíkovém průmyslu stojí plány EU.

Pavel
9. duben 2021, 16:20

Tak pokud EU vyjdou plány s vodíkem podobně jako s oze, tak má malá i velká JE prostě Smolíka. OZE jsou bez debat dnes nejlevnějším nové stavěným zdrojem ve většině státech EU. Samozřejmě pokud počítáme s cenou emisních povolenek na současné úrovni.

Jan Stehlik
9. duben 2021, 20:26

Obávám se , že ten vodík bude násobně draží než teď vyráběný z plynu . Navíc má malou molekulu a je problém s těsností (skladování) . Třeba i ten zemní plyn co se přepravuje po moři , tak má velké ztráty . Jak byla uváděno jenom jak byl zablokován Suez , tak některé lodě se vypravili okolo afriky a uváděly tam ztrátu navíc cca 10% objemu. Což je uplně šílené číslo při těch kapacitách.

energetik II
9. duben 2021, 16:48

12 těchto reaktorů bude mít výkon 924 MW , jeden ruský VVER má ovšem 1200 MW. Tedy dvanáct reaktorů dosáhne jen dvoutřetinového výkonu jednoho VVER. Osobně v tom nevidím žádný přínos, jen komplikace.

Mlok
9. duben 2021, 18:39

Těžko říct, neodsuzoval bych to. Raději budu mít za barákem tohle, než les větrníků.

Martin P
9. duben 2021, 18:45

A co takhlen investiční rozložení instalovaného výkonu v čase? Jasně že pro země jako typu "rozpadlý Sovětský svaz" je reaktor o výkonu 1200MWe v zemi s instalovaným výkonem např. min. 100GWe sám o sobě malý, ale nikoliv modulární a nikoliv jako investiční příležitost pro soukromou firmu, která nemá zázemí jako stát sám.

Jan Stehlik
9. duben 2021, 20:33

Ono jde asi o obsluhu .

,,Ukazuje se, že pro řízení elektrárny s dvanácti moduly NuScale budou stačit tři kvalifikovaní operátoři.,,

Zdroj :https://www.osel.cz/11557-pokrok-v-oblasti-malych-modularnich-reaktoru-v-roce-2020.html

Malý reaktor smontujete v hale a přepravíte kamionem . A když se jeden opravuje , tak další jedou . Tudíž stabilita.

A.O
9. duben 2021, 20:33

Výhodou může být, že výpadek jednoho takového bloku není takový problém jako výpadek VVER1200.

Nehledě na to, že čistě teoreticky by se mohl rozšířit počet lokalit, kam by je bylo možné "strčit".

Vinkler
9. duben 2021, 18:43

Vypadá to na snahu o seriovou výrobu, hlavně pro teplárenství.

Karásek
10. duben 2021, 00:20

Už vidím, jak se všichni těší, že budou mít modulární reaktor na svém sídlišti.

Petr
10. duben 2021, 12:28

Přesně naopak, má se jednat o vysokoteplotní dražší reaktory vhodné do teplých krajin na výrobu vodíku a odsolování mořské vody.

Pro teplárenství stačí náš Temelín, jen nemuseli skoro 20 let zdržovat to natažení trubek s teplou vodou.

Vinkler
10. duben 2021, 16:11

Víte, ono když spotřebitelé (fabriky) topí parou, není zájem o teplou vodu. Teprve když Budějice začaly budovat horkovodní síť CTZ, tak se rozhoupali s potrubím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se