Domů
Jaderné elektrárny
V Bulharsku posoudí možnost výstavby malých reaktorů NuScale v areálu JE Kozloduj
Malé modulární reaktory NuScale
Zdroj: Oregon State University

V Bulharsku posoudí možnost výstavby malých reaktorů NuScale v areálu JE Kozloduj

Americká společnost NuScale Power a Jaderná elektrárna Kozloduj – divize Nové výstavby Plc (KNPP-NB), se dohodly na rozvoji hodnocení vhodnosti využití technologie malých modulárních reaktorů NuScale pro umístění v areálu existující bulharské JE Kozloduj. KNPP-NB je akciovou společností založenou za účelem výstavby nového jaderného zdroje v lokalitě JE Kozloduj.

Výstavba v oblasti stávající elektrárny

Jaderná elektrárna Kozloduj je jedinou provozovanou jadernou elektrárnou v Bulharsku. V souvislosti s nedávným rozhodnutím ministerské rady o rozšíření výrobních kapacit v lokalitě Kozloduj má společnost KNPP-NB za úkol analyzovat možnost využití pokročilé jaderné technologie SMR v lokalitě.

Jaderná elektrárna Kozloduj. Zdroj: wikimapia.org
Jaderná elektrárna Kozloduj; Zdroj: wikimapia.org

Podle Memoranda o porozumění zveřejněného ve středu bude NuScale podporovat úsilí KNPP-NB v realizaci řady studií a analýz. Podpora bude zahrnovat rozvoj harmonogramu projektu s milníky pro studii proveditelnosti, odhad nákladů na realizaci tohoto konkrétního projektu a inženýrské, plánovací, licenční a další činnosti podporující potenciál výstavby zařízení NuScale.

Přínosy SMR pro lokalitu i Bulharsko

„Bezpečná a škálovatelná technologie NuScale se jeví jako dokonalé řešení pro Bulharsko při rozvoji diverzifikovaného a čistého energetického mixu,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva NuScale Energy, John Hopkins. „NuScale je nadšen z možnosti spolupráce s významným energetickým partnerem, jako je KNPP-NB, na možném nasazení naší technologie a těšíme se, až budeme moci předvést řadu benefitů, které může naše SMR regionu přinést.“

SMR v pokročilé fázi vývoje – infografika

Škálovatelný design umožňuje velký instalovaný výkon

Energetický modul NuScale je tlakovodním reaktorem s veškerým vybavením pro výrobu páry a zabudovaným výměníkem tepla v jedné integrované jednotce. Každý modul umí dodat hrubý výkon 77 MWe a lze jej škálovat až do velikosti instalovaného výkonu 924 MWe při spojení 12 modulů. NuScale také nabízí možnost menších čtyř a šesti modulových elektráren.

Umělecká představa malého modulárního reaktoru NuScale (zdroj NuScale Power)
Umělecká představa malého modulárního reaktoru NuScale; Zdroj: NuScale Power

Americký národní regulátor (US NRC) v září vydal standardní schválení designu NuScale SMR od NuScale Power. Společnost se na toto schválení může odkazovat při využití designu k výstavbě, provozu a žádosti o výrobní licenci a povolení v USA. Umístění konkrétní elektrárny je však stále podmíněno ziskem stavební a provozní licence, které jsou pro zahájení výstavby nezbytné.

Spolupráce NuScale i s ČR

Společnost NuScale podepsala četná Memoranda za účelem ověření proveditelnosti nasazení své technologie v Kanadě, České republice, Jordánsku, Rumunsku a Ukrajině. Navíc uvedla, že pokračuje v rozhovorech o podpisu podobných dohod s potenciálními zákazníky po celém světě.

V říjnu minulého roku podepsala americká společnost US International Development Finance Corporation Záměr o výpomoci firmě NuScale na výstavbu 2500 MWe instalovaného výkonu v jaderných zdrojích pro Jihoafrickou republiku.

Zdroj úvodní fotografie: Oregon State University

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Kozák
19. únor 2021, 12:26

V Bulharsku je bráněno společné vodní elektrárně s Rumunskem na Dunaji, ale atomu ne. Je tam velmi silná jaderná lobby, která si vše prosadí a nechvalně proslulá JE Kozloduj bude mít možná další pokračování.

Carlos
19. únor 2021, 13:10

Máte nějaké info k té elektrárna na Dunaji?

Kozák
19. únor 2021, 19:04

Něco se objevilo, ale v Rumunštině. Musí se to přeložit. Rumunsko by plánovalo buď samostatně, nebo společně s Bulharskem. V prípadě společného projektu by to bylo také na hranicích obou zemí, v případě jenom Rumunského projektu pouze na Rumunském území. V případě společného projektu by tam byl vyšší instalovaný výkon, cca přes 700 MW. Bulharsko se ale k tomu staví negativně.

Energetik 007
19. únor 2021, 13:56

Turnu Magurele - Nicopol, už 2004 se o to zajímal ČEZ. Na Rumunské straně je hotovo docela dost staveb. Tehdy tomu bránili Bulhaři.

Jimi
19. únor 2021, 14:28
Carlos
19. únor 2021, 19:16

Díky, podívám se na to. Nejvíc mi stejně asi řeknou schémata a mapy.

energetik II
19. únor 2021, 17:46

V Bulharsku je dnes nižší HDP na osobu jak v Číně, takže jsem na ty "obří investice" celkem zvědavý.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se