Japonsko zahájilo provoz největšího současného pokusného fúzního reaktoru
Japonsko dnes slavnostně uvedlo do provozu experimentální fúzní reaktor JT-60SA, který je v současné době největší na světě. Informovala o tom agentura AFP. Vývoj technologie jaderné fúze je zatím v počátcích, podle expertů by ale mohla stát energetickým zdrojem budoucnosti, který je bezpečný, levný a nezatěžuje životní prostředí.
Reaktor JT-60SA je společným projektem Japonska a Evropské unie. Jeho cílem je podpořit ještě větší Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER) vznikající na jihu Francie, jehož výstavba se ale potýká s odklady, navýšením rozpočtu i technickými problémy, píše AFP.
V jaderných elektrárnách se energie v současnosti vyrábí štěpením atomových jader. Při termonukleární fúzi se naopak při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku, a to tak, že vytvoří jádra těžších prvků, jako je helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie.
Japonský tokamak JT-60SA o výšce 16 metrů se nachází ve městě Naka ležícím severně od metropole Tokia a byl navržen tak, aby udržel plazma o teplotě 200 milionů stupňů Celsia.
Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová prohlásila, že JT-60SA je „nejpokročilejší tokamak na světě“, a začátek jeho operací označila za „milník dějin fúze“. „Fúze má potenciál stát se klíčovou součástí energetického mixu v druhé polovině tohoto století,“ dodala.
Zástupce vedoucího projektu výstavby reaktoru JT-60SA Sam Davis uvedl, že toto zařízení „nás posune blíž k fúzní energii“. „Je to výsledek spolupráce více než 500 vědců a inženýrů a více než 70 firem z celé Evropy a Japonska,“ prohlásil Davis při dnešní inauguraci.
Loni v prosinci se americkým vědcům z laserového centra v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) podařilo při jaderné fúzi získat více energie, než kolik při experimentu spotřebovali. Americké zařízení ale využívá jinou metodu než ITER a JT-60SA, jaderné fúze se v něm dosahuje pomocí laserů namířených na malý terčík paliva.
Termonukleární fúze by se mohla stát energetickým zdrojem budoucnosti, protože využívá dostupných paliv, neznečišťuje ovzduší, produkuje podstatně méně jaderného odpadu než současné elektrárny a je mnohem bezpečnější než dnešní jaderné reaktory.
Mohlo by vás zajímat:
Tak snad také budou publikovat výsledky ??
To hlavní v tom článku nebylo. Je to zařízení, kde se plazma udrží jen na chvíli, nebo kde se budou plazmu snažit držet trvale?
Je to bezpochyby vyhození peněz. I přes desítky let slibování stále žádná termojaderná elektrárna neběží a ani nikdy nepoběží.
Zda se ze jste zůstal v 17 století, vodní a větrný mlýn a k tomu kůň a tažný vůl. Ale výzkum hmoty, urychlovače, výzkum plazmy vám nic neříká.
Sliby jsou sliby a výsledky jsou výsledky. Podle slibů už měla fůze desítky let dodávat energii zdarma.
Aj desiatky rokov budovania obcasnych zdrojov a su dni, kedy nedodaju ani mw a co to stalo uz penazi, Nemecko by za to malo niekolko fuznych reaktorov. Len udrzba oze v Nemecku stoji rocne tolko, ze za 5 rokov usetrenych na udrzbe by mali peknu novu JE ;)
Mimochodom s postupom casu pri vyvoji fuznych reaktorov bolo zapisanych niekolo tisic dalsich patentov, ktore mozu byt v buducnosti velmi prospesne pre kozmicky vyvoj, pre medicinu, fyziku atd atd...
A ked pride den uskutocnitelnosti fuzie tak vsetky oze budu mat hodnotu srotu
OZE už celosvětově překonaly výrobu z jádra. Dokonce i ty nové jako vítr s fotovoltaikou.
Ano, nakonec všechno bude mít hodnotu šrotu, protože fůzi probíhající na Slunci nikdo nepřekoná a fotovoltaika umí tu energii dopadají k nám přímo převést na elektrický proud. Žádný přenos hmoty, žádné mazání a údržba rotujících zařízení, po dobu co bude život na Zemi, palivo nedojde a je zdarma.
tak teď už jen zbývá dostat instalaci pár km vzhůru nad oblačnost aby byla dodávka možná aspoň každý den, s tím že každou noc zastavíme vše co je na elektřinu a všichni půjdou spinkat, v létě méně a v zimě bude toho spánku dvakrát tolik
tak teď už jen zbývá dostat instalaci pár km vzhůru nad oblačnost aby byla dodávka možná aspoň každý den, s tím že každou noc zastavíme vše co je na elektřinu a všichni půjdou spinkat, v létě méně a v zimě bude toho spánku dvakrát tolik
tak dostat ju par km nad oblacnost (pre stabilnu dodavku pocas dna - nie noci) je len jeden problem (a mozno mensi), dalsi problem je ako zabezpecit prenos vyrobenej elektriny na zem (teda ak uvazujeme bezpecne a mierove vyuzitie vyrobenej energie)
Však to je v pořádku, od toho výzkumáky jsou, aby sli na hranu možného. Ale slibovat levný zdroj energie? To se hodně předbíhají.
správně, měli by se zaměřit na transmutační systémy s externím zdrojem neutronů a dostávat energii i s izotopů které se nechtějí štěpit sami, a takových je v zemské kůře většina, a jako doprovodná funkce je využití toho čemu dnes říkáme jaderný odpad
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se