Memorandum o porozumění zahájilo studii o umístění SMR na Ukrajině

DomůJaderné elektrárnyMemorandum o porozumění zahájilo studii o umístění SMR na Ukrajině

Společnost NuScale Power spolu s Ukrajinským státním výzkumným a technickým centrem pro jadernou a radiační bezpečnost (SSTC NRC) oznámila 14. února podpis dohody o zahájení prací na hodnocení vhodnosti reaktorového designu pro výstavbu malého modulárního reaktoru (SMR) od NuScale na Ukrajině.

Podle Memoranda, které bylo podepsáno v sídle společnosti NuScale v americkém Portlandu, bude SSTC NRC  spolupracovat s NuScale Power na regulatorních a designových odlišnostech mezi americkým a ukrajinským procesem licencování, výstavby a provozu budoucí jaderné elektrárny od NuScale.

Elektrárna s několika NuScale moduly (zdroj NuScale Power)

„Toto memorandum prohloubí znalosti o tom, jak technologie SMR může sloužit ukrajinským energetickým potřebám,“ uvedl ředitel SSTC NRC Igor Shevchenko. „Výsledky hodnocení budou nedílnou součástí licenčního procesu pro budoucí umístění technologie malých modulárních reaktorů od firmy NuScale na Ukrajině.“

NuScale malý modulární reaktor. Zdroj: Wikimedia

SSTC NRS slouží jako klíčový poradce pro ukrajinský jaderný dozor při přezkumu a schvalování nových jaderných technologií. SSTC NRS také poskytuje technické poradenství a nezávislé ověření pro národního regulátora. Provádí ověření souladu s pravidly, regulacemi a standardy jaderné bezpečnosti a předkládá datové analýzy areporty o bezpečnosti jaderné energie. 

Zájemci o SMR z celého světa

SMR od NuScale má být sériově vyráběný 60 MWe modulární tlakovodní reaktor, jehož bloky budou škálovatelné. Společnost předpokládá, že první elektrárna SMR by měla na území USA vyrábět elektřinu v polovině dvacátých let tohoto století. Firma podepsala Memorandum kprozkoumání možností umístění své technologie také v  České republice, Kanadě, Jordánsku a Rumunsku. Tvrdí, že pokračuje vrozhovorech o podobných smlouvách celosvětově s ostatními potenciálními zákazníky. 

Reaktor NuScale při přepravě (zdroj Nuscale).

Všechny malé modulární reaktory v pokročilé fázi vývoje najdete v naší přehledné infografice.

Autor úvodního obrázku: NuScale Power