NuScale uvažuje nad kovovým palivem pro svůj malý modulární reaktor

DomůJaderné elektrárnyNuScale uvažuje nad kovovým palivem pro svůj malý modulární reaktor

Společnosti NuScale Power a Enfission spolupracují na studii využití technologie pokročilého jaderného paliva od firmy Enfission v malém modulárním reaktoru (SMR) společnosti NuScale. Potvrzuje to nově uzavřené memorandum o porozumění mezi těmito společnostmi.

Lepší parametry paliva a vyšší výkon aktivní zóny

Jaderné palivo Lightbridge používá šroubovitě zkroucený tvar a unikátní kovovou slitinu, která podle společnosti dokáže významně snížit provozní teploty paliva, zlepšit strukturální integritu paliva a zlepšit chování při mimořádných situacích.

Enfission, dceřiná společnost Lightbridge Corporation and Framatome, byla založena v lednu 2018 pro komerční využití této technologie pro výrobu jaderných palivových souborů.

Vyvíjené reaktory typu SMR (Small modular reactor) před dokončením; Zdroj: IAEA

Memorandum o porozumění mezi NuScale a Enfission deklaruje spolupráci mezi oběma stranami na programech vývoje, výzkumu a testování pro využití palivové technologie od Enfission, která je dle autorů vhodná pro návrh SMR od NuScale s přirozenou cirkulací chladiva primárního okruhu. Design pokročilých palivových tyčí má zvýšit výkon aktivní zóny reaktoru, prodloužit délku palivové kampaně, zkrátit délku odstávek a nabídnout nižší náklady na výrobu elektřiny.

Srovnání potenciální výše podpory pro SMR a OZE. Zdroj: DOE

Modulární reaktory jako stavebnice

Konstrukce SMR od NuScale obsahuje výrobní jednotku modulárního designu umístěnou v kontejnmentu, která má být zhotovena ve výrobním závodě. Jednotkový výkon činí 200 MWt (tepelný výkon) nebo 60 MWe (elektrický výkon). Technologie vychází z klasických tlakovodních reaktorů a moduly je možné škálovat až do velkého celku disponujícího 12 jednotkami.

Dokončení certifikace technologie designu SMR od NuScale ze strany Amerického národního regulátora se očekává v září 2020. Uvedení do provozu prvního demonstračního bloku chce Americké ministerstvo energetiky spustit v Národních laboratořích v Idaho do roku 2024. Poté bude následovat výstavba dvanáctimodulové elektrárny NuScale pro Utah Associated Municipal Power Systems.

Vize přepravy modulu reaktoru NuScale; Zdroj: NuScale

Framatome pracuje i na klasické formě paliva pro SMR

Framatome v roce 2015 podepsal smlouvu s NuScale na výrobu palivových souborů pro jeho SMR založených na klasickém palivu v keramické formě UO2 a na provedení testování a analýzy nutné pro schválení Jadernou regulační komisí.

„Doplnění paliva Lightbridge od společnosti Enfission do naší spolupráce upevňuje vzájemné vztahy a zajistí flexibilitu ve využití různých typů paliva v závislosti na požadavcích reaktoru,“ uvedly ve společném prohlášení obě společnosti.

Uspořádání bloku s reaktory NuScale; Zdroj: NuScale

Zdroj úvodního obrázku: NuScale